Birlik, Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri ile toplantı gerçekleştirdi

Birlik, 12-14 Eylül 2014 tarihleri arasında T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerinin katılımı ile Afyon Güral Otel’de düzenlenen çalışma toplantısına evsahipliği yaptı. Toplantıda sigorta sektörünün vergilendirilmesi ile ilgili sorunlar ve bu konulardaki çözüm önerileri Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri ile paylaşıldı.

Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Sorumluluk Sigortaları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2014/20) yayımlandı
Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Sorumluluk Sigortaları Hakkında Kararın Uygulanmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2014/20) yayımlandı.

Sektör Duyurusu için tıklayınız…
Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Kapsamında Ruhsat veya İzin Belgesi Olmayan Sigortalıların Durumuna İlişkin Sektör Duyurusu (2014/19) yayımlandı

Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Kapsamında Ruhsat veya İzin Belgesi Olmayan Sigortalıların Durumuna İlişkin (2014/19) sayılı Sektör Duyurusu yayımlandı.

Duyuru için tıklayınız…

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Uygulama Esaslarına İlişkin Genelgenin (2013/12) Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Genelge (2014/12) yayımlandı

(2014/12) sayılı Genelge ile 24.07.2014 tarihli Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Uygulama Esaslarına İlişkin Genelge'nin (2013/12) yürürlükten kaldırıldığı bildirildi.

Genelge için tıklayınız

Yazışma Kurallarına İlişkin Genelge 2014/11 yayımlandı
Genelge için tıklayınız…
2014 yılı Ağustos sonu istatistikleri belli oldu
Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2014 yılı Ağustos sonu itibari ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine % 5,98 artış ile 17.059.837.210 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız....
2014 yılı Mart sonu teknik sonuçları revize edildi
İki Üye Şirketimizin güncellemeleri çerçevesinde 2014 yılı Mart sonu teknik sonuçları revize edildi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
2014 yılı Haziran sonu teknik sonuçları revize edildi
Bir Üye Şirketimizin güncellemeleri çerçevesinde 2014 yılı Haziran sonu teknik sonuçları revize edildi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız..
.
2014 yılı Temmuz sonu istatistikleri revize edildi.
Bir üye şirketimizden gelen güncelleme neticesinde 2014 yılı Temmuz ayı istatistikleri 03.09.2014 tarihi itibarıyla revize edildi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
Birlik, IUMI 2014 yılı toplantısına katıldı

Birlik, 21-24 Eylül 2014 tarihleri arasında Uluslararası Nakliyat Sigortacıları Birliği’nin (IUMI) Hong Kong’da düzenlenen 2014 yılı toplantısına katıldı. Toplantıda Birlik, Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay ile Nakliyat Komitesi Başkanı Bülent Akyüz tarafından temsil edildi. Üç gün süren toplantıda nakliyat sigortalarındaki gelişmeler ve sorunlar ele alındı.

Birlik, IMIA 2014 yılı toplantısına katıldı

Birlik, 20–24 Eylül 2014 tarihleri arasında Uluslararası Mühendislik Sigortacıları Birliği’nin (IMIA) Cannes’da gerçekleştirilen 2014 yılı toplantısına katıldı. Birçok ülkeden üst düzey uzmanın katıldığı toplantıda Birlik, Genel Sekreter Mehmet Kalkavan ile Mühendislik Sigortaları Komitesi Başkanı Volkan Babür tarafından temsil edildi. Toplantı kapsamında çalışma grupları tarafından mühendislik sigortalarına ilişkin gündemdeki konular değerlendirilerek mevcut sorunların çözümüne yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

Sermaye yeterliliği kuralları Avrupalı sigortacıları zorlayacak

Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu Insurance Europe, Solvency II ile yürürlüğe girecek risk bazlı kurallarla birlikte Avrupalı sigortacıların uzun-dönemli yatırımcı rolünün zarar göreceği mesajını verdi. Zira, öngörülen kurallar çerçevesinde sigortacıların uzun dönemli yatırımlara yüksek miktarda sermaye ayırmaları öngörülüyor.

Avrupa’daki düzenleme otoriteleri ise tüketiciyi riskli yatırımlardan korumak üzere tasarlanan kuralların esnekleştirilmeyeceğini belirtiyor. Büyük sigorta şirketleri ise yeni kurallarla birlikte şirketlerin bazı yatırımlara yönelemeyeceğine dikkat çekiyor.Zira önerilen sermaye gereklilikleri altyapı ve yenilenebilir enerji yatırımlarını riskli kategoriye sokuyor.

Insurance Europe ise sigortacıların bu tür yatırımlar yapmasının teşvik edilmemesi sonucunda ekonominin olumsuz etkileneceğine dikkat çekiyor.

(Kaynak: Insurance Journal: 2 Eylül 2014)

Reasürörleri rekabet baskısı sardı
Son haftalarda başlıca derecelendirme kuruluşlarının reasürans piyasasının geleceği konusunda olumsuz bir görünüm çizmesi ile önümüzdeki reasürans yenileme döneminin ümit verici olmayacağı ifade ediliyor.

2013 yılında Almanya’da meydana gelen fırtına kayıpları nedeniyle 2014 yenileme döneminde fiyatların yükselmesinin ardından gelecek yenileme döneminde aynı artışın beklenmediği belirtiliyor. Düşen fiyatlar, reasürans piyasasına yönelik talebin azalması ve artan rekabet reasürans piyasasında olumsuz bir havanın hakim olduğuna işaret ediyor. Bu durumun reasürörlerin üzerindeki rekabet baskısını oldukça arttırdığı görülüyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 12 Eylül 2014)
Reasürans şirketleri, Hollanda’yı sele karşı sigortalama yarışına girdi
Reasürans piyasasında artan rekabet nedeniyle dünyanın en büyük reasürans şirketleri Hollanda’yı sel riskine karşı sigortalamak üzere yarışa girdi. Dünyanın ikinci büyük reasürans şirketi Swiss Re’den bir yetkili şirketin Hollanda’nın karşı karşıya olduğu sel riskine karşı teminat sağlamaya hazır olduğunu açıkladı.

En büyük rakip Munich Re de Hollanda piyasasında sel teminatı sağlamaya yönelik girişimler içinde olduğunu belirtti. Söz konusu reasürörler hâlihazırda Aegon NV and Delta Lloyd NV gibi sigorta şirketlerine doğal afet kaynaklı büyük çaplı kayıplar için poliçe düzenliyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 16 Eylül 2014)
İngiliz Finansal Piyasaları Düzenleme Kurumu sigorta ürünlerinin internet sitelerinde sunulmasına sınır getiriyor
İngiliz Finansal Piyasaları Düzenleme Kurumu taşıt sigortası sunan sigorta şirketlerinin rekabeti sınırladığı gerekçesiyle fiyat karşılaştırması yapan sitelerle anlaşma yapmalarına yasak getirdi. Zira anlaşmalar sigorta şirketlerinin ürünlerini başka internet sitelerinde daha ucuz fiyattan sunmalarını desteklemiyor.

Düzenleme kurumu tarafından konuya ilişkin hazırlanan raporda söz konusu sitelerde sigortacıların taşıt sigortalarının satışı konusunda tüketiciye detaylı bilgi sağlamadığına da yer veriliyor. Raporda ayrıca bu durumun tüketicilerin ürünün fiyat ve özelliklerini anlamada zorluk çekmesine neden olduğu ifade ediliyor.

İngiliz Rekabet Kurulu da fiyat kıyaslaması yapan internet sitelerinin faaliyet şeklinin geliştirilmesi yönünde adımlar atılması yönünde uyarılarda bulunuyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 24 Eylül 2014)
 
E-BÜLTEN SAYI:
116
EKİM - 2014
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB