Haber Arşivi
Sektör Duyuru Arşivi

HAZİRAN BÜLTEN 2012

TSRŞB I. Kısa Metrajlı Film Yarışması sonuçlandı

Birliğin düzenlediği sigortalı olmanın faydaları ve sigortasız olmanın doğuracağı zararları konu alan I. Kısa Metrajlı (Spot) Film Yarışması’nın ilki sonuçlandı. I. Kısa Metrajlı (Spot) Film Yarışması’nın ilk finalistleri Sigorta Haftası kutlamaları çerçevesinde 29 Mayıs tarihinde gerçekleşen törenle açıklandı. “Sigorta Bilinci” temalı yarışmada Baran Güzdüzalp “Süper Aile” filmiyle birinci, Hüseyin Alan “Cambaz” filmiyle ikinci, Ferit Katipoğlu “Ritim” filmiyle üçüncülüğe layık görüldü. Yarışmada Özgül Güner “Sigortalı Uykular” filmiyle jüri özel ödülünü almaya hak kazanırken, Özgür Kutlu ise “ Güvenli Hayat” filmiyle teşvik ödülünü aldı. 

Birliğin toplumun sigorta bilincini arttırmaya destek olmak ve film sanatına gönül verenleri üretime teşvik etmek hedefiyle düzenlediği yarışmaya 158 film katıldı. “Sigorta Bilinci” temalı yarışmada birinci olan Baran Güzdüzalp 15 bin TL, ikinci olan Hüseyin Alan 10 bin TL, üçüncü olan Ferit Katipoğlu ise 5 bin TL ile ödüllendirildi. Yarışmada “Sigortalı Uykular” filmiyle jüri özel ödülünü almaya hak kazanan Özgül Güner ile “ Güvenli Hayat” filmiyle teşvik ödülünü almaya layık görülen Özgür Kutlu da 2 bin 500 TL ile ödüllendirildi. 

Yarışmada dereceye girenleri Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Uzman Yardımcısı Pınar Kaman, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez, İlancılık Reklam Ajansı Başkanı ve Uluslararası Reklamcılık Derneği Üyesi Yakup Barouh, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Uluslararası Reklamcılık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Kılıç ile Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Basın Reklam ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Gamze Diler’in yer aldığı jüri belirledi. 


Birlik “Sigorta Sektörünün 2023 Hedef ve Beklentileri Raporu”nu açıkladı 

Birlik, sigorta sektörünün mevcut durumunu ve Türk ekonomisindeki yerini inceleyerek, sektörün 2023 yılı beklenti ve hedeflerini belirleyen “Sigorta Sektörünün 2023 Hedef ve Beklentileri Raporu “nu 29 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul'da düzenlenen toplantıda kamuoyu ile paylaştı. 

Toplantı fotoğrafları için tıklayınız...

Birlik, sigorta şirketlerinin reklam, tanıtım departmanı yöneticileriyle bir araya geldi 

Birlik, 23 Mayıs 2012 Çarşamba günü sigorta şirketlerinin reklam, tanıtım ve ilgili departman yöneticileriyle bir araya geldi. Bir süredir Türkiye’de sigorta algısı yaratma ve sigorta bilinci oluşturma ile ilgili çalışmalarını planlı bir şekilde sürdüren Birlik 2008 yılından bu yana reklam ve tanıtım çalışmaları yapıyor. 

Kamuoyunu sigorta hakkında bilgilendirmek, farkındalık yaratmak, algıyı yükselterek bilinçlendirme sağlamak amacıyla yapılan tanıtımları sektörle de paylaşmak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmasını Birlik Genel Sekreteri Erhan Tunçay yaptı. 

Birlik Genel Sekreteri Erhan Tunçay, toplumda sigorta algısı yaratılması ve artırılması yönünde gerek Birlik olarak gerekse Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü nezdinde yapılan çalışmaların önemine dikkat çekti.Birliğin 2008 yılından bu yana sürdürdüğü tanıtım ve bilinçlendirme çalışmalarını, yapılan araştırmaları, amaç ve hedefleri ise sektörün reklam ve PR departmanı yetkilileri ile Birliğin Basın Reklam ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Gamze Diler paylaştı.
2011 yılsonu teknik sonuçlar revize edildi

Bir üye şirketimizin güncellemeleri çerçevesinde yıl sonu teknik sonuçları revize edildi.Rumeli Hayat AŞ verileri henüz elimize ulaşmadığından ilgili veriler tablolarda yer almamaktadır. Rumeli Hayat Sigorta AŞ verileri tarafımıza ulaştığında tablolar güncellenerek yayınlanacaktır.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2012 Mart ayı istatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2012 yılı Mart ayı sonu itibari ile toplam prim üretimi % 14,85 artış ile 5.179.408.317 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

6 Seri Nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği yayınlandı

6 Seri Nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği yayınlandı.

Detay için Tıklayınız.

2012 yılı Mart sonu trafik istatistikleri belli oldu

2012 yılı Mart sonu Trafik, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler Birliğin internet sitesine yüklendi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
Birlik, Insurance Europe 2012 Yılı Genel Kurul Toplantısına katıldı. 

Birlik, 31 Mayıs 2012 tarihinde Hollanda Sigorta Şirketleri Birliği’nin ev sahipliğinde Amsterdam’da düzenlenen Insurance Europe 2012 Yılı Genel Kurul Toplantısı ile 1 Haziran tarihinde düzenlenen 4. Uluslararası Sigorta Konferansına katıldı. Toplantıda Birliği Birlik Genel Sekreteri Erhan Tunçay, Birlik Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan ile Uluslararası İlişkiler Uzmanı Müge Soysal temsil etti.

2012 Yılı Genel Kurul Toplantısında Insurance Europe Başkanı Sergio Balbinot tarafından Insurance Europe'un önümüzdeki dönemde üstleneceği görev ve faaliyetler hakkında ulusal Birlik temsilcilerine bilgi verildi. 

1 Haziran 2012 tarihinde gerçekleştirilen “Küresel piyasa, küresel riskler” konulu 4.  Uluslararası Sigorta Konferansı ise Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ülkelerindeki sigortacılık denetleme kurumu yetkilileri ile sigorta sektöründen temsilcileri bir araya getirdi.

Açış konuşmasının Hollanda Prensesi Maxima tarafından yapıldığı konferansın  ilk oturumunda sigorta kapsamında riskler ve fırsatlar başlıklı tartışma paneli düzenlendi. İkinci oturumda ise düzenleyicilerin karşılaştığı zorluklar ilgili kurum temsilcileri tarafından değerlendirildi. Konferansın üçüncü oturumunda yaşlanan nüfus ve emeklilik; son oturumunda ise artan doğal afetler ve bunlara yönelik sürdürülebilir yaklaşımlar analiz edildi.

AB, uluslararası iklim fonunun finansmanı konusunda kararsız kaldı

Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği görüşmelerinde gelişen ülkelerin iklim değişikliği ile mücadele edebilmeleri için bir fon oluşturulması kararı alınmıştı.Buna göre Yeşil İklim Fonu isimli fona 2020 yılına kadar her yıl 100 Milyar Dolar aktarılması hedeflenmişti.Avrupa Birliği tarafından ise bu fona 2010-12 dönemi için 7.2 Milyar Euro aktarılması taahhüt edilmişti. 

Avrupa’da Euro bölgesinde yaşanan ekonomik krizle beraber AB ülkeleri fona ne kadar kaynak aktarılacağı konusunda çelişkiye düştü.AB, iklim değişikliği ile mücadele sürecinin Birleşmiş Milletler çatısı altında sürdürülmesi konusunda istekli olsa da fona yapılacak yardım miktarının ne kadarının özel sektörden sağlanması gerektiği konusundaki tartışmalar daha ön plana çıktı. 

(Kaynak: Insurance Journal, 7 Mayıs 2012) 

Sigortacılar Solvency II’nin uygulama tarihinin erteleneceğini tahmin ediyor 

Bir danışmanlık firması tarafından yapılan anketin sonuçlarına göre sigorta şirketlerinin üçte birinden fazlası Solvency II’nin planlanan tarihten daha ileri bir tarihte uygulamaya konulacağını tahmin ediyor. Ankete katılanların yarıdan fazlası ise Risk Değerlendirme Raporunun (ORSA) gerisinde olduklarını belirtiyor. 

Buna göre ankete katılan 38 sigorta şirketinden % 24’ü sermaye yeterliliği rejiminin planlandığı gibi Ocak 2014’de yürürlüğe girmesini bekliyor. Buna karşın Direktifin bu tarihte uygulamaya giremeyeceğine ilişkin tahminler her geçen gün artış gösteriyor. Bu yöndeki beklenti ve tahminler ise Solvency II’nin uygulanmasına yönelik kaynak ve çabaları olumsuz yönde etkiliyor. Buna göre anket katılımcılarının % 60’ı yeni uygulamanın ertelenmesi ihtimalinin projenin geneli üzerinde olumsuz etki yarattığını düşünüyor. 

(Kaynak: Commercialriskeurope.com 10 Mayıs 2012) 

Avrupa’daki sağlık sistemleri krize yenilmedi 

Euro Health Consumer Endeksi verilerine göre Avrupa’daki sağlık sistemleri bütçe kesintileri ve kemer sıkma politikalarına rağmen performans açısından iyi bir tablo sergilemeyi sürdürüyor. Buna göre hasta hakları, bekleme süreleri, tıbbi sonuçlar, hizmet ve ilaç çeşitliliği gibi kriterlerde değerlendirilen 34 ülke arasından Hollanda, Danimarka, İzlanda, Lüksemburg ve Belçika’nın bu kriterleri başarıyla sağladığı görülüyor. 

Ancak veriler, genel olarak krizin sağlık sistemlerini olumsuz etkilemediğini gösterse de krizin ameliyat ücretlerinde ve sağlık hizmetlerinde hasta katkı payında artışa, uzun bekleme sürelerine ve yeni ilaçlara erişimde bazı zorluklara neden olduğuna da işaret ediyor. 

(Kaynak: EurActiv.com tr, 17 Mayıs 2012) 

G-8 liderleri Euro krizini masaya yatırdı 

Dünyanın başlıca büyük ekonomilerinin liderleri bu ay içerisinde Avrupa’daki ekonomik krizi görüşmek üzere bir araya geldi.G-8 toplantısına evsahipliği yapan Amerikan Başkanı Barack Obama, Avrupalı liderleri büyümenin sağlanması ve Euro krizinin etki alanını genişleterek Amerikan ekonomisini de olumsuz etkilememesi için daha fazla önlem alınması gerektiği konusunda uyardı. 

G-8 Zirvesi, Yunanistan’ın tek para birimi Euro’dan çıkacağı yönündeki endişlerin arttığı döneme denk geldi. İspanyol bankalarının da büyük baskı altında olması ile birlikte finansal piyasalarda Euro bölgesinin geleceğine ilişkin olarak büyük bir tedirginlik yaşanıyor. Avrupalı liderler ise Euro krizinin aşılması için ciddi tedbirlerin alınması konusunda hemfikir olsa da bazı liderler kemer sıkma politikalarına karşı çıkıyor. 

(Kaynak: Insurance Journal, 18 Mayıs 2012) 

OECD, Euro krizi ve küresel ekonomiyi değerlendirdi 

İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) geçtiğimiz günlerde küresel ekonomiyi değerlendirdi. Buna göre OECD açıklamasında 2011 yılında % 3,6 olarak kaydedilen küresel ekonomik büyüme oranının bu yıl % 3,4’e gerileyerek 2013 yılında % 4,2’ye ulaşacağına yönelik tahmine yer verildi. OECD, aralarında dünyanın en güçlü ekonomilerinin yer aldığı 34 üye ülke genelinde 2012 yılında beklenen büyüme oranını ise % 1,6 olarak açıkladı. 

OECD’nin Avrupa’ya yönelik tahminlerinde ise 17 üyeli Euro bölgesinin bu yıl 0,1 oranında küçüleceği; Almanya’nın ise % 1,2 oranında büyüme göstereceği yer alıyor. OECD, toparlanma gösteren OECD ekonomilerinin yanında Avrupa’daki Euro krizinin halen tehlike oluşturduğuna da dikkat çekiyor. 

(Kaynak: Insurance Journal, 22 Mayıs 2012)

ustok Şubat Kasko Değer Listesi
Aracın Model Yılı:
Aracın Markası:
Aracın Tipi:
  • ARAÇ KODU:
  • ARAÇ KASKO BEDELİ:

* Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

İNDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

kapat

E-BÜLTEN KAYIT
 
 
  • Kasko Değer Listesi
  • Motorlu Taşıt Vergisi
  • Resmi İstatistikler
    Resmi İstatistikler
  • Trafik Sigortası Rehber Tarifesi
  • Genel Şartlar