Birliğin yeni Başkanı Ramazan Ülger oldu
Birliğin Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı, 11 Nisan 2014 Cuma günü gerçekleştirildi. Birlik üyesi 61 şirketin üst düzey yöneticilerinin katıldığı seçimde, başkan adaylarından Groupama Sigorta AŞ Genel Müdürü Ramazan Ülger 42, diğer başkan adayı Allianz Sigorta AŞ CEO’su Solmaz Altın ise 19 oy aldı. Daha önce Birlik Denetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Ramazan Ülger, yeni Birlik Başkanı oldu.Sigortacılık Kanunu uyarınca yapılan seçimde ayrıca, Hayat Dışı Yönetim Komitesi, Hayat ve Emeklilik Yönetim Komitesi ile Denetim ve Disiplin Kurulu üyeleri de belirlendi.

Yönetim Komiteleri ile Denetim ve Disiplin Kurulu üyeleri için tıklayınız…

Birliğin yeni Yönetim Kurulu belirlendi
Türkiye Sigorta Birliği’nin yeni Yönetim Kurulu üyeleri, 21 Nisan 2014 Pazartesi günü gerçekleştirilen toplantının ardından belirlendi.

Türkiye’deki tüm sigorta, reasürans ve emeklilik şirketlerini tek çatı altında birleştiren Birlik, 11 Nisan 2014 Cuma günü gerçekleştirilen Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nın ardından ilk kez toplanarak yeni Yönetim Kurulu üyelerini belirledi. Birlik Başkanı’nın başkanlık edeceği 4 üyeli Birlik Yönetim Kurulu; Hayat Dışı Yönetim Komitesi ile Hayat ve Emeklilik Yönetim Komitesi Başkanları’nın yanı sıra her iki komiteden seçilen birer üyeden oluşuyor.

Birlik Yönetim Kurulu üyeleri için tıklayınız…
TSB III. Basketbol Turnuvası 19 Nisan’da başladı
Sigorta şirketleri çalışanları arasındaki iletişimi, birlik ve dayanışmayı artırmak, sporu teşvik etmek amacıyla düzenlenen TSB Basketbol Turnuvası’nın 3’üncüsü başladı. Bu yılki turnuvada 18 sigorta ve bireysel emeklilik şirketi ile TARSİM’in katılımıyla toplam 30 takım mücadele edecek.

“TSB III. Basketbol Turnuvası” 19 Nisan- 1 Haziran 2014 tarihleri arasında hafta sonları 16:00-21:00 saatleri arasında oynanacak maçlarla gerçekleştirilecek. Maçlar önceki yıllarda olduğu gibi Akatlar / Şişli Terakki Vakfı Lisesi Kapalı Basketbol Salonu’nda oynanacak. “Sigorta Haftası” etkinliği kapsamında 1 Haziran 2014 Pazar günü gerçekleşecek final maçı sonrasında, şampiyon takıma ödülü aynı gün takdim edilecek.

TSB III. Basketbol Turnuvası hakkında detaylı bilgiye www.guvenceliyasam.com web sitesinden ve sosyal medyadaki T. Sigorta Birliği sayfalarından ulaşılabilir.


Birlik, Hazine Müsteşarlığı ve Dünya Bankası projesi çalıştayına ev sahipliği yaptı
Birlik, 24 Nisan 2014 tarihinde Hazine Müsteşarlığı tarafından Dünya Bankası desteği ile yürütülen “Sigortacılıkta Sermaye Yeterliliği Rejiminin ve Denetiminin Güçlendirilmesi” projesi çalıştayına ev sahipliği yaptı. Çalıştay kapsamında projeye nihai şeklinin verilm esinden önce eldeki bulgular sigorta ve emeklilik şirketleri ile paylaşılarak gerekli revizyonların yapılmasına yönelik şirket temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunuldu.


AMICE Genel Sekreteri Birliği ziyaret etti
24 Nisan 2014 tarihinde Brüksel merkezli Mütüel Sigortacı ve Sigorta Kooperatifleri Birliği (AMICE) Genel Sekreteri Gregor Pozniak tarafından Birliğe bir çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Birliğin Genel Sekreter Vekili Mehmet Kalkavan tarafından temsil edildiği toplantıda Türkiye ve Avrupa’daki sigorta kooperatiflerinin yapısı ve özellikleri hakkında karşılıklı bilgilendirme yapıldı.
IUMI Genel Sekreteri Birliği ziyaret etti
7 Nisan 2014 tarihinde Uluslararası Nakliyat Sigortaları Birliği (IUMI) Genel Sekreteri Lars Lange tarafından Birliğe bir çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Toplantıda IUMI Genel Sekreteri, 2015 yılında gerçekleştirilecek IUMI Yönetim Komitesi toplantısı ile 1 günlük IUMI konferansının Mayıs ayında İstanbul’da Birliğin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi talebini Birliğe iletmesinin ardından yapılacak işbirliğine yönelik olarak görüş alışverişinde bulunuldu.
2013 yılsonu kasko ve sağlık analiz raporları belli oldu
Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre hazırlanan 2013 yılsonu Kasko ve Sağlık Analizleri tamamlandı.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelik yayımlandı
Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelik, 25.04.2014 tarihli ve 28982 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelik içim tıklayınız....
2013 yılsonu teknik sonuçlar belli oldu
2013 yıl sonu konsolide bilanço ve gelir tabloları Birik internet sitesi ve portalına yüklendi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
Sigorta Acenteleri Yönetmeliği yayımlandı
Sigorta Acenteleri Yönetmeliği, 22/04/2014 tarihli ve 28980 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelik için tıklayınız...
Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu yürürlüğe girdi
11 Nisan 2013 tarihli, 28615 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu", aile ikamet izni ve uzun dönem ikamet izni için aranan şartlar arasında sağlık sigortasına sahip olma koşulunun arandığını hükme bağlayan maddeleri ile 11 Nisan 2014 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi.

Kanun için tıklayınız...
Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği Uygulama Esaslarına İlişkin Genelge (2014/4) yayımlandı
Özel Sağlık Sigortaları Yönetmeliği Uygulama Esaslarına İlişkin Genelge (2014/4) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız...
Hastalık ve Sağlık Sigortalarında Hazırlanacak Aktüerya Raporuna İlişkin Sektör Duyurusu (2014/10) yayımlandı
Hastalık ve Sağlık Sigortalarında Hazırlanacak Aktüerya Raporuna İlişkin Sektör Duyurusu (2014/10) yayımlandı.

Sektör Duyurusu için tıklayınız...
(2007/27) Sayılı Yalnız Maddi Hasarla sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2014/3) yayımlandı
(2007/27) Sayılı Yalnız Maddi Hasarla sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2014/3) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız...
Yurtdışına Geçici Olarak İhraç Edilen Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Poliçelerinin Düzenlenmesine İlişkin Sektör Duyurusu (2014/9) yayımlandı
Yurtdışına Geçici Olarak İhraç Edilen Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Poliçelerinin Düzenlenmesine İlişkin Sektör Duyurusu (2014/9) yayımlandı. .

Sektör duyurusu için tıklayınız...
Birlik, Avusturya sigorta sektöründen temsilciler ile bir araya geldi
Birlik, Avusturya Başkonsolosluğu Ticaret Ofisi’nin daveti üzerine Avusturya’dan ülkemize çalışma ziyaretinde bulunan bankacılık ve sigortacılık sektörü temsilcilerinden oluşan bir heyetle 28 Nisan 2014 tarihinde düzenlenen öğle yemeğinde biraraya geldi. Birliğin Koordinatör Alper Tan tarafından temsil edildiği görüşmede Avusturya heyetine Birlik ve Türk sigorta sektörü hakkında bilgilendirme yapılarak heyetin sektöre ilişkin soruları yanıtlandırıldı.
Birlik, MASAK toplantısına katıldı
Birlik, 17 Nisan 2014 tarihinde Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik hakkında MASAK nezdinde gerçekleşen toplantıya katıldı. Toplantıda Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) Türkiye değerlendirmesi ve yönetmelik taslağı hakkında görüşüldü.
Koruyucu önlemler sel kayıplarını azalttı
Munich Re tarafından hazırlanan çalışma, 2013 yılında meydana gelen doğal afet kayıplarının büyük kısmının seller nedeniyle meydana geldiğini belirterek koruyucu önlemlerin kayıpları azaltmada önemli rol oynadığına dikkat çekiyor.Çalışmaya göre 2013 yılında doğal afetler sonucu meydana gelen kayıpların % 37’sini seller nedeniyle oluşan kayıplar oluşturuyor.Buna göre güney ve doğu Almanya ile diğer komşu ülkeleri vuran seller 11,7 Milyar değerinde kayba neden oldu.

Çalışmaya göre 2013 yılında meydana gelen sel felaketinde sel kontrol yapılarının tesis edilmesi ile 2002 yılında meydana gelen sellere kıyasla daha düşük kayıp miktarları kaydedildi. Munich Re, özellikle sel bariyerleri ve 2002 yılındaki sellerden alınan derslerle birlikte altyapıların daha az zarar gördüğüne dikkat çekiyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 1 Nisan 2014)
Yükselen ekonomilerde politik risk artış gösterdi
Aon tarafından hazırlanan “2014 Politik Risk Haritası” kriz ertesi dönemde yükselen ekonomilerde siyasi riskin arttığına işaret ediyor. Aon çalışması, 163 yükselen ekonomiyi analiz ederek finansal kriz sonrası ekonomide devam eden kırılganlık ve resesyondan kurtulmak üzere uygulamaya geçirilen çabaları mercek altına alıyor.

Çalışmanın sonucuna göre Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika gibi ülkeler politik riskin en fazla artış gösterdiği ülkeler arasında yer alıyor. Rusya da son dönemde Ukrayna’da yaşanan olaylar nedeniyle gerileme gösterdi. Ekonomik yaptırım olasılığı, politik riski tedarik zinciri, bankacılık sektörü ve likidite açısından daha da arttırıyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 17 Nisan 2014)
Sigortacılar sanat piyasasını hedefliyor
Sanat dünyasının varlıklı yatırımcıların gözündeki cazibesinin artması ile birlikte sanat eserlerinin fiyatı da yükseliyor. Bu durum daha fazla sigortacının güzel sanatlar piyasasına girmesini teşvik ediyor.

Geçtiğimiz aylarda bir sigorta şirketi güzel sanatlar piyasası gibi birkaç niş piyasaya girmeyi planladığını açıkladı. Almanya ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin de bu piyasaya yönelme eğiliminde olduğu belirtiliyor. Piyasaya yeni girişler ise fiyat baskısını arttırıyor.

Diğer yandan uzmanlar, müzelerin risk yönetim stratejilerini gözden geçirmeleri konusunda uyarıyor. Zira müzeler bütçe kısıtlamaları nedeniyle yüksek güvenlik önlemlerini yerine getiremiyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 17 Nisan 2014)
Korsanlık faaliyetleri azalma kaydetti
Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Denizcilik Bürosu (IMB) tarafından yapılan açıklamaya göre dünya denizlerindeki korsanlık faaliyetleri yılın ilk çeyreğinde 2007 yılından beri görülen en düşük seviyeyi kaydetti. Buna rağmen IMB, korsanlığın halen bir tehdit teşkil ettiğine dikkat çekiyor.

IMB raporuna göre 2014 yılının ilk üç ayında iki gemi kaçırılarak beş gemi saldırıya uğradı. Buna ek olarak 46 gemi mürettebatı rehin alındı. IMB korsan saldırılarının en çok Somali, Nijerya, Angola ve Endonezya’da gerçekleştiğini belirtiyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 24 Nisan 2014)
 
E-BÜLTEN SAYI:
111
MAYIS - 2014
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB