Haber Arşivi
Sektör Duyuru Arşivi

AB Sigorta Müktesebat Rehberi

Birlik, Türk sigorta sektörünün Avrupa Birliği’ne uyumu konusundaki çalışmaları çerçevesinde, ilk baskısı Mayıs 2005’te yapılan ve büyük ilgi gören “Avrupa Birliği Sigorta Müktesebat Rehberi”nin genişletilmiş ikinci baskısını Temmuz 2007'de yayınladı.
 
Rehber, Türk sigorta sektörü temsilcilerinin, sigorta alanındaki Avrupa Birliği mevzuatını inceleyerek uyumda sorunlarla karşılaşılabilecek alanları tespit etmelerini ve bu tespitler ışığında sektörün pozisyon belirlemesini sağlama amacı taşıyor.
 
Rehberin birinci bölümünde, Avrupa Birliği’nin tarihçesi ile genişleme süreçlerine ilişkin genel bir çerçeve sunulurken Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri tarihsel gelişim süreci içerisinde, süreci etkileyen temel gelişmeler ışığında kısaca ele alınıyor.
 
İkinci bölümde, Avrupa Birliği’nde sigortacılığın kısa tarihçesi, hukuki dayanağı ve yasal düzenlemelere ilişkin genel bilgiler sunuluyor.
 
Üçüncü bölüm, sigorta sektörünü ilgilendiren tüm Avrupa Birliği mevzuatının özetlerine yer verirken, en son yasal düzenlemeleri ve farklı alanlarda getirilen uygulamaları içeriyor. Böylelikle sektörümüze Avrupa Birliği yasal düzenlemelerine ilişkin genel bir çerçeve sunulması hedefleniyor.
 
Son bölümde ise Avrupa Birliği’nin müzakere süreci mercek altına alınıyor ve sürecin aşamalarına ilişkin bilgiler veriliyor. Bunun ardından, Avrupa Birliği’ne üyelikleri 1 Mayıs 2004 tarihinde gerçekleşen on ülke (Çek Cumhuriyeti, Estonya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Letonya, Litvanya, Malta, Macaristan, Polonya, Slovakya, Slovenya) ile üyelikleri 1 Ocak 2007 tarihinde gerçekleşen iki ülkenin (Bulgaristan ve Romanya) müzakere süreçlerinde sigortacılık alanındaki pozisyonları, geçiş süreci veya istisna taleplerinde bulunup bulunmadıkları ve sigorta sektörlerinin bugünkü durumları inceleniyor.Türkçe Rehberi Okumak İçin Tıklayınız...

İngilizce Rehberi Okumak İçin Tıklayınız...
 
 

ustok Mart Kasko Değer Listesi
Aracın Model Yılı:
Aracın Markası:
Aracın Tipi:
  • ARAÇ KODU:
  • ARAÇ KASKO BEDELİ:

* Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

İNDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

kapat

E-BÜLTEN KAYIT
 
 
  • Kasko Değer Listesi
  • Motorlu Taşıt Vergisi
  • Resmi İstatistikler
    Resmi İstatistikler
  • Trafik Sigortası Rehber Tarifesi
  • Genel Şartlar