TSB Genel Sekreterliği görevine Mehmet Kalkavan atandı
Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Vekilliğini yürütmekte olan Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan, 1 Temmuz 2014 tarihi itibariyle TSB Genel Sekreterliği görevine asaleten atandı.

Çalışma hayatına 1993 yılında Sigorta Denetleme Kurulu’nda başlayan Kalkavan, Başkan Yardımcılığı da dâhil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. 2009 yılında Hazine Müsteşarlığı’ndan ayrılarak Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nde Genel Sekreter Yardımcısı olarak göreve başladı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Kalkavan, yüksek lisansını Boston Üniversitesi’nde finans alanında yaptı.

Tarım Sigortaları Havuzu, Güvence Hesabı, DASK, Sigorta Tahkim Komisyonu, Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı ve Türk Loydu Vakfı’nda Yönetim Kurulu üyesi olan Mehmet Kalkavan, evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

Moğolistan Mali Düzenleme Komisyonu Birliği ziyaret etti
9 Haziran 2014 tarihinde Moğolistan Mali Düzenleme Komisyonu Sigortacılık bölümünden bir heyet Birliğe çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Toplantıda Birlik, Genel Sekreter Vekili Mehmet Kalkavan, Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Özdağ ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Müge Soysal tarafından temsil edildi.

Toplantı kapsamında Birlik tarafından Birlik, Birliğin gerçekleştirdiği çalışmalar, Türk sigorta ve bireysel emeklilik sektörü hakkında bir sunumun gerçekleştirilmesinin ardından Moğol heyeti tarafından sektöre ve Birliğin faaliyetlerine ilişkin yöneltilen sorular yanıtlandırıldı.

2014 yılı Mayıs sonu istatistikleri belli oldu
Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2014 yılı Mayıs sonu itibari ile toplam prim üretimi % 5,61 artış ile 11.222.095.602 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız…
2014 Yılı Aktüerlik Sınavlarına ilişkin sınav başvuru ve uygulama kılavuzu ile aktüerlik sınavları kapsamı açıklandı
2014 Yılı Aktüerlik sınav kapsamı

2014 Yılı aktüerlik sınavı başvuru ve uygulama kılavuzu
2014 yılı Nisan sonu istatistikleri revize edildi
Bir üye şirketimizden gelen güncelleme neticesinde 2014 yılı Nisan ayı istatistikleri 05.06.2014 tarihi itibarıyla revize edildi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Poliçelerinde 12.11.2012 tarihli ve 6360 Sayılı Kanun Uyarınca Zeyilname Yapılmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2014/12) yayımlandı
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Poliçelerinde 12.11.2012 tarihli ve 6360 Sayılı Kanun Uyarınca Zeyilname Yapılmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2014/12) yayımlandı.

Sektör Duyurusu için tıklayınız...
İkamet İzni Taleplerinde Yaptırılacak Özel Sağlık Sigortalarına İlişkin Genelge (2014/9) yayımlandı
İkamet İzni Taleplerinde Yaptırılacak Özel Sağlık Sigortalarına İlişkin Genelge (2014/9) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız...
2007/27 Sayılı Yalnız Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelgede ve Eki Tutanakta Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2014/6) yayımlandı
2007/27 Sayılı Yalnız Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelgede ve Eki Tutanakta Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2014/6) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız
Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarımlara İlişkin Genelge (2014/7) yayımlandı
Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarımlara İlişkin Genelge (2014/7) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız...
Birlik, OECD Sigorta ve Bireysel Emeklilik Komitesi’nin 93. Oturumu’na katıldı
Birlik, 5–6 Haziran 2014 tarihlerinde OECD’nin Paris’teki merkezinde düzenlenen OECD Sigorta ve Bireysel Emeklilik Komitesi’nin (IPPC) 93. Oturumu’na katıldı.

Toplantının ilk gününde sigortacıların yatırım stratejileri, üye ülkelerdeki piyasa trendleri ile düzenleme konusundaki gelişmeler, yıllık gelir sigortaları, mortalite ve uzun ömürlülük riski gibi konular ele alındı.

Toplantının ikinci gününde ise doğal afet risk finansmanı, kurumsal yatırımcıların rolü gibi konular değerlendirildi.

İki gün süren oturumlara OECD üyesi ülkelerden delegeler ile konu ile ilgili kurum ve kuruluşlardan temsilci ve konuşmacılar katıldı.
Birlik, Insurance Europe 2014 yılı Genel Kurul Toplantısına katıldı
Birlik, 11 Haziran 2014 tarihinde Malta Sigorta Birliği’nin ev sahipliğinde Valetta ’da düzenlenen Insurance Europe 2014 Yılı Genel Kurul Toplantısı ile 12 Haziran tarihinde düzenlenen 6. Uluslararası Sigorta Konferansına katıldı.

2014 yılı Genel Kurul toplantısında Insurance Europe Başkanı Sergio Balbinot tarafından Insurance Europe'un önümüzdeki dönemde üstleneceği görev ve faaliyetler hakkında ulusal Birlik temsilcilerine bilgi verildi.

12 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilen “Değişimdeki Zorluklar: Sigortada Küresel Trendler” konulu 6. Uluslararası Sigorta Konferansı ise Asya, Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika ülkelerindeki sigorta denetleme kurumu yetkilileri ve sigorta sektöründen temsilcileri bir araya getirdi.

Açış konuşmasının Malta Başbakanı tarafından yapıldığı konferansta dünya sigorta sektörünün gündemindeki konulara ilişkin çeşitli oturumlar gerçekleştirildi.
BM raporu, küresel ısınmanın etkilerini mercek altına aldı
BM, Dünya Çevre Günü nedeniyle yayınladığı raporda küresel ısınmanın etkilerini mercek altına aldı. BM raporu, küresel ısınma nedeniyle mercan kayalarının tehlikede olduğunu ve küçük adaların yükselen deniz seviyesi riski ile karşı karşıya kaldığını belirtiyor.

BM, birçok balık çeşidini himaye eden ve kıyıları fırtına ve tsunami gibi doğa olaylarından koruyan mercanların hasar görmesi ile trilyonlarca dolar zarar edildiğine dikkat çekiyor. Raporda ayrıca Pasifik kıyılarındaki deniz seviyesinin küresel ortalamanın 4 katına çıktığına yer veriliyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 5 Haziran 2014)
AB Komisyonu üyesi doğal afetlerin maliyetindeki artışı açıkladı
Geçtiğimiz günlerde Manila’da afet riski yönetimi konulu bir konferansta söz alan AB’nin İnsani Yardım ve Krizden Sorumlu Komisyon üyesi Kritistina Georgieva, geçtiğimiz 30 yılda doğal afetlerin yıllık ortalama maliyetinin 4 katına çıktığını belirtti. AB Komisyonu üyesi, 1980’lerde yıllık 50 Milyar Dolar olan doğal afet hasar faturasının geçtiğimiz 10 yılda 200 Milyar Dolara ulaştığını açıkladı.

Komisyon üyesi ayrıca doğal afetler için kullanılan bütçenin % 4’ünün afet önleme ve hazırlık çalışmalarına; kalan bölümünün ise afet sonrası yardım ve kurtarmaya ayrıldığını belirtti. AB yetkilisi, önleme çalışmalarına ayrılan her kuruşun hasar miktarında 7 kat tasarruf sağladığına da dikkat çekti. Georgieva, afet hallerinde kayıpların çoğunluğunu kadın, çocuk, yaşlı ve bedeni hasarı olan kişilerin oluşturduğunu belirterek bu nüfusa yönelik önlemlerin yoğunlaştırılması konusunda da çağrıda bulundu.

(Kaynak: Insurance Europe, 8 Haziran 2014)
ABI, hükümetin sigorta suiistimallerine yönelik tedbir paketini olumlu karşıladı
İngiliz Sigorta Birliği (ABI) hükümet tarafından sahte hasarlara yönelik getirilen tedbirleri olumlu karşıladığını açıkladı. ABI, hükümetin sigorta suiistimallerini ve sahte tazminat taleplerini engellemek üzere hazırladığı tedbir paketinin dürüst müşteriler açısından memnuniyet verici bir gelişme olduğunu ifade etti.

ABI özellikle bedeni hasarlarda maddi teşvikler öneren reklamların yasaklanması konusundaki memnuniyetini iletti. Hükümetin sigorta suiistimallerine karşı hazırladığı önlem paketi kapsamında mahkemelerin tamamen şüpheli hasarlara yönelik başvuruları reddetmesi ve şüpheli boyun çarpması hasarlarında yapılacak tıbbi değerlendirmenin sıkılaştırılması gibi önemli tedbirler yer alıyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 10 Haziran 2014)
Prim hacmi 2013 yılında % 1,4 arttı
Swiss Re’nin hazırladığı Sigma raporu dünya sigorta sektörünün 2013 yılına ilişkin performansını inceliyor. Rapora göre, 2013 yılında dünya sigorta piyasaları genelindeki prim hacmi % 1,4 artış göstererek 4.641 Trilyon Dolara ulaştı. Sigma raporuna göre, Amerika’daki toplam prim hacmi ise bir önceki yıla göre % 2,5 azalarak 1. 259 Milyar Dolara geriledi. Yükselen piyasalardaki prim hacmi ise % 7,4 gibi önemli bir büyüme göstererek 788 Milyar Euro’ya yükseldi.

Raporda ABD’de hayat-dışı branştaki prim hacmi bir önceki yıla göre % 1,7 artış gösterek 726 Milyar Dolara ulaşırken hayat branşındaki prim hacmi ise 2012 yılına kıyasla % 7,7 oranında azalma kaydederek 533 Milyar Dolara geriledi.

Yükselen ekonomilerde hayat-dışı branştaki prim hacmi ise % 8,3 artarak 380 Milyar Dolara yükseldi.

(Kaynak: Business Insurance, 25 Haziran 2014)
Bank of England, İngiliz sigortacıların daha sıkı düzenlemeye tabi tutulacağı sinyalini verdi
İngiltere’deki sigorta sektörünü düzenleyen yapı olan Bank of England’ın 2013 yılında göreve gelen yöneticisi Mark Carney sigorta sektörüne ilişkin ilk kapsamlı açıklamasını yaptı. Carney, sigorta şirketlerinin iş modellerinin poliçe sahipleri ve finansal sektörün çıkarlarını tehdit etmesi halinde düzenleme otoritesinin gerekli eylemleri alacağını açıkladı.

Bank of England’ın yeni yöneticisi sigorta sektörünün finansal piyasada üstlendiği önemli role değinirken sektörün kriz ertesi dönemde birçok zorlukla karşılaştığına da dikkat çekti.

Carney, kriz ertesi dönemde düzenleyici reformlar ve yasal bazı değişikliklerin yanında düşük faiz ortamının da sigortacılar açısından zorlayıcı olduğunu belirtti. Bank of England yöneticisi, bu durumun sigortacıların yeni sigorta branşlarına yönelmelerine ve yükselen piyasalara giriş yapma gibi riskli kararlar almalarına neden olabileceğine de değindi.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, Haziran 2014)
 
E-BÜLTEN SAYI:
113
TEMMUZ - 2014
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB