Birlik sponsorluğundaki “Bakış” programı Habertürk’te başladı
Birliğin sponsorluğunda yayınlanan “Bakış” programı her Pazartesi ve Salı günleri saat 10:20’de HaberTürk TV’de ekrana geliyor.

11 Kasım 2013 tarihinde başlayan programı Noyan Doğan hazırlayıp sunuyor. Programda pazartesi günleri hayat ve hayat-dışı sigortalar, salı günleri ise Bireysel Emeklilik Sistemi ele alınıyor. Programa bugüne kadar TSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Olgaç, TSB Genel Sekreter V. Mehmet Kalkavan, TSB Yönetim Kurulu Başkanı Recep Koçak, TSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mete Uğurlu, Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, Asya Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Türker Gürsoy, Demir Hayat Sigorta Genel Müdürü Ali Ersoy, Cigna Finans Emeklilik ve Hayat Genel Müdür Vekili Ajlan Sözütek, Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri,TSB Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay, Euler Hermes Genel Müdürü Özlem Özüner, TSB Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Özdağ, Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, Ziraat Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Şeref Aksaç konuk oldu.

   
2013 yılı Ekim sonu istatistikleri belli oldu
Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2013 yılı Ekim ayı sonu itibari ile toplam prim üretimi %23,26 artış ile 19.634.006.677 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
2013 yılı Eylül sonu teknik sonuçlar belli oldu
2013 yılı Eylül sonu konsolide bilanço ve gelir tabloları Birliğin internet sitesi ile Birlik Portalına yüklendi. Rumeli Hayat Sigorta AŞ verileri henüz elimize ulaşmadığından ilgili veriler tablolarda yer almamaktadır. Rumeli Hayat Sigorta AŞ verileri tarafımıza ulaştığında tablolar güncellenerek yayınlanacaktır.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız…
Hazine Müsteşarlığı'nın 2013/11 Numaralı Genelgesinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2013/20) yayımlandı
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tarifelerinin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine İletilmesi ve Yayınlanması ile Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Teklif Alınmasına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2013/20) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız..
Ferdi Kaza ve Hayat Sigortalarında Riskin Gerçekleşip Gerçekleşmediğinin Araştırılması ve Sigortalı, Lehtar ya da Varislerin Tespit Edilmesi Hakkında Genelgenin (2013/15) Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Genelge (2013/21) yayımlandı
Ferdi Kaza ve Hayat Sigortalarında Riskin Gerçekleşip Gerçekleşmediğinin Araştırılması ve Sigortalı, Lehtar ya da Varislerin Tespit Edilmesi Hakkında Genelgenin (2013/15) Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Genelge (2013/21) yayımlandı

Genelge için tıklayınız…
Swiss Re, sigorta piyasasına ilişkin 2014-2015 dönemi tahminlerini açıkladı
Swiss Re, sigorta piyasasına ilişkin 2014/15 dönemine ait değerlendirmesini açıkladı.Buna göre küresel ekonomik büyüme 2014 yılında hız kazanarak özellikle yükselen piyasalardaki hayat-dışı prim büyüklüğünü destekleyecek.Swiss Re tahminine göre 2014-2015 döneminde hayat sigortası primleri ise reel olarak % 4 civarında artış gösterecek.

Tahminler, reasürans sektöründe de prim büyüklüğünün gerçekleşmesini bekliyor.Buna karşın, düşük faiz oranı ortamı hayat sigortası piyasasındaki yatırım gelirleri üzerinde baskı yaratıyor.

Swiss Re, gelişme gösteren ekonomik şartlarla birlikte reel prim büyüklüğünün gelişmiş ekonomilerde % 2; yükselen ekonomilerde ise % 8 civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 2 Aralık 2013)
İngiliz sigorta şirketleri ülkedeki altyapı projesine yatırım yapacak
İngiliz hükümetinin 2030 yılı ve sonrası için hedeflenen Ulusal Altyapı Planını açıklamasının ardından İngiltere’nin en büyük sigorta şirketlerinin altyapı projesine 25 Milyar Pound (41 Milyar Dolar) yatırım yapması bekleniyor.

İngiliz hükümeti, ülkenin enerji, demiryolu, iletişim ve su kaynakları altyapısının yenilenmesi için hayata geçirilecek kamu ve özel sektör projelerinin maliyetinin 375 Milyar Pound’u (614 Milyar Dolar) bulacağını açıkladı.

2045 yılında Avrupa Birliği’nde en fazla nüfusa sahip olması beklenen İngiltere’de altyapı iyileştirme projelerinin sigorta sektörü açısından da olumlu etkilerinin olması bekleniyor.Zira yatırımların gerek sigorta şirketlerinin gerekse de yatırım fonlarının düşük faiz ortamına rağmen getirilerini korumalarına ve poliçe sahiplerine karşı uzun dönemli yükümlülüklerini yerine getirmelerine olanak sağlayacağı tahmin ediliyor.

Konuya ilişkin olarak açıklama yapan İngiliz Sigorta Birliği (ABI) Genel Sekreteri Otto Thoresen, sigorta şirketlerinin İngiliz ekonomisinin büyümesine katkı sağlanmasında önemli bir rol üstlendiğini belirterek altyapı projelerine sermaye sağlanması ile İngiliz ekonomisinin daha rekabetçi, sağlıklı ve dayanıklı bir yapıya kavuşacağına dikkat çekti.

(Kaynak: Insurance Journal, 4 Aralık 2013)
Avrupa’da mesleki sorumluluk sigortası büyüme kaydetti
Londra merkezli pazar araştırma şirketi Finaccord tarafından yapılan araştırmaya göre Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, İspanya, İsviçre ve İngiltere olmak üzere Avrupa’da 10 ülkede mesleki sorumluluk sigortası piyasası 2017 yılı itibariyle 7,5 Milyar Euro’luk prim üretimi gerçekleştirecek.

Finaccord’a göre 10 ülkede 2009 yılında söz konusu alanda elde edilen prim üretimi miktarı 6,1 Milyar Euro iken bu sayı 2013 yılında 6,7 Milyar Euro’ya ulaştı.Çalışmaya göre Avrupa’da en büyük mesleki sorumluluk sigortası piyasasına sahip ülke İngiltere olup İngiltere’yi Almanya ve Fransa takip ediyor.

Finaccord, Avrupa’da mesleki sorumluluk sigortasının birçok meslek grubunda zorunlu hale getirildiğine de dikkat çekiyor.Bu çerçevede İtalya mühendislik, mimarlık gibi meslek gruplarında mesleki sorumluluk sigortasının zorunlu hale getirildiği başlıca örnek olarak gösteriliyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 10 Aralık 2013)
Avrupalı sigorta şirketleri için en büyük riski düşük faiz oranı yaratıyor
Geçtiğimiz günlerde Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Kurumu (EIOPA) tarafından yayımlanan mali istikrar raporunda Avrupalı sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarına yönelik en büyük riskin düşük faiz oranları olduğuna yer veriliyor.

EIOPA, faiz oranlarının özellikle hayat sigortası şirketleri ve mesleki emeklilik fonlarının uzun dönemdeki karlılıkları üzerinde baskı unsuru oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Raporda sermayelerinin çoğunluğunu sabit getirili menkul kıymetlere yatıran şirketlerin getirilerinin düşük faiz oranları nedeniyle kayba uğradığına yer veriliyor. Rapora göre şirketler bu sorunla mücadele edebilmek üzere geçtiğimiz Temmuz ayında müşterilerine düşük faiz oranlı yeni hayat sigortası ürünleri sunmaya başladı. EIOPA ayrıca şirketlerin geleneksel hayat sigortaları yerine birime bağlı ürünlere odaklanmaya başladıklarına da vurgu yapıyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 12 Aralık 2013)
Swiss Re, 2013 yılında meydana gelen doğal afetlerin faturasını çıkardı
Swiss Re’nin Sigma raporundaki öncü tahminlere göre 2013 yılında doğal ve insan kaynaklı afetler sonucu meydana gelen sigortalı hasar miktarı yaklaşık 44 Milyar Dolar oldu.Rapora göre 2012 yılında 196 Milyar Dolar olarak kaydedilen doğal afetlerden kaynaklanan toplam hasar miktarı ise 2013 yılında 130 Milyar Dolara geriledi. Geçtiğimiz yıl doğal afetlerde hayatını yitiren kişi sayısı ise 25,000’e ulaştı.

Sigma raporunda, geçtiğimiz Kasım ayında Filipinleri vuran tayfunda 7,000 kişinin hayatını kaybettiği belirtilerek tayfunun 2013 yılında en fazla can alan afet olarak kayıtlara geçtiği ifade ediliyor.Swiss Re, geçen yıl sellerin tüm kıtalarda önemli derecede hasara neden olduğuna dikkat çekerek geçen Temmuz ayında orta ve doğu Avrupa’da etkili olan sel felaketlerinin 4 Milyar Doları sigortalı hasar olmak üzere yaklaşık 18 Milyar Dolar değerinde genel hasara neden olduğunu ortaya koyuyor.

Swiss Re, Avustralya, Hindistan, Çin, Endonezya, Güney Afrika ve Arjantin gibi ülkelerde de yağmur ve seller nedeniyle ağır hasarlar meydana geldiğini belirtiyor.

Swiss Re raporunda dünyanın birçok bölgesinde sigorta penetrasyonunun halen düşük düzeyde olduğu belirtilerek önleyici tedbirlerle birlikte sigortanın doğal afetlerin yarattığı yıkıcı etkileri ve ekonomik faturayı hafifleteceğine dikkat çekiliyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 18 Aralık 2013)
 
E-BÜLTEN SAYI:
107
OCAK - 2014
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB