2014 yılı Haziran sonu istatistikleri belli oldu
Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2014 yılı Haziran sonu itibari ile toplam prim üretimi % 5,75 artış ile 13.269.313.369 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı
Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 25.07.2014 tarihli ve 29071 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelik için tıklayınız...
Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği yayımlandı
Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği 19.07.2014 tarihli 29065 Sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

Tebliğ için tıklayınız...
6327 Sayılı Kanunun Geçici 2. Maddesine İlişkin Sektör Duyurusu (2014/15) yayımlandı
6327 Sayılı Kanunun Geçici 2'nci Maddesine İlişkin Sektör Duyurusu (2014/15) yayımlandı.

Sektör Duyurusu için tıklayınız...
Ürün Sorumluluk Sigortası Genel Şartları yayımlandı
Ürün Sorumluluk Sigortası Genel Şartları Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlandı.

Genel Şartlar için tıklayınız…
Insurance Europe, çevre sorumluluk sigortasına çekinceli yaklaşıyor
Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu Insurance Europe, Çevre Sorumluluk Direktifine (ELD) ilişkin bir anket çalışması hazırladı. Anket sonucu, AB genelinde zorunlu bir çevre sorumluluk sigortasının tüketiciler açısından faydalı olmayacağını ortaya koydu. Insurance Europe anketi piyasanın taleplerini karşılamak üzere AB ülkelerinde birçok sigorta çözümünün mevcut olduğuna dikkat çekiyor.

Anketin işaret ettiği bir diğer önemli sonuç ise bu alanda zorunlu bir sigortanın tesis edilmesi halinde üye ülkelerde yeni sigorta ürünlerinin geliştirilmesine yönelik teşviklere darbe vurulacağı oldu.

(Kaynak: Insurance Journal, 1 Temmuz 2014)
ABI, sigorta poliçelerinde daha fazla açıklık öneriyor
İngiliz Sigorta Birliği (ABI) motorlu taşıt ve konut sigortası poliçelerinin yenilenmesinde müşteriler açısından şeffaflığı arttıracak bir dizi girişim teklifini İngiltere Finansal İnceleme Komitesi’ne (FCA) sundu.

ABI’nin teklifi, FCA’nın sigortalıların özellikle motorlu taşıt ve konut sigortalarında daha bilinçli seçimler yapmasını sağlayacak tedbirlerin alınmasına yönelik başlattığı kampanyaya cevaben önerildi.

ABI’ nin teklifi sigortalıların motorlu taşıt ve konut sigortalarını yenilerken sigortalılara piyasa genelinde sunulması gereken asgari bilgi standardını kapsıyor. ABI’nin teklifinde ayrıca yenilenen poliçelerde yeni müşterilere uygulanan indirim miktarlarının uygulanmayacağına ilişkin açıklayıcı bilginin yer alması öneriliyor.

ABI, teklifin FCA tarafından onaylanması halinde piyasanın müşteriler gözünde daha şeffaf bir hale gelmesini hedefliyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 15 Temmuz, 2014)
Aon Benfield, 2014 yılının ilk yarısında meydana gelen kayıp miktarını mercek altına aldı
Aon Benfield, 2014 yılının ilk 6 ayında doğal afetlerden kaynaklanan sigortalı kayıp miktarının 22 Milyar Dolara ulaştığını açıkladı. Söz konusu miktar, geçen yılın aynı dönemine göre % 19 düşüş gösterdi. Aon Benfield’e göre sigortalı kayıpların % 55’i Amerika’da; 23’ü Avrupa’da; geriye kalan bölümü ise Asya’da meydana geldi.

2013 yılının ilk 6 ayındaki 95 Milyar Dolar değerindeki toplam kayıp miktarı ise 2014 yılının aynı döneminde 54 Milyar Dolara geriledi. Son veriler, toplam kayıp miktarının 2004-2013 dönemine göre (106 Milyar Dolar) % 50 azaldığını gösteriyor.

Aon Benfield’e göre 2014 yılının ilk 6 ayında oluşan kayıp miktarının % 39’u özel veya devlet destekli sigortalar tarafından tazmin edildi. 2014 yılının ilk yarısında en fazla kayba neden olan ilk beş doğal afet arasında Japonya’daki sert kış (6.25 Milyar Dolar), güney ve doğu Avrupa’daki seller (4.5 Milyar Dolar), Brezilya’daki kuraklık (4.3 Milyar Dolar) ve geçtiğimiz Haziran ayında Avrupa’da yaşanan kötü hava koşulları (3.5 Milyar Dolar) yer alıyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 23 Temmuz 2014)
Savaş riski sigortasına talep artış gösterecek
Sigorta derecelendirme kuruluşu A.M. Best Company’ den yapılan açıklamaya göre; Malezya havayollarına ait bir uçağın Ukrayna üzerinde düşürülmesinin ardından sigorta şirketleri küresel anlaşmazlıklar nedeniyle havayolu şirketleri için savaş riski primlerinin yükselişe geçeceğini tahmin ediyor.

A.M. Best Company, Malezya uçağının sigorta işlemlerinin karmaşık ve uzun bir süreç alacağına dikkat çekiyor. Zira hem uçağın uğradığı maddi hasar hem de yolcu sorumluluk sigortası nedeniyle yüklü bir tazminat talebi gündeme geldi.

Savaş riski sigortası deniz ve havayolu taşımacılığında kullanılmakla birlikte söz konusu risk bedeli taşıma aracının değerine göre hesaplanıyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 24 Temmuz, 2014)
 
E-BÜLTEN SAYI:
114
AĞUSTOS - 2014
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB