Haber Arşivi
Sektör Duyuru Arşivi

ARALIK BÜLTEN 2011

Sumitomo Life Şirketi Birliği ziyaret etti

Japonya merkezli Sumitomo Life şirketinden bir heyet 24 Kasım 2011 tarihinde Birliğe bir ziyaret gerçekleştirdi. Türk sigorta sektöründeki hayat ve emeklilik branşlarına yönelik yatırım imkânlarının değerlendirildiği toplantıda Birlik, Birlik Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Müge Soysal tarafından temsil edildi. 

Toplantıda Birlik tarafından Birlik, Birliğin gerçekleştirdiği çalışmalar, Türk sigorta sektörü ve sektörün temel göstergelerine ilişkin bir sunumun gerçekleştirilmesinin ardından Japon heyet tarafından hayat ve emeklilik branşları hakkında yöneltilen sorular yanıtlandı.
2011 Yılı Aktüerlik Sınavları İkinci Seviye Ekim Ayı Sınav Sonuçları belli oldu


2011 Eylül ayı istatistikleri revize edildi 

Üye Şirketlerimizden bir tanesinden gelen güncellemeler çerçevesinde Eylül ayı sonu verileri revize edildi. Derlenen güncel verilere göre, 2011 yılı Eylül ayı sonu itibari ile toplam prim üretimi %22,66 artış ile 12.634.214.722 TL olarak gerçekleşti. 


Trafik Sigortasında 01.01.2012 Tarihinden İtibaren Sigorta Şirketlerince Uygulanacak Tarifelerin Belirlenmesi ve Bildirilmesine İlişkin Genelge yayımlandı 

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) 01.01.2012 Tarihinden İtibaren Sigorta Şirketlerince Uygulanacak Tarifelerin Belirlenmesi ve Bildirimine İlişkin 16.11.2011 Tarihli ve 2011/20 sayılı Genelge Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlandı. 


Motorlu Araç Sigortalarında Eksper Raporlarının Düzenlenmesine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapan Genelge yayımlandı 

08.09.2011 tarihli ve 2011/16 sayılı Motorlu Araç Sigortalarında Eksper Raporlarının Düzenlenmesine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapan 11.11.2011 tarihli ve 2011/19 sayılı Genelge Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlandı. 


Paket Poliçe ve Ek Teminat Uygulamalarının Muhasebeleştirilmesine İlişkin (2011/11) Sayılı Sektör Duyurusu yayımlandı 

Paket Poliçe ve Ek Teminat Uygulamalarının Muhasebeleştirilmesine İlişkin (2011/11) Sayılı Sektör Duyurusu Hazine Müsteşarlığı Tarafından yayımlandı. 

AB Maliye Bakanları, gelişmekte olan ülkelere iklim fonu sağlanmasına onay verdi

AB borç krizini görüşmek üzere bir araya gelen AB Maliye Bakanları, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğine uyum göstermelerine ve karbon emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olmak üzere 4 Milyar Euro’nun üzerindeki kısa dönem yardım fonuna onay verdi. 

AB üyesi ülkeler tarafından konuya ilişkin olarak 2010 ve 2011 yıllarında seferber edilen tahmini miktar €4.68 Milyar civarında bulunuyor. Avrupa, içinde olduğu ekonomik ve mali zorluklara rağmen AB’nin Cancun’da düzenlenen İklim Zirvesi ve G20 Zirvesi’nde iklim değişikliği ile mücadele konusunda verdiği taahhütleri yerine getirme yönündeki kararlılığını ispat etmiş oldu. Sivil toplum kuruluşları ise yardım kararının çevresel konuların AB’nin gündeminden düşmediğinin anlaşılması açısından umut verici olduğunu ifade etti. Zira AB 2010-2012 yılları arasında gelişmekte olan ülkelere iklimle mücadele konusunda 30 Milyar Euro tutarında yardım vermeyi taahhüt etmişti. 

Ülkelere yardım sağlama kararı, 2009 yılında düzenlenen Kopenhag Zirvesin’nde; 2012 yılı itibariyle ülkeler tarafından taahhüt edilen yardım miktarının yıllık 100 Milyar Dolar’a yükseltilmesi kararı ise 2010 Cancun Zirvesi’nde alınmıştı. 

(Kaynak: Insurance Journal, 9 Kasım 2011) 

IMF Başkanı küresel ekonomiyi değerlendirdi 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa’daki borç krizinin dünya ekonomisini kayıp bir on yıl riski ile yüz yüze getirdiğini ifade etti. Çin gezisi öncesi yaptığı açıklamada Lagarde, zengin ülkelerin büyümenin ve istikrarın yeniden tesis edilmesi ile yükümlü olduğunu sözlerine ekledi. 

IMF Başkanı Pekin’de katıldığı bir finans forumunda ise Avrupa’nın Yunanistan’ı kurtarma planının doğru yönde alınan bir karar olduğunu belirterek dünya ekonomisinin mevcut görünümünün ise belirsiz olduğunu ve tehlike teşkil ettiğini söyledi. Lagarde, kararlı ve ortak bir tutum gösterilmediği takdirde dünya ekonomisinin ciddi belirsizlik, finansal istikrar ve küresel talepte azalma ile karşı karşıya kalacağını da ifade etti. 

(Kaynak: Insurance Journal, 9 Kasım 2011) 

ABI, genç sürücülerin güvenliği için yeni önlem çağrısında bulundu 

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Sigortalar Birliği (ABI) tarafından düzenlenen Motorlu Taşıtlar Konferansı’nda söz alan ABI Genel Sekreteri Otto Thoresen, genç sürücülerin güvenliğini arttırmak üzere daha katı önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.Thoresen, genç sürücü ölüm ve yaralanmalarının azaltılmasının sektörün beş önceliğinden biri olduğunu ifade ederek motorlu taşıt sigortası sunan sigortacıların müşterilerine buna göre teklifler sunması gerektiğini ileri sürdü. 

ABI Genel Sekreteri, bu kapsamda daha önce bazı önlemlerin alınması için çağrıda bulunduklarını belirterek bu sürecin işletiminde sigorta şirketlerinin ve hükümetin de önemli rol oynadıklarını savundu.Thoresen, özellikle 25 yaş altı sürücülere alkol limitinde tolerans tanınmaması ve gece araba kullanırken bazı kısıtlamaların getirilmesi konusunda önlemlerin getirilmesi konusunda çağrıda bulundu. 

Konferansta sigortasız araç kullanma, sigorta sahtekarlığı ve tazminat reformu nedeniyle artan maliyetlerle mücadele de motorlu taşıt sigortası sunan şirketlerler için başka bir öncelik olarak tespit edildi. 

(Kaynak: Insurance Journal, 22 Kasım 2011) 

Tayland’daki sel felaketinin faturası rekor kırdı 

Sigorta şirketleri geçtiğimiz günlerde Tayland’da meydana gelen sel felaketinin faturasını çıkarmaya çalışıyor. 10 Milyar Dolar’ın üzerinde hasara neden olduğu tahmin edilen sel felaketinin, yabancı şirketlerin üretim işlemlerini de sekteye uğratarak hasar miktarı açısından bu yılın rekorunu kırdığı tahmin ediliyor. 

Analistler, Tayland’da son 50 yılda görülen en ağır sel felaketinin etkilerinin henüz çok netleşmediğini ifade ederken Tayland Sigorta Komisyonu, sigortalı kayıp miktarının 6.5 Milyar Doları bulmasını tahmin ediyor.Tayland’da meydana gelen sel felaketindeki kayıpların bir bölümünün Munich Re ve Swiss Re gibi reasürans şirketleri tarafından yüklenilmesi bekleniyor. 

(Kaynak: Insurance Journal, 21 Kasım 2011) 

IPCC raporu, aşırı hava olaylarının artacağını ortaya koydu

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan rapor, ülkelerin insan faaliyetleri ile oluşan iklim değişikliği ve artan aşırı hava olaylarına karşın felaket yönetimi planları geliştirmeleri çağrısında bulunuyor. Raporda, aşırı hava olaylarının oluşumu için farklı ihtimaller ortaya koyulsa da aşırı hava olaylarının artış göstereceğine kesin gözüyle bakılıyor. Uzmanlar özellikle sıcak hava dalgaları, yağış, sel, toprak kaymaları ve kuraklıklarda önemli ölçüde artış olmasını bekliyor. 

200 ülkeden delegeler önümüzdeki günlerde IPCC raporunu görüşmek ve iklim değişikliği ile mücadelede sera etkisi yaratan gazların sınırlandırılması için alınacak önlemleri tartışmak üzere Güney Afrika’da bir araya gelecek. 

(Kaynak: Insurance Journal, 18 Kasım 2011)

ustok Ocak Kasko Değer Listesi
Aracın Model Yılı:
Aracın Markası:
Aracın Tipi:
  • ARAÇ KODU:
  • ARAÇ KASKO BEDELİ:

* Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

İNDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

kapat

E-BÜLTEN KAYIT
 
 
  • Kasko Değer Listesi
  • Motorlu Taşıt Vergisi
  • Resmi İstatistikler
    Resmi İstatistikler
  • Trafik Sigortası Rehber Tarifesi
  • Genel Şartlar