Birlik, BES yönetmelik değişikliği toplantısına ev sahipliği yaptı
Birliğin ev sahipliğinde 18 Mart 2014 tarihinde Kozyatağı Byotell'de gerçekleştirilen toplantıda, ‘Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında yönetmelik değişikliği yapılmasına dair yönetmelik taslağı’ konunun taraflarınca ele alındı. Hazine Müsteşarlığı, SPK, Takasbank yetkililerinin kamu tarafını temsil ettiği toplantıya 18 emeklilik şirketi ve EGM üst düzey yöneticilerinin yanı sıra portföy yönetim şirketleri temsilcileri de katıldı.

2014 yılı Şubat sonu istatistikleri belli oldu
Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2014 yılı Şubat sonu itibari ile toplam prim üretimi % 6,18 artış ile 4.791.207.056 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız…
Bireysel Emeklilik Sisteminde Hak Kazanılmayarak Müsteşarlığa İade Edilen Devlet Katkısı Tutarlarına İlişkin Sektör Duyurusu (2014/7) yayımlandı
Bireysel Emeklilik Sisteminde Hak Kazanılmayarak Müsteşarlığa İade Edilen Devlet Katkısı Tutarlarına İlişkin Sektör Duyurusu (2014/7) yayımlandı.

Sektör duyurusu için tıklayınız...
Malezya Sigorta Enstitüsü, Kamboçya Sigorta Birliği ile işbirliği için mutabakat zaptı imzaladı
Malezya Sigorta Enstitüsü (MII) ile Kamboçya Sigorta Birliği (IAC), Kamboçya’daki sigorta sektörünün geliştirilmesi çalışmaları kapsamında bilgi ve işgücü alanlarında ikili işbirliğinin arttırılması için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Mutabakat zaptı çerçevesinde Malezya Sigorta Enstitüsü’nün Kamboçya sigorta sektöründeki işgücüne eğitim programları ve profesyonel nitelikler kazandırılması konusunda katkıda bulunması hedefleniyor.İki kurum arasındaki işbirliği 2005 yılından beri devam ediyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 3 Mart 2014)
ABI, sigorta suiistimali ile mücadeleye devam ediyor
İngiliz Sigorta Birliği (ABI) sigorta suiistimalleri ile mücadelede anahtar rol üstlenen Sigorta Suiistimalleri Uygulama Departmanına (IFED) önümüzdeki üç yıl boyunca 11,7 Milyon Sterlin (19 Milyon Dolar) tutarında yatırım gerçekleştirecek. ABI,yatırımla birlikte IFED’in faaliyetlerinin genişletilmesinin hedeflendiğini açıkladı.

IFED, geçtiğimiz üç yılda sigorta suiistimallerinde 430 tutuklama gerçekleştirerek 223 vakanın da adalet önüne çıkarılmasını sağladı.ABI, sigorta suiistimali suçu ile mücadele ve dürüst sigortalıların korunmasına yönelik olarak sektörün kararlılıkla işbirliği yürütmeye devam edeceğini belirtiyor.Bu bağlamda ABI üyeleri tarafından IFED’e yapılacak yatırım sektörün sigorta suiistimalleri konusundaki hassasiyetini temsil ediyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 18 Mart 2014)
ABI, kötü hava koşullarının tahmini faturasını açıkladı
İngiliz Sigorta Birliği (ABI) geçtiğimiz aylarda kötü hava koşulları nedeniyle Birleşik Krallık’ ta meydana gelen tahmini sigortalı kayıp miktarının 1,1 Milyar Sterlin olduğunu açıkladı.

ABI, geçtiğimiz Aralık-Şubat döneminde yalnız seller nedeniyle oluşan kayıp miktarının 446 Milyon Sterlin olduğunu belirterek bu miktarın fırtına hasarları ile 1 Milyar Sterlin’e ulaştığını ifade ediyor.

ABI verilerine göre, söz konusu doğal afetler sonucunda sigorta şirketlerine 9000’i ev sahipleri, 5,400’ü araç sahipleri ve 3,100’ü işyeri sahipleri tarafından olmak üzere toplam 17,500 sel hasarı talebinde bulunuldu.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 20 Mart 2014)
Fitch Ratings, İsviçre sigorta piyasasını mercek altına aldı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından hazırlanan rapora göre, İsviçre sigorta piyasasında rekabet oldukça yüksek olmakla birlikte piyasadaki katılımcılar sigortalama disiplinini muhafaza ediyor.

Fitch raporu, şirketlerin sigortalama performansına odaklandıklarını ve başka ülkelerde olduğu gibi fiyat kırma yoluna gitmediklerini belirtiyor. Raporda bu durumun İsviçre ekonomisindeki istikrar ile mali ve ekonomik gelişmelerin tahmin edilebilirliği ile desteklendiği ifade ediliyor.

Fitch, İsviçre sigorta sektörünün diğer Euro bölgesindeki piyasalara kıyasla daha düşük faiz oranları ile karşı karşıya olduğuna da dikkat çekiyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 20 Mart 2014)
İspanya’da zorunlu sigortaların fazlalığı sorun yaratıyor
İspanya’da bir sigorta şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonucuna göre, zorunlu sigortaların fazlalığı sektör için sorun yaratıyor. Araştırmada, İspanya’da merkezi hükümet tarafından toplam 324; yerel yönetimler tarafından ise 385 zorunlu teminat öngörüldüğü yer alıyor.

Araştırmaya göre farklı otoriteler tarafından talep edilen teminatlar birbiri ile benzerlik gösterse de kanunen farklı poliçelerin düzenlenmesi gerekiyor. Bu durum ise ek sigorta maliyetlerine yol açıyor.

İspanyol Sigorta Birliği (UNESPA) Başkanı Pilar González de Frutos, zorunlu sigortaların sektörün talebi karşılayacak ürünler çıkarma kabiliyetinin dikkate alınmadan piyasaya sürüldüğünü belirtiyor.

İspanyol Sigorta Denetleme Kurumu’nun Başkanı Flavia Rodríguez-Ponga ise yeni ekonomik faaliyetlerin gelişmesi ile daha fazla zorunlu sigortanın piyasada yer alabileceğini ifade ediyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 13 Mart 2014)
 
E-BÜLTEN SAYI:
110
NİSAN - 2014
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB