Haber Arşivi
Sektör Duyuru Arşivi

OCAK BÜLTEN 2012

Birlik, “Avrupa Sigorta Piyasasındaki Anahtar Yasal ve Düzenleyici Gelişmeler ile Gelecek Döneme ilişkin Türk Sigorta Sektöründeki Fırsatlar” konulu tartışma paneline ev sahipliği yaptı

Birlik, 2 Aralık 2011 tarihinde İstanbul Swissôtel’de “Avrupa Sigorta Piyasasındaki Anahtar Yasal ve Düzenleyici Gelişmeler ile Gelecek Döneme ilişkin Türk Sigorta Sektöründeki Fırsatlar” konulu tartışma paneline ev sahipliği yaptı. Başta Solvency 2 olmak üzere son dönemde Avrupa Birliği Sigorta Piyasası’ndaki gelişme ve düzenlemeler hakkında üye şirketlerimizin üst düzey yöneticilerini bilgilendirmek üzere gerçekleştirilen tartışma panelinde Avrupa’daki uzman kurum ve kuruluşlardan yetkililer ile Türkiye’de de faaliyet gösteren yabancı sigorta şirketlerinden temsilciler konuşmacı olarak yer aldı. 

Panelde açış konuşmalarının Birlik Başkanı Mustafa Su ile Hazine Müsteşarlığı Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş tarafından yapılmasının ardından “Avrupa Birliği Sigorta Piyasasındaki Anahtar Yasal ve Düzenleyici Gelişmeler” konulu oturum gerçekleştirildi. Birliğimizin de üyesi olduğu Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu (CEA) Genel Sekreteri Michaela Koller’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen ilk oturumda Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Otoritesi (EIOPA) Başkanı Gabriel Bernardino ile Avrupa Komisyonu İç Pazar Genel Müdürlüğü Sigortacılık ve Emeklilik Birimi Başkanı Karel Van Hulle, Solvency 2 ve Avrupa sigorta piyasasındaki güncel gelişme ve düzenlemeler konusunda fikir alışverişinde bulundu. 

Tartışma panelinin ikinci oturumunda ise dünya sigorta piyasasındaki gelişmeler ile Türk sigorta sektörüne ilişkin fırsatlar ve beklentiler hayat branşı açısından değerlendirildi. Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Genel Müdürü Mete Uğurlu’nun yönetiminde gerçekleştirilen oturumda Allianz’dan Hayat Branşı Strateji ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Volker Stüven; Aviva Europe’dan Baş Aktüer Matt Saker ve Eureko Sigorta’yı temsilen Garanti Emeklilik Yönetim Kurulu üyesi Jan Nijssen Türkiye’deki hayat ve emeklilik branşının durumu ve geleceği hakkında görüş ve fikirlerini katılımcılarla paylaştı. 

Panelin son oturumunda ise yine dünya sigorta piyasasındaki gelişmeler ile Türk sigorta sektörüne ilişkin fırsatlar ve beklentiler hayat-dışı branş perspektifinden ele alındı. Aviva Sigorta A.Ş Genel Müdürü Ertan Fırat’ın liderliğinde gerçekleştirilen oturuma ERGO International Baş Aktüeri ve Bölgesel Risk Baş Yöneticisi Donald Gambardella ile Sompo Japan Şirketi Uluslararası Planlama Departmanı Yöneticisi Toshiyuki Hanazawa ile AXA Kamu İlişkileri Brüksel Ofisi Müdürü Fabrice Lorillon katıldı. Yabancı konuşmacılar Türk sigorta sektöründeki hayat-dışı branşın durumunu değerlendirdi. 

Tam gün süren tartışma paneline sigorta şirketlerinden üst düzey yöneticiler yoğun ilgi gösterdi. 


Birlik, kısa metrajlı (spot) film yarışması düzenliyor 

Birlik, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün Sigorta Tanıtım Stratejisi ile Birliğimizin ülkemizde sigorta algısının oluşturulması çalışmaları kapsamında “ I. Kısa Metrajlı Film Yarışması” nı düzenliyor. 2 0cak – 1 Mayıs 2012 tarihleri arasında devam edecek yarışmanın ana teması sigorta yaptırmanın önemi, sigortalı olmanın faydaları ve sigortasız olmanın getirdiği maddi ve manevi zararlar olarak belirlendi. 


Birliğin reklam filmleri "Titan Awards 2011 Merit Winner" ödülünü kazandı 

Dünya çapında 48 ülkede üyesi bulunan TAAN Transworld Reklam Ajansları Ağı'nın düzenlediği geleneksel Titan Ödülleri kapsamında Birliğin sigorta konusundaki bilinçlendirme kampanyası başarı belgesi ile ödüllendirildi. 

Sigortanın henüz çok yaygınlaşmadığı toplumumuzda sigorta bilincini arttırmayı amaçlayan Birlik, 2010 yılında Türk halkı tarafından çok sevilen Bugs Bunny, Tweety, Sylvester, Road Runner, Coyote, Foghorn Leghorn ile "Sadece çizgi film kahramanlarının sigortaya ihtiyacı yoktur" sloganını kullanmıştı. 

Birlik, 12 ilde yaptırılan araştırmalar sonucunda büyük beğeni topladığı tespit edilen kampanyaya 2011 yılında da devam etti ve yeni filmler için telif hakları Warner Bros’a ait kahramanları kullandı. Birlik devam kampanyasında bu kez "Siz çizgi film kahramanı değilsiniz. Sigortalanın... Sonra değil, şimdi!" mesajını kullandı. 

Afiş örnekleri için tıklayınız...
Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı yayımlandı

Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin 2011/2602 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 01/01/2012 tarihinde yürürlüğe girmek üzere, 28 Aralık 2011 Tarih ve 28156 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. 


Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapılmasına Dair Tarife ve Talimat yayımlandı 

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapılmasına Dair Tarife ve Talimat, 01.01.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere, 26 Aralık 2011 Tarih ve 28154 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. 


2011 Eylül sonu teknik sonuçlar revize edildi 

Bazı şirketlerden gelen güncellemeler neticesinde 2011 yılı Eylül sonu konsolide bilanço ve gelir tabloları revize edildi. Koru Sigorta AŞ verileri henüz elimize ulaşmadığından ilgili veriler tablolarda yer almamaktadır. Koru Sigorta AŞ verileri tarafımıza ulaştığında tablolar güncellenerek yayınlanacaktır. 


2011 Ekim ayı istatistikleri belli oldu 

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2011 yılı Ekim ayı sonu itibari ile toplam prim üretimi %22,54 artış ile 13.974.281.876 TL olarak gerçekleşti. 


2011 Yılı Eylül Trafik istatistikleri belli oldu 

2011 yılı Eylül sonu Trafik, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler Birliğin internet sitesine yüklendi. 

Birlik, OECD X. Kurumlararası Eşgüdüm Toplantısına katıldı

Birlik, 22 Aralık 2011 tarihinde Dışişleri Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen OECD X. Kurumlararası Eşgüdüm Toplantısına katıldı. Birliğin Uluslararası İlişkiler Uzmanı Müge Soysal tarafından temsil edildiği toplantının sabahki oturumunda Türkiye'nin OECD Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ecvet Tezcan tarafından OECD’deki son gelişmeler ile eşgüdüm mekanizmasının işleyişi ve Türkiye-OECD ilişkileri konularında bilgilendirme yapıldı. 

Toplantının öğleden sonraki oturumunda ise OECD Sekretaryası yetkilileri tarafından ilgili kurum yetkililerine OECD’nin veri tabanı OLIS’in kullanımı hakkında bilgi verildi. Oturum kapsamında OLIS’e erişim ve OLIS bünyesindeki kaynaklardan faydalanma konusunda kullanıcıların soruları da yanıtlandı. 

OECD Kurumlararası Eşgüdüm Toplantısına OECD Ulusal Eşgüdüm Birimleri ve ilgili kurumlardan çok sayıda uzman katıldı.
Swiss Re, 2011 yılında meydana gelen doğal afet kayıplarının faturasını açıkladı 

Swiss Re, geçtiğimiz yıl kaydedilen 350 Milyar Dolar değerindeki doğal afetlerle bağlantılı ekonomik kayıplar nedeniyle 2011 yılının en fazla ekonomik kaybın yaşandığı yıl olarak tarihe geçtiğini açıkladı. Swiss Re’nin Sigma takımı tarafından elde edilen verilere göre 2011 yılında doğal ve insan kaynaklı afetler nedeniyle meydana gelen toplam kayıp miktarı 108 Milyar Dolar civarında bulunuyor.Bu miktar toplam kayıp miktarının 2010 yılına kıyasla geçtiğimiz yıl iki kat arttığını gösteriyor. Rapora göre doğal afetlerden kaynaklanan tazminat miktarı ise 103 Milyar Dolara ulaştı. 

2010 yılında 226 Milyar Dolar olarak kaydedilen sigortalı ve sigortasız kayıp miktarı ise 2011 yılında 350 Milyar Dolara ulaştı.Japonya’da meydana gelen deprem sonucu oluşan kayıp miktarı bu yıl elde edilen toplam kayıp miktarı içinde önemli paya sahip bulunuyor. Swiss Re’ye göre 2011 yılının ilk on bir ayında birçoğu Japoya’da olmak üzere 30.000’den fazla kişi doğal afetler nedeniyle yaşamını yitirdi 

Swiss Re kayıtlarına göre 108 Milyar Dolar olarak tahmin edilen sigortalı kayıp miktarı ile 2011 yılı sigorta sektörü açısından 2005 yılından sonra kaydedilen en maliyetli ikinci yıl olarak açıklandı. 

Swiss Re raporu ayrıca geçtiğimiz günlerde Tayland’da meydana gelen ağır seller ile Avrupa’yı etkilemesi beklenen fırıtınaların yıl sonuna kadar maliyetleri daha da arttıracağı yönünde uyarıda bulunuyor. 

(Kaynak: Insurance Journal, 15 Aralık 2011) 

GDV, iklim değişikliğinin Avrupalı sigortacılar üzerindeki etkisini inceledi 

Alman Sigorta Şirketleri Birliği (GDV) iklim değişikliğinin Avrupalı sigortacılar üzerinde olumsuz etki yarattığına dikkat çekti. GDV ile Potsdam İklim Etki Araştırmaları Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan iklim değişikliği araştırmasına göre 2010 yılında Almanya’da doğal afetler nedeniyle oluşan hasar maliyeti 1,3 Milyon Euro'ya ulaştı. 

GDV Başkanı Jörg von Fürstenwerth, 2011 yılında özellikle bölgesel hava olaylarının etkilerinin önemli derecede arttığına da değindi. Fürstenwerth, Almanya’da 2011 yılında dolu fırtınalarının önemli tahribatlar yarattığını belirterek önümüzdeki dönemde bu tip fırtına ve doğa olaylarının daha sık meydana geleceğini sözlerine ekledi. GDV Başkanı ayrıca sigorta şirketlerinin müşterilerini risklere karşı bilgilendirmesi ve müşterilerini kendi tedbirlerini almaları konusunda yönlendirmeleri gerektiği uyarısında da bulundu. 

(Kaynak: Insurance Day, 19 Aralık 2011) 

Kanada, Kyoto Protokolü’nden çekiliyor 

Geçtiğimiz günlerde Kanada Kyoto Protokolü’nden çekileceğini açıkladı.Kanada’dan gelen bu açıklama halihazırda sorunlu anlaşmaya sembolik bir darbe olarak tanımlandı. Kyoto Protokolü ile ilgili görüşmeler sonrasında açıklama yapan Kanada Çevre Bakanı Peter Kent, Kyoto’nun artık işlemedğini ve Kanada’nın Kyoto’dan çekilme yönündekini yasal hakkını kullandığını belirtti. 

Enerji sektörüne yakınlığı ile bilinen sağcı Başbakan Stephen Harper ise Kyoto Protokolü şartları altında Kanada’nın 2012 yılı itibariyle emisyonları belirlenen miktarda azaltmaması halinde ülkesinin 13.6 Milyar Dolar tutarında cezaya tabi tutulacağını belirtti. 

Çevre Bakanı Peter Kent ise Kyoto’nun 2012 yılı hedeflerini tutturmanın Kanada’daki tüm araçların yollardan kaldırılması anlamına geldiğini ifade etti.Önemli enerji üreticileri arasında yer alan Kanada’nın bu kararı çevrecilerin tepkisine neden oldu. 

(Kaynak: Insurance Journal, 13 Aralık 2011) 

ABI, büyüme için Solvency 2’yi fırsat olarak niteledi 

Euro bölgesinde devam eden çalkantılı sürece rağmen Solvency 2 düzenlemelerinin uygulamaya koyulması konusundaki tartışmalar hız kesmiyor.Sigortacıların gündemindeki soru ise Solvency 2’nin sigortacıların büyüme potansiyelini olumsuz etkileyip etkilemeyeceğine odaklandı. 

5. Solvency 2 Konferansı’nda söz alan İngiliz Sigortalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tim Breedon, Solvency 2'nin yalnızca teknik bir uygulama olmadığını ayın zamanda sosyal, siyasi ve ekonomik sorumluluğu da berberinde getirdiğini ifade etti. Breedon ayrıca Solvency 2’nin yalnızca fiyat ve uzun dönemli yatırımların yönetilmesi anlamına gelmediğini ve Solvency 2’nin doğru şekilde uygulanması halinde yeni düzenlemenin yalnız sigorta sektörünü değil milyonlarca müşteriyi etkileyeceğini açıkladı. 

ABI Başkanı ayrıca Solvency 2’nin AB genelindeki ekonomik refah ve finansal istikrara katkıda bulunacağını da dile getirdi.ABI, Euro bölgesindeki krize rağmen sigortacıların büyümeyi yeniden sağlamak için mücadele etmeleri gerektiğini de savundu. 

(Kaynak: Insurance Journal, 9 Aralık 2011) 

Avrupa Birliği, mali birlik üzerinde uzlaştı 

Avrupa, Euro’nun korunmasına yönelik olarak mali birlik oluşturulması konusunda tarihi bir bölünme yaşadı.Buna göre Almanya ve Fransa liderliğindeki ülkelerin çoğunluğu ayrı bir anlaşma kararı alırken İngiltere ise anlaşmaya katılmamayı tercih etti. 

Euro krizi ile mücadelede 23 AB ülkesi daha fazla bütünleşme ve daha sıkı bütçe kuralları getirilmesi yönünde mutabık kaldı.Ancak İngiltere AB Anlaşmasına getirilen yeniliklerin İngiltere’nin imtiyazlarını tehlikeye attığı gerekçesi ile yeni anlaşmayı kabul etmediğini açıkladı. 

On saat süren görüşmelerde Euro bölgesine dahil 17 üye ile Euro bölgesine dahil olmayı bekleyen 6 üye daha ağır bir bütçe rejimi öngören anlaşma üzerinde uzlaşmayı başardı.Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi Euro bölgesinin krizden çıkabilmesi için daha sert kuralların gerekli olduğunu ifade ederek öngürülen tedbirlerin daha iyi bir mali bünye ve ekonomik politikalarda disiplinin korunması için temel oluşturacağını söyledi. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel alınan karar ile ilgili memnuniyetini dile getirerek Avrupa’nın hatalarından ders aldığını sözlerine ekledi.Merkel ayrıca daha sıkı bir bütçe disiplini için İngiltere’nin de sonunda yeni anlaşmaya onay vereceği yönündeki umudunu kaybetmediğini de belirtti. 

(Kaynak: Insurance Journal, 9 Aralık 2011)

ustok Şubat Kasko Değer Listesi
Aracın Model Yılı:
Aracın Markası:
Aracın Tipi:
  • ARAÇ KODU:
  • ARAÇ KASKO BEDELİ:

* Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

İNDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

kapat

E-BÜLTEN KAYIT
 
 
  • Kasko Değer Listesi
  • Motorlu Taşıt Vergisi
  • Resmi İstatistikler
    Resmi İstatistikler
  • Trafik Sigortası Rehber Tarifesi
  • Genel Şartlar