“Zaman aşımı ilanı” yayınlandı
28789 numara ve 8.10.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Sigortalar Kapsamında Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar Hakkında Yönetmelik’ uyarınca, unvan ve web adreslerinin kullanılmasına izin veren şirketlerin yer aldığı ‘zaman aşımı ilanı’ Hürriyet ve Sabah gazetelerinde 13 Şubat 2014 Perşembe ve 14 Şubat 2014 Cuma günleri yayınlandı.
2013 yıl sonu Trafik istatistikleri belli oldu
2013 yılsonu Trafik, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler Birliğin internet sitesine yüklendi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız…
Aktüerlik Üçüncü Seviye Sınavı Sonuçları açıklandı

Üçüncü Seviye Sınavları Sonuç İlanı için tıklayınız.
Aktuer Adayları 11.02.2014 için tıklayınız.

2013 yılsonu istihdam belli oldu
2013 yılında Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri çalışanlarının ve pazarlama personellerinin eğitim durumlarına yönelik olarak hazırlanan istihdam tabloları tamamlandı.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
Sigorta Denetleme Kurulu Tarafından Hazırlanan Denetim Rehberi Taslakları açıklandı

Sigorta Eksperleri ve Eksperlik Faaliyeti Denetim Rehberi Taslağı için tıklayınız.
Sigorta Acenteleri ve Acentelik Faaliyeti Denetim Rehberi Taslağı için tıklayınız.
Hasar ve Tazminat İşlemleri Denetim Rehberi Taslağı için tıklayınız.
Birlik, Euromoney Sigorta ve Reasürans konferansına katıldı
Birlik, 4-5 Şubat 2014 tarihlerinde 2’ncisi düzenlenen Euromoney Sigorta ve Reasürans konferansına katılım sağladı. Uluslararası reasürans piyasalarından katılımcıların Türk sigorta sektöründen temsilcilerle buluştuğu konferansta sigorta ve reasürans piyasasındaki güncel gelişmeler, geride kalan yenileme dönemi ve Türk sigorta sektörünün karlılık sorunu ele alındı.
Avrupa Parlamentosu, 2030 yılı için çevre hedeflerini belirledi
Avrupa Parlamentosu, 2030 yılı için iklim ve enerji alanlarında üç yeni hedef için olumlu yönde oy kullandı. Avrupa Parlamentosu’ndaki oylama Mart ayında AB liderleri arasında enerji ve çevre politikası konusunda gerçekleştirilecek görüşmeler öncesinde tartışmalara son verdi.

Oylama, iklim emisyonlarının azaltılması, enerji etkinliğinin arttırılması ve yenilenebilir enerji kullanımının arttırılması konularında tamamen bağlayıcı hedefleri destekliyor.

Avrupa Komisyonu ise 2030 yılı politikasına ilişkin Ocak ayında sunduğu görüşünde 2030 yılı itibariyla emisyonların % 40 oranında azaltılması ve yeşil enerji konusunda AB genelinde bir hedef belirlenmesi çağrısında bulunmuştu.

Çevreciler de AB Parlamentosu’ndaki oylamaya yönelik memnuniyetini ifade etti.

(Kaynak: Insurance Journal, 6 Şubat 2014)
Avrupa Birliği, İsviçre’deki halk oylamasına tepkisini iletti
Geçtiğimiz günlerde İsviçre Avrupa Birliği’nden ülkeye giren göçü kısıtlamak üzere halk oylamasına gitti. Ülke nüfusunun çoğunluğunun ülkenin kütürel değerlerinin gelen göçle erozyona uğradığı yönünde oy kullanması Avrupa Birliği’nde tepkilere neden oldu.

İsviçre'nin,AB üyesi olmamasına karşın AB ile arasındaki anlaşma uyarınca İsviçre ve AB vatandaşları 2002 yılından beri serbestçe sınırın iki tarafında dolaşım ve çalışma hakkına sahip bulunuyor.

AB yetkilileri ise kişilerin serbest dolaşımının AB’nin temel politikalarından biri olduğunu belirterek İsviçre’nin AB’den gelen göçe ilişkin olumsuz tavrının kabul edilemeyeceğine ve bu tavrın AB ile İsviçre arasındaki diğer anlaşmalar üzerinde etkili olacağına dikkat çekiyor.Zira iki taraf arasındaki anlaşmalar teknolojik işbirliği, tarım tcareti, havacılık, hava ve demiryolu trafiği ile diplomaların karşılıklı kabülü gibi alanları da kapsıyor.

Bu kapsamda AB yetkilileri İsviçre’nin referandum sonrası AB Tek Piyasasına ayrıcalıklı erişiminin kaybedebileceği yönünde uyarıda bulunuyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 11 Şubat 2014)
2013 sel yılı oldu
Risk ve reasürans uzmanı Guy Carpenter & Company şirketi tarafından hazırlanan “2013 Doğal Afetler” raporu, geçtiğimiz yıl meydana gelen doğal olayların faturasını mercek altına alıyor.Rapora göre 2013 yılında meydana gelen doğal afetler yaklaşık 40 Milyar Dolar değerinde sigortalı hasara neden oldu. Buna karşın 2013 yılının faturası geçtiğimiz iki yılın ortalamasına göre düşük kaldı.

Guy Carpenter raporu, 2013 yılını Orta Avrupa, Kanada, Avustralya ve Amerika’da meydana gelen seller nedeniyle sel yılı olarak ilan etti.Raporda ayrıca Amerika ve Filipinler’de meydana gelen tayfun felaketlerinin de büyük kayıplara neden olduğuna yer veriliyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 13 Şubat 2014)
İngiltere’deki seller emlak fiyatlarını etkiledi
Geçtiğimiz günlerde İngiltere tarihinin en yağışlı günlerini yaşadı. Yağışlar nedeniyle ülkenin birçok şehrinde yaklaşık 5 800 evi sel bastı. Ağır seller nedeniyle zengin bölgelerdeki emlak fiyatları da büyük düşüş gösterdi.

2000 yılında sigorta şirketleri ve hükümet arasında varılan anlaşma ile yüksek sel riski olan bölgelerdeki ev sahipleri herhangi bir üst sınır olmadan sigorta yaptırma imkânına sahip olmuştu. Son seller nedeniyle ise sigorta şirketleri tarafından sigortalanamayacak evler için bir fon oluşturulması gündeme geldi.

İngiliz hükümeti ise selden etkilenen faaliyet alanlarına yardımcı olmak üzere 10 Milyon Sterlin değerinde bir destek programı açıkladı.

(Kaynak: Insurance Journal, 19 Şubat 2014)
Hindistan, telefon mesajı ile afet uyarı sistemini hayata geçirecek
Hint hükümeti beklenen doğal afetler hakkında vatandaşları uyarmak üzere yeni bir teknoloji hazırlığı içerisine girdi. Buna göre hükümetin mobil telefon mesajı ile afet uyarı sistemini önümüzdeki Nisan ayında uygulamaya koyması bekleniyor.

Sağlık hizmeti sunan bir şirket tarafından geliştirilen teknoloji yaklaşan tayfun ve tsunami gibi afetler öncesinde şehirlerdeki nüfusun alarma geçirilmesini sağlayacak. Yeni teknoloji sayesinde milyonlarca kişinin hayatının kurtarılması hedefleniyor.

Hint hükümeti tarafından desteklenen erken uyarı girişiminin bölgedeki diğer ülkeler tarafından da uygulanması çağrısı yapılıyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 27 Şubat 2014)
 
E-BÜLTEN SAYI:
109
MART - 2014
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB