Birlik, 6. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisine katıldı

Birliğin düzenleyicileri arasında yer aldığı 6. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi 12-14 Kasım 2015 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi’nde (Congresium) Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin’in katılımlarıyla gerçekleşti. Sempozyumun açılışında Bakan Feridun Bilgin Birlik Genel Sekreteri Akif Eroğlu’na katkıları nedeniyle bir teşekkür plaketi sundu. Sergi süresince Birliğe ayrılan alanda ilköğrenim çocuklarına trafik temalı bir tiyatro oyunu gösterilerek SBM tarafından Mobil Kaza Tutanağı (MKT) ve Otokontrol5664 uygulamaları hakkında bilgi verildi.

            
 

Bireysel Emeklilik Sisteminde 6327 Sayılı Kanunun Geçici İkinci Maddesi Kapsamında Yapılacak Süre Ekleme İşlemleri Hakkında Sektör Duyurusu (2015/43) yayımlandı

Sektör Duyurusu için tıklayınız...

Bireysel Emeklilik Sisteminde Hak Kazanılmayan Devlet Katkısı Tutarlarının Müsteşarlığa İadesi Hakkında Sektör Duyurusu (2015/42) yayımlandı

Sektör Duyurusu için tıklayınız...

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının Sonlandırılmasına İlişkin Sektör Duyurusunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2015/41) yayımlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız...

Emeklilik Planı Hakkında Genelge (2015/47) yayımlandı
Genelge için tıklayınız...

Emeklilik Şirketlerince Sunulan Bilgi, Belge ve Formların Esas ve Usullerine İlişkin Genelge (2015/46) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...
 

Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin 2014/8 Sayılı Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/43) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...
 

2015 Yılı Ekim Sonu İstatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre 2015 yılı Ekim sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %17,1 artış ile 24.530.264.902 TL olarak gerçekleşti.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında İşletenin Değişmesine İlişkin Sektör Duyurusu (2015/39) yayımlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız.
 

Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler İle Prim Desteği Oranlarına İlişkin Karar yayımlandı

Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler İle Prim Desteği Oranlarına İlişkin Karar 19 Kasım 2015 tarihli ve 29537 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.
Karar için tıklayınız
 

Hasar Dosyası Açılışında Maktu Tutar Kullanılmasına İlişkin Genelge (2015/45) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.
 

Sigortacılık Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Genelge (2015/42) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.
 

Hayat Dışı Grubu Sigortalar Aktüerya Raporlarına İlişkin Genelge (2015/40) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.
 

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik) Branşında Ruhsat Sahibi Sigorta Şirketleri Tarafından Belirlenecek Azami Brüt Prim Tutarları Hakkında

Hazine Müsteşarlığı'ndan alınan yazı için tıklayınız.
 

2015 Yılı Eylül Sonu Teknik Sonuçları revize edildi

Üç Üye Şirketimizin güncellemeleri çerçevesinde 2015 yılı Eylül sonu teknik sonuçları revize edildi.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
 

2015 Yılı Eylül Sonu Teknik Sonuçları belli oldu

2015 yılı Eylül sonu konsolide bilanço ve gelir tabloları Birlik internet sitesi ile Birlik Portalı'na yüklendi.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
 

Stajyer Aktüer ve Yardımcı Aktüer Adaylarının Liste Kaydı İşlemlerine ilişkin duyuru yayımlandı

Stajyer Aktüer ve Yardımcı Aktüer Adaylarının Liste Kaydı İşlemlerine ilişkin duyuru Hazine Müsteşarlığı internet sayfasında yayınlandı: https://hazine.gov.tr/tr-TR/Duyuru-Listesi-Sayfasi?id=8&nm=937
 

Teminat Olarak Kabul Edilecek Kıymetlere İlişkin Genelge (2015/39) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.
 

Birlik, OECD Bireysel Emeklilik Çalışma Grubu toplantısına katıldı

Birlik, 30 Kasım – 1 Aralık 2015 tarihlerinde OECD’nin Paris’teki merkezinde düzenlenen Sigorta ve Bireysel Emeklilik Komitesi Bireysel Emeklilik Çalışma Grubu toplantısına katıldı. İki gün süren toplantıda ülkelerin emeklilik sistemlerine ilişkin yasal ve istatistiksel çalışmalar, emeklilik sistemlerine yönelik mali teşvikler ile yıllık gelir sigortaları gibi konular değerlendirildi.
       
 

Terör olaylarının faturası zirveye ulaştı

Ekonomi ve Barış Enstitüsü (EPI) tarafından hazırlanan Yıllık Terörizm Endeksi, dünyanın 2001 yılında New York’taki ikiz kule saldırılarının ardından Paris’te meydana gelen terör saldırıları sonucu en yüksek terör faturası ile karşı karşıya kaldığını ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre 2014 yılında meydana gelen terör olaylarının maliyeti 52,9 Milyar Dolar ile ikiz kule saldırılarını (51,5 Milyar Dolar) geride bıraktı.

EPI, terör olaylarının faturasını mala gelen zarar, ölüm veya bedeni zararlar durumunda oluşan bakım masrafları gibi kalemlere dayandırıyor.

EPI araştırması son 20 yılda Avrupa’nın büyük başkentlerinde meydana gelen kapsamlı saldırıların organize aşırı gruplar tarafından düzenlediğini ortaya koyuyor.


(Kaynak: Insurance Journal, 17 Kasım 2015)
 

İklim konferansı karbondiyoksit salınımının azaltılmasına yönelik yeni çözümler arayacak

Aralık ayı başında Paris’te düzenlenecek BM İklim Konferansı için devlet liderleri bir araya gelecek. Konferans görüşmelerinde 195 ülkenin sera etkisi yaratan emisyonların kısıtlanmasına yönelik bir orta yol üzerinde uzlaşması hedefleniyor.

Diğer taraftan iklim bilimciler mevcut karbon yakımının devam etmesi halinde sıcaklığın daha da artacağını belirterek yetersiz bir anlaşmanın iklim sisteminde geri dönüşü olmayan etkileri olacağına dikkat çekiyor.

Paris’teki iklim konferansının ülkelerin fosil yakıtlara giderek artan bağımlılığının azaltılmasında öncülük etmesi hedefleniyor.


(Kaynak: Insurance Journal, 23 Kasım 2015)
 

BM, son 10 yılın hava ile bağlantılı felaketlerini inceledi

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan “Hava ile bağlantılı Felaketlerin İnsani Maliyeti” başlıklı rapor 2005 ile 2015 yılları arasında meydana gelen hava ile bağlantılı felaketleri mercek altına alıyor.

Rapora göre söz konusu yıllar arasında her yıl ortalama 335 felaket meydana geldi. Rapor, bu yıllar arasındaki felaket sayısının 1995-2004 yılları arasında meydana gelen felaketlere göre % 14 artış gösterdiğine dikkat çekiyor.

BM raporu, 1995 yılından beri hava ile bağlantılı felaketlerde 606.000' den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini ve felaketlerin 4,1 Milyar kişinin sakat, evsiz ve muhtaç kalmasına sebep olduğunu belirtiyor.

Rapor, 2008 yılında Mynmar’da 138.000 kişinin ölümüne neden olan Nargis siklonunun 2005-2015 arasında görülen en büyük felaket olduğunu da belirtiyor.


(Kaynak: Insurance Journal, 24 Kasım 2015)
 

Yükselen piyasalar sigorta sektörünü güçlendiriyor

Swiss Re’ nin “Küresel Sigorta Değerlendirmesi 2015 ve Görünümü 2016/17 “ başlıklı son yayını küresel ekonominin gelecek yıl ılımlı şekilde kuvvetleneceğini ortaya koyuyor. Swiss Re’ye göre 2016/17 yıllarında yükselen ekonomilerdeki büyüme ile hayat-dışı sigortalara yönelik talep artış gösterecek.

Çalışmaya göre hayat sigortası piyasalarında düşük faiz oranı sıkıntısının devam etmesine rağmen hayat sigortası prim üretiminin yine yükselen piyasalar öncülüğünde her bir yılda % 4 artması bekleniyor.

Swiss Re, küresel ekonomik büyümenin sigortacılar için iyi bir işaret olduğunu vurgulayarak özellikle yükselen ekonomilerdeki şehirleşme ve zenginlik artışının tüm sektörün büyümesini destekleyeceğini ileri sürüyor.
 

(Kaynak: Insurance Journal, 25 Kasım 2015)
 

 
E-BÜLTEN SAYI:
130
ARALIK - 2015
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB