Birlik, Alman Sigorta Birliği (GDV) ile istişare toplantısı gerçekleştirdi

Birlik, Türk ve Alman Sigorta Birlikleri arasındaki iletişim ve işbirliğinin arttırılmasına yönelik Alman Sigorta Birliği’nin (GDV) daveti üzerine 31 Ekim 2014 tarihinde GDV’nin Berlin’deki merkezinde düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

İki ülkenin sigorta piyasalarını ilgilendiren seçili konularda görüş alışverişinin yapıldığı 1 günlük toplantıya Birlik temsilcilerinin yanı sıra Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Arif Hikmet Cesur ile Eureko Sigorta DASK’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmet Güngör ve Axa Sigorta Bireysel Teknik ve Teknik Operasyon Merkezinden Sorumlu Direktör Balkır Demirkan katıldı.Toplantıda Alman tarafını temsilen GDV yetkilileri ile Alman Finansal Denetleme Otoritesi Sigortacılık Bölümü Müdürü Felix Hufeld ve Alman sigorta sektöründen yetkililer yer aldı.

Bir günlük toplantı kapsamında Türk-Alman sigorta piyasalarındaki ekonomik gelişmeler, sigorta düzenleme ve denetlemedeki uygulamalar, dağıtım kanalları, tüketiciyi koruma, zorunlu sigortalar ile doğal afet riskleri ve DASK gibi konularda Türk ve Alman sigorta sektörü temsilcileri tarafından sunumlar gerçekleştirilerek ülke piyasalarındaki uygulama örnekleri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantı öncesi GDV tarafından Türk heyeti onuruna verilen akşam yemeğine T.C. Berlin Büyükelçisi Sayın Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun yanısıra Alman sigorta sektöründen temsilciler iştirak etti.

Başkent Üniversitesi öğrencileri Birliği ziyaret etti

27 Ekim 2014 tarihinde Başkent Üniversitesi’nden bir grup öğrenci Birliği ziyaret etti.Sigortacılık bölümü öğrencilerine Birlik, Birlik çalışmaları ve Türk sigorta sektörü hakkında bilgi verildi.

2014 yılı Eylül sonu Trafik istatistikleri belli oldu
2014 yılı Eylül sonu Trafik, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler yayımlandı.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
2014 yılı Eylül sonu istatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2014 yılı Eylül sonu itibari ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre % 6,33 artış ile 18.992.182.847 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız....

Tramvay Araç Türü İçin Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Düzenlenmesine İlişkin Sektör Duyurusu (2014/24) yayımlandı

Tramvay araç türü için sorumluluk sigortası hakkında sektör duyurusu (2014/24) yayımlandı.

Duyuru için tıklayınız…

2014 Yılı Aktüerlik Sınavları Birinci Seviye Sınavı Sonuçları açıklandı

2014 Yılı Aktüerlik Sınavları Birinci Seviye Sınavı Sonuçları için tıklayınız...

Sigorta Branşlarına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No 2007/1) de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı
Sigorta Branşlarına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No:2007/1)'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı

Tebliğ için tıklayınız...
Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik yayımlandı
Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik yayımlandı.

Yönetmelik için tıklayınız...
Yardım (Asistans) Hizmetlerine İlişkin Sektör Duyurusu (2014/23) yayımlandı
Yardım (Asistans) Hizmetlerine İlişkin Sektör Duyurusu (2014/23) yayımlandı.

Sektör Duyurusu için tıklayınız.
.
Bireysel Kredilerle Bağlantılı Olarak Akdedilen Meblağ Sigortalarında Sigortalının Vefatı Üzerine Yapılan Ödemelerin Veraset ve İntikal Vergisi Karşısındaki Durumuna İlişkin Sektör Duyurusu (25/2014) yayımlandı
Bireysel Kredilerle Bağlantılı Olarak Akdedilen Meblağ Sigortalarında Sigortalının Vefatı Üzerine Yapılan Ödemelerin Veraset ve İntikal Vergisi Karşısındaki Durumuna İlişkin Sektör Duyurusu (25/2014) yayımlandı.

Sektör Duyurusu için tıklayınız...
Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tarife Ve Talimat Tebliği yayımlandı
Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tarife Ve Talimat Tebliği 18.10.2014 tarihli ve 29149 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

Tarife Talimat için tıklayınız…
 

İspanyol sigorta piyasası karlılığını sürdürüyor

A.M.Best tarafından İspanyol sigorta piyasasına ilişkin hazırlanan özel raporda İspanyol sigorta piyasasının 2014 yılındaki performansı değerlendiriliyor.Rapora göre İspanyol ekonomisinin iyileşme sinyalleri göstermesi ile birlikte hayat-dışı branşındaki gerileme azalma gösterdi.A.M raporuna göre bu durum daha fazla bireyin özel sağlık sigortasına geçmesi sonucu sağlık sigortasında meydana gelen büyümeden kaynaklanıyor.

2014 yılının ilk döneminde İspanyol sigorta piyasasındaki toplam prim tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre % 2,9 oranında azalma gösterdi. Motorlu taşıt sigortasındaki hacimde düşüş gözlemse de düşük hasar oranına bağlı olarak bu branşın halen karlı olduğu ifade ediliyor.

Raporda genel olarak şirketlerin internet ortamında daha etkin hale gelmesi ile birlikte sigorta piyasasındaki rekabetin de arttığı belirtiliyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 14 Ekim 2014)

 
Batı Afrika’daki Ebola salgınına yakalananların sayısı giderek büyüyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) batı Afrika’da baş gösteren Ebola salgınının Aralık ayına kadar 5000 ila 10.000 kişiye bulaşabileceğini belirtti. WHO’nun Ebola ile mücadeleden sorumlu genel müdürü Bruce Aylward geçtiğimiz günlerde Geneva’da yaptığı bilgilendirmede Ebola salgınının Gine, Sierra Leone, Liberya gibi ülkelerde ilerlemeye devam ettiğini belirterek büyük şehirlerde ölüm vakalarının artmasından endişe duyulduğunu ifade etti.

WHO yetkilisi, söz konusu üç Afrika ülkesinde şu ana kadar 8,900 kişinin Ebola’ya yakalandığı ve 4,000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği bilgisini paylaştı. Aylward, alınan önlemlerle birlikte salgın vakalarının Ocak ayı itibariyle azalmaya başlayacağını beklediklerini belirtti.

(Kaynak: Insurance Journal, 14 Ekim 2014)

Güney Afrikalı sigortacılar, zorunlu motorlu taşıt sigortası uygulamasını talep ediyor

Güney Afrikalı sigortacılar, zorunlu motorlu taşıt sigortası teminatı uygulaması başlatılması için hükümete çağrıda bulundu. 12 milyon motorlu taşıtın bulunduğu Güney Afrika’da yalnız 4 milyon araç sigortaya sahip bulunuyor. Taşıt sigortaları, mal ve kaza sigortaları içinde % 60 paya sahip bulunuyor.

Sigorta şirketleri, şirketler ve sigortalılar üzerindeki yükün hafifletilmesi ve sektörün büyümesi için zorunlu taşıt sigortasının bir an önce devreye sokulması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyor. Güney Afrika Sigorta Suiistimalleri Bürosu’nun verilerine göre 2013 yılında ülkede 8,5 milyar rand tutarında çalıntı araç kaydedildi.

(Kaynak: Insurance Journal, 16 Ekim 2014)

Alman hayat-dışı sigortacılar 2013 yılını iyi geçirdi

AM Best’in Alman sigorta piyasası üzerine hazırladığı raporda hayat-dışı sigortacıların 2013 yılında karşılaştıkları ağır doğal afet kayıplarına rağmen güçlü bir duruş sergilediklerini ifade ediyor.

Geçtiğimiz yıl doğu ve orta Avrupa’da meydana gelen seller nedeniyle Alman sigortacıların binalar için ödediği hasar miktarı % 45 oranında artış gösterdi. Mal sigortalarındaki hasar miktarı ise % 24’e yükseldi.

Raporda 2013 yılında hayat-dışı primlerinin toplam primleri % 3 oranında arttırdığı dikkat çekiyor Rapora göre, geçtiğimiz yıl kaza ve nakliyat branşları hariç diğer sigorta branşlarında prim üretimleri yükseliş gösterdi.

(Kaynak: Commercialriskeurope, 17 Ekim 2014)

Aon Benfield, Arap yarımadası için afet modeli geliştirdi

Aon Benfield afet modeli geliştirme bölümü, Arap yarımadasında olası bir depremin mali etkilerini değerlendirmek üzere bir afet modeli geliştirdi. Depremin Arap yarımadası için birinci doğal tehdit olması ve bölgedeki hızlı ekonomik kalkınma sonucu Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin afet modellemesine yönelik talebinin arttığı dikkat çekiyor.

Bu talebe yönelik geliştirilen modelin sismik tehlikelere ilişkin risk fiyatlandırması ve reasürans satın alımı konularında dikkate alınması bekleniyor. Modelin ayrıca bölgede faaliyet göstermek isteyen sigortacılar ve reasürans şirketleri için de yol gösterici olması hedefleniyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 21 Ekim 2014)

 
E-BÜLTEN SAYI:
117
KASIM - 2014
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB