Nippon Life şirketi, Birliği ziyaret etti
21 Ağustos 2014 tarihinde Japonya merkezli Nippon Life şirketinden bir heyet Birliğe çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Nippon Life Londra ofisinden temsilcilerin katıldığı toplantıda Birlik, Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Özdağ ile Uluslararası İlişkiler Uzmanı Müge Soysal tarafından temsil edildi.

Toplantıda Birlik tarafından Birliğin yapısı, gerçekleştirdiği çalışmalar, Türk sigorta sektörü ve hayat branşına ilişkin bir sunumun gerçekleştirilmesinin ardından Nippon Life heyeti tarafından yöneltilen sorular yanıtlandırıldı.
FALIA, Birliği ziyaret etti
15 Ağustos 2014 tarihinde Japonya merkezli sigorta eğitim kuruluşu FALIA Türkiye temasları sırasında  Birliğe bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Birliğin Genel Sekreter Mehmet Kalkavan,  Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Özdağ ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Müge Soysal tarafından temsil edildiği toplantıda konuk heyet tarafından FALIA’nın eğitim faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Toplantı kapsamında FALIA heyeti, 2015 yılında Türkiye’de eğitim gerçekleştirmeye yönelik taleplerini Birlik ile paylaştı.
Insurance Europe Genel Sekreteri Birliği ziyaret etti
28 Ağustos 2014 tarihinde Birliğimizin üyesi olduğu Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu Insurance Europe Genel Sekreteri Michaela Koller ile Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Hannah Grant Birliği ziyaret etti.

Birliğin Genel Sekreter Mehmet Kalkavan, Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Özdağ ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Müge Soysal tarafından temsil edildiği toplantıda gelecek yıl Türkiye’nin başkanlığında gerçekleştirilecek G20 Zirvesi temasları, Global Sigorta Birlikleri Federasyonu (GFIA) üyeliği ile Birlik ve Insurance Europe ilişkileri değerlendirildi.
Birlik, “IAIS Temel İlkeleri” çevirisini sektör ile paylaştı
Birlik, Uluslararası Sigorta Denetçileri Birliği (IAIS) tarafından hazırlanan sigortacılık temel ilkeleri, standartları, rehberleri ve değerlendirme metodolojisi başlıklı çalışmayı Türkçe’ye çevirerek sektör ile paylaştı.

IAIS Temel İlkeleri için tıklayınız…
2014 yılı Temmuz sonu istatistikleri belli oldu
Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2014 yılı Temmuz sonu itibari ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre % 5,30 artış ile 15.247.092.633 TL olarak gerçekleşti.​​

Tablolara ulaşmak için tıklayınız…
2014 yılı Haziran sonu Trafik istatistikleri belli oldu
2014 yılı Haziran sonu Trafik, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler açıklandı

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları yürürlüğe girdi
Ticari amaçlı yolcu taşıyan tüm deniz araçları için zorunlu olan Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları 13/08/2014 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Genel Şartlar için tıklayınız...
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

Yönetmelik için tıklayınız...
Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmelik yayımlandı
Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmelik 09.08.2014 tarihli ve 29083 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik için tıklayınız...
Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmeleri Kapsamında Gerekli Organizasyon ve Teknik Altyapı Hakkında Genelge (2014/10) yayımlandı
Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmeleri Kapsamında Gerekli Organizasyon ve Teknik Altyapı Hakkında Genelge (2014/10) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız
Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Kurum Katkısına İlişkin Usul Ve Esaslara Dair Tebliğ (2010/1)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı
Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Kurum Katkısına İlişkin Usul Ve Esaslara Dair Tebliğ (2010/1)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 26.07.2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ için tıklayınız...
Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı için düzenlenen veda resepsiyonunda Birliği Başkan Ramazan Ülger temsil etti

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörlüğü görevine atanan Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı için bir veda resepsiyonu düzenledi. Resepsiyona Babacan'ın yanı sıra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, BDDK Başkanı Mukim Öztekin, SPK Başkanı Vahdettin Ertaş katıldı.  Türkiye Sigorta Birliği'ni Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Ülger'in temsil ettiği kokteyle, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ile bakanlık müsteşarları, yabancı misyon şefleri, bankaların yöneticileri, bürokratlar ve Müsteşarlık çalışanları katıldı.


Insurance Europe, Avrupa sigorta piyasasında 2003-2012 dönemini değerlendirdi
Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu Insurance Europe, 32 ülke birliğinden topladığı veriler doğrultusunda Avrupa sigorta piyasasını değerlendirdi. Insurance Europe verilerine göre, Avrupa sigorta piyasası 2003-2012 döneminde ekonomik dalgalanmalar ve kriz dönemlerine rağmen istikrar ve büyüme trendini sürdürmeyi başardı.

Buna göre 2003-2012 döneminde hayat ve hayat-dışı primlerinde dengeli bir ayrım dikkat çekiyor. 2003 yılında hayat primleri % 60 ( 531 Milyar Euro); hayat dışı primler ise % 40 (346 Milyar Euro) paya sahip  iken 2012 yılında hayat primlerinin payı % 59,1 (651 Milyar Dolar); hayat-dışı primlerin payı ise % 40,9 (451 Milyar Dolar) olarak kaydedildi.

Söz konusu dönemde Avrupa’ daki  sigortalılık oranı ise % 7,9 ile % 8,7 arasında dalgalanma gösterdi. 2003-2012 döneminde kişi başına düşen prim miktarı da düzenli bir artış göstererek 1.541 Euro’dan 1.867 Euro’ya yükseldi.

Insurance Europe verilerine göre, 9 yıllık dönemde Avrupalı sigortacıların yatırım portföyü  % 57 oranında büyüme göstererek 8,3 Trilyon Euro’ya ulaştı.

(Kaynak: Insurance Journal, 8 Ağustos 2014)
Avrupa Komisyonu, sigorta sektöründe Blok Muafiyet Düzenlemesi hakkında görüş toplayacak
Avrupa Komisyonu, Sigorta Blok Muafiyeti Düzenlemesinin işleyişi hakkında sektör paydaşlarına yönelik bir anket çalışması hazırladı. AB Komisyonu, sigorta sektöründeki şirketler arasında bazı anlaşmaları rekabet kurallarından muaf tutan ve 2017 yılında yürürlükten kalkacak düzenleme için görüş toplamayı hedefliyor.

AB Komisyonu, sektör paydaşlarının düzenleme hakkındaki görüşlerini alarak düzenlemenin yenilenmesi konusunda Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’ne bir rapor sunacak.

Blok Muafiyeti Düzenlemesinin istisnai bir yasal araç olması ile Komisyon diğer sektörlerden farklı olarak sigorta sektörünün bu düzenlemeye ihtiyacı olup olmadığı konusunda görüş oluşturmayı planlıyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 13 Ağustos 2014)
Çinli perakendeci süt tozu sigortası sunuyor
Çin’de bebekler için üretilen süt tozunun güvenliğine ilişkin endişelerin artması ile birlikte Çinli bir perakendeci süt tozu alan müşterilerine sigorta hizmeti sunmaya başladı.

Sunulan poliçede dükkândan ve internet sitesinden satın alınan herhangi marka bir süt tozunun geri çağrılması durumunda müşterilere kutu başına 325 Dolar ödenecek.

2008 yılında protein değerini artırmak üzere süt tozu ürünlerine bazı kimyasal maddelerin eklenmesi sonucu binlerce çocuğun hastalanmasının ardından Çinli ebeveynlerin gıda güvenliğine yönelik endişeleri artış gösterdi.

(Kaynak: Insurance Journal, 22 Ağustos 2014)
2014 yılının ilk döneminde sigortalı kayıp miktarı 21 Milyar Dolar oldu
Swiss Re’nin Sigma raporunda yayınlanan tahminlere göre, 2014 yılının ilk döneminde doğal ve insan kaynaklı felaketlerden dolayı oluşan toplam hasar miktarı 44 Milyar Dolara ulaştı. Söz konusu maliyet, son 10 yılın ilk 6 aylık döneminde kaydedilen ortalama miktarın altında kaldı. Dünya sigorta piyasası ise 21 Milyar Dolar değerinde sigortalı kaybı tazmin etti Sigma raporuna göre, bu yılın ilk 6 aylık döneminde meydana gelen felaketlerde 4 700’ den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Amerika’da meydana gelen fırtınalar 2,6 Milyar değerinde sigortalı kayba neden olurken yine Amerika ve Japonya’daki sert kış koşulları toplam 3,2 Milyar Dolar değerinde hasara neden oldu. 2014 yılının ilk 6 ayında Avrupa’da meydana gelen fırtınalar ile Sırbistan ve Bosna Hersek’te meydana gelen ağır seller ise toplamda 5 Milyar Dolar sigortalı kayba neden oldu.

(Kaynak: Insurance Journal, 27 Ağustos 2014)

Alman sigorta sektörü, ülkenin altyapı yenileme çalışmalarına destek olacak

Alman sigorta şirketleri Merkel hükümetinin altyapı yenileme çalışmaları için yatırım yapılmasına olumlu yanıt verecekleri sinyalini verdi. Alman Sigorta Birliği (GDV) ise Alman hükümetinin yatırımlar için yeterli yasal güvenliği sağlaması halinde Alman şirketlerinin ülkenin altyapı yenilemesine sermaye sağlayacağını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Alman hükümeti, 2017 seçimlerinden önce altyapı yenileme çalışmalarına yönelik harcamanın 5 Milyar Euro arttırılacağını duyurmuştu. Alman sigorta sektörü ise yardıma karşılık Solvency II’ye bazı değişiklikler getirilmesi konusunda Merkel hükümetinin desteğini talep ediyor.

Zira düşük faizler nedeniyle küçülen yatırım gelirleri, Alman sigorta sektörünün en çok dertli olduğu konular arasında yer alıyor. Bu bağlamda, hükümetin nakit ihtiyacı ve sektördeki yatırım gelirlerindeki sıkıntının, hükümet ve Alman sigorta sektörünü altyapı yenileme çalışmaları kapsamında yeni bir ortaklığa çekmesi bekleniyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 27 Ağustos 2014)
 
E-BÜLTEN SAYI:
115
EYLÜL - 2014
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB