Sigorta Haftası etkinliklerle kutlandı
Sigorta Haftası, sigorta bilincinin tabana yayılması ve geleceğin bugünden yapılandırılması için sigorta alanında faaliyette bulunan kurum ve kuruluşlar tarafından eş zamanlı etkinliklerle
26 Mayıs – 1 Haziran 2014 tarihleri arasında kutlandı.

Sektörde yer alan kurum ve kuruluşlar tarafından sigorta bilincinin yayılması hedefiyle ülke çapında veya bölgesel olarak farklı etkinlikler düzenlendi. Hazine Müsteşarlığı Stratejik Planı kapsamında her yıl Mayıs ayının son haftası kutlanması kararlaştırılan Sigorta Haftası ile tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi, sigorta hakkında bilinçlendirilmesi, tüketicilerin sektöre ve sektörün geleceğine güven duyması hedefleniyor.

Sigorta Haftası kapsamında T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) oluşturduğu Sigorta Bilinçlendirme ve Tanıtım Stratejisi Komisyonu tarafından yürütülen çalışmalar ve desteklenen etkinlik bilgileri aşağıdaki gibidir:
  • Hafta boyunca web sitelerinde kullanılması amacıyla sigorta sektörü hakkında genel bilgi veren bir infografik hazırlandı.

  • Türkiye genelinde 9 gazetede (Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Akşam, Türkiye, Yeni Şafak, Sabah, Star, Dünya) hafta boyunca ilan yayınlandı.

  • SEGEM tarafından düzenlenen III. Ulusal Sigorta Sempozyumu 26 Mayıs Pazartesi günü saat 09:30-16:30 arasında InterContinental İstanbul Hotel’de gerçekleşti.

  • SAB Sigorta Acenteleri Derneği tarafından düzenlenen Türk Müziği Korosu konseri 26 Mayıs Pazartesi akşamı 19:30-21:00 saatleri arasında Milli Reasürans Konser Salonu’nda izlendi.

  • TARSİM tarafından Beykoz ilçesine bağlı Mahmut Şevket Paşa Köyü’nde, 27 Mayıs Salı günü 11:00-15:30 saatleri arasında TARSİM Pazar Yeri organizasyonu gerçekleştirildi.

  • TÜSİAR, BASİAD ve SADER derneklerinin ortak organize ettiği ağaç dikme etkinliği 29 Mayıs Perşembe günü Ankara’da gerçekleşti.

  • SEGEM Resim Yarışması Ödül Töreni ve Sergi Açılışı 30 Mayıs Cuma günü saat 15:00’te SEGEM TOBB Plaza’da yapıldı.

  • TSB tarafından düzenlenen III. Basketbol Turnuvası kapsamında 1 Haziran Pazar günü oynanan final maçlarının ardından III. Basketbol Turnuvası Şişli Terakki Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.
“IOS ve Android Uygulama, Oyun, İnteraktif Kitap Yarışması” sonuçlandı
Birliğin sponsoru olduğu trafik güvenliği konusunda halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, doğru davranışları kazandırmak amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın düzenlediği cep telefonlarında, bilgisayarlarda ve FATİH projesi kapsamında öğrencilere dağıtılan tabletlerde kullanılabilen “IOS ve Android Uygulama, Oyun, İnteraktif Kitap Yarışması” sonuçlandı.

Birincilik ödülüne layık eser bulunamayan yarışma sonucunda, ikincilik ödülü Ümit Boncukçu’ya ait “Trafik Günlüğüm” adlı android uygulamasına, üçüncülük ödülü Osman Murat Teket, Dorukhan Tüfekçi, Selçuk Sarı’ ya ait “Trafik” adlı android uygulamasına, jüri özel ödülü; Ümit Boncukçu’ya ait iOS uygulamasına verildi. Hacı Sarıkaya’ya ait “Trafik Eğitim” adlı android uygulaması ve Hakan Özyurt’a ait “Furkiturki” adlı android uygulamasının teşvik ödülü aldığı yarışmanın, ödül töreni Birliğin katılımı ile 21 Mayıs 2014 Çarşamba günü 5. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu’nda gerçekleşti.

Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarım Hakkında Sektör Duyurusu (2014/11) yayımlandı
Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarım Hakkında Sektör Duyurusu (2014/11) yayımlandı.

Sektör Duyurusu için tıklayınız...
Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin Genelge (2014/8) ) yayımlandı
Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin Genelge (2014/8) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız...
Sigortacılık Genel Müdürlüğü E-Duyuru ve E-Mevzuat Görüş Sistemine İlişkin Genelge (2014/5) yayımlandı
Sigortacılık Genel Müdürlüğü E-Duyuru ve E-Mevzuat Görüş Sistemine İlişkin Genelge (2014/5) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız...
2014 yılı Mart sonu teknik sonuçlar belli oldu
2014 yılı Mart sonu konsolide bilanço ve gelir tabloları Birliğin internet sitesi ile Birlik portalına yüklendi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
2014 yılı Nisan sonu istatistikleri belli oldu
Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2014 yılı Nisan sonu itibari ile toplam prim üretimi % 6,51 artış ile 9.099.233.911 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
2014 yılı Mart sonu Trafik istatistikleri revize edildi
2014 yılı Mart sonu Trafik, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler revize edildi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
2013 yıl sonu istihdama ilişkin istatistikler revize edildi
2013 yılında Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri çalışanlarının eğitim durumlarına yönelik olarak hazırlanan istihdam tabloları revize edildi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız....
2014 Yılı Aktüerlik Sınavları Takvimi duyuruldu
"2014 Yılı Aktüerlik Sınavları Takvim İlanı " için tıklayınız…
2014 yılı Mart sonu Trafik istatistikleri belli oldu
2014 yılı Mart sonu Trafik, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler Birliğin internet sitesi ile Birlik portalına yüklendi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
Birlik, Deniz Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya katıldı
Birlik, Deniz Ticaret Odası’nın 35 No.lu Gemi Klas Müesseseleri, Sigortacılar, Deniz Ekspertiz ve Sürveyör Faaliyetleri Meslek Komitesi’nin 23 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşen toplantısına katıldı. Toplantıda, Birlik ve oda temsilcileri sektördeki sorunlara ve beklentilere ilişkin görüş alışverişinde bulundu.
Birlik, Türk Loydu Vakfı 55. Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı
Birlik, 9 Mayıs 2014 tarihinde Tuzla Türk Loydu Vakfı’nda düzenlenen Türk Loydu Vakfı 55. Olağan Genel Kurul toplantısına katıldı. Birlik çalışanlarının temsilci olarak katıldığı toplantıda 2013 çalışma raporu takdim edilerek, bilânço ve denetim raporları görüşüldü. 2014 bütçesinin takdim edilip onaylanmasının ardından Türk Loydu Vakfı’nın gündemindeki konular görüşüldü.
Sırbistan ve Bosna Hersek’i sel felaketi vurdu
Geçtiğimiz günlerde Bosna Hersek ve Sırbistan’da meydana gelen seller 34 kişinin yaşamını yitirmesine binlerce kişinin ise evsiz kalmasına neden oldu. Tarihinin en kötü sel felaketi ile karşılaşan bu ülkelere Birleşmiş Milletler tarafından kurtarma ekipleri gönderildi.

Felaketin ardından Sırbistan’da olağanüstü hal ilan edildi.Ülkede 25.000 kişi tahliye edilerek 26.000 hanede elektrik kesintileri yaşandı.Kurtarma ekipleri taşan nehir kenarlarındaki şehir ve köylerde kurtarma çalışmaları gerçekleştirerek sel sularının ülkenin enerji üretim tesislerinden arındırılması için yoğun mesai harcadı.

Bölgedeki sel felaketine Rusya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan ve Türkiye’ den de yardım teklifleri iletildi.

(Kaynak: Insurance Journal, 19 Mayıs 2014)
Standard & Poor’s raporu şirketlerin iklim olaylarına bakışını inceliyor
Standard & Poor’s tarafından hazırlanan “Felaketle Mücadele: Şirketler İklim Risklerini Nasıl Değerlendiriyor?” başlıklı raporda sel, fırtına ve sıcaklık dalgası gibi aşırı hava olaylarının sıklığının artması ile birlikte söz konusu hava olaylarına ilişkin maddi risklerin tanımlanmasının şirketler üzerinde baskı yarattığına yer veriliyor.

Rapora göre aşırı hava olayları 2013 yılında doğal afet kayıplarının % 90’ını oluşturdu. Standard & Poor’s iklim nedeniyle kötüleşen mali performans ile birlikte hem kısa dönemli sermayenin hem de uzun dönemli mali pozisyonların etkileneceğine dikkat çekiyor. Raporda mali sektör düzenleyicileri ile yatırımcıların şirketlerin performansı açısından daha çok iklim ve karbon riskine hedeflendiğine yer veriliyor.

S&P raporunda iklim olayları riskinin karlılığı ve nakit akışını nasıl etkilediği inceleniyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 22 Mayıs 2014)
Afrika Afet Sigorta Havuzu kuruldu
Afrika ülkeleri 1 Mayıs tarihinde ilk bağımsız afet sigorta havuzunu ilan etti. Risk havuzu, Afrika kıtasının kuraklık ve sel gibi iklim olayları ile mücadelesinde büyük bir politika değişikliğine işaret ediyor. Zira mevcut sistemde doğal afetlerle mücadele etkili bir şekilde yürütülmemekle birlikte çiftçiler büyük bir külfet altına giriyor.

Risk havuzu ile birilkte binlerce yaşamın ve milyarlarca doların kurtarılması hedefleniyor. Afrikalı yetkililer ise ilk kez bir afet sigorta havuzunun tesis edilmesi ile birlikte yardım faaliyetlerinin daha etkin bir şekilde hayata geçirileceğini ifade ediyor.Yeni afet havuzu ile Afrika ülkelerinin uluslararası yardımlar yerine kendi çabaları ile afetlerle başa çıkmaları hedefleniyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 16 Mayıs 2014)
İspanyol sigorta denetleme kurumu Solvency II konusunda daha fazla yetki talep ediyor
İspanya’daki sigorta sektörünün denetlenmesinden sorumlu olan kurum (DGSFP) bünyesindeki Sigorta Denetçileri Birliği (APISE) yakın zamanda Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girmesi beklenen Solvency II uygulamasına yönelik APISE’in kaynak ve yetkilerinin arttırılması talebini içeren mektubunu hükümete iletti.

APISE, uluslararası denetleme standartlarının öngördüğü ve Avrupa’daki diğer benzer kurumlara sağlanan otonomiye sahip olmadığını savunuyor. APISE, Solvency II’ye hazırlık sürecinde sigorta denetleme kurumu için yapısal değişiklik yapılmaması konusunda İspanyol hükümetini eleştiriyor.

APISE, hükümetin bu konuda herhangi bir aksiyon almaması halinde tüketicilerin daha pahalı fiyatlar ödemek zorunda kalacağı konusunda da uyarıyor. APISE ayrıca sigorta denetçilerinin Solvency II sürecinin ihtiyaçlarını karşılayamaması halinde İspanyol sigorta şirketlerinin Avrupa’da dezavantajlı konuma geleceğine dikkat çekiyor.

İspanyol hükümetinin yakın zamanda sigorta denetimi konusunda yeni bir yasa tasarısı sunmasına karşın APISE tasarının uluslararası denetleme standartlarını karşılamadığını savunuyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 22 Mayıs 2014)
Batılı taşımacılık şirketleri İran’a teslimat yapmakta çekimser kalıyor
İran’ın nükleer programı nedeniyle batı dünyası ile gerginliği devam ediyor. Geçtiğimiz Kasım ayında batı ülkeleri İran ile yapılan deniz ticaretindeki bazı yaptırımları 6 ay süreyle askıya alma kararı almıştı.

Ancak söz konusu gerginliğin bankacılık, sigortacılık ve taşımacılık sektörlerini yakından etkilediği görülüyor. Zira gümrüklerdeki zorluklar, uluslararası sigorta şirketlerinin İran’a giden gemileri sigortalama konusundaki çekimserlikleri ticareti olumsuz etkiliyor.

İran ise teslimatlar için geçmişte yabancı gemileri kullanırken artık karayolu veya kendi filolarını kullanmayı tercih ediyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 29 Mayıs 2014)
 
E-BÜLTEN SAYI:
112
HAZİRAN - 2014
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB