2015 Yılı Haziran Sonu Trafik İstatistikleri belli oldu

2015 yılı Haziran sonu Trafik, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler yayınlandı.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2015 Yılı Haziran Sonu İstatistikleri revize edildi

İki üye şirketimizden gelen güncelleme neticesinde 2015 yılı Haziran sonu istatistikleri revize edildi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız.

Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartları yayımlandı


Genel şartlar için tıklayınız

06.05.2015 Tarihli ve 2015/11 Sayılı Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası (Sigorta) Kapsamında Yapılacak Risk İncelemesine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/29) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.

2007/27 Sayılı Yalnız Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2015/26) yayımlandı

Genelge için tıklayınız

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası ve Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası Asgari Teminatları Hakkında Sektör Duyurusu (2015/27) yayımlandı

25.8.2015 tarihli ve 29456 sayılı Resmi Gazete’de “Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği” ile “Sigorta Eksperleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlandı.

Sigorta Eksperleri Atama Yönetmeliği için tıklayınız...
Sigorta Eksperleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik için tıklayınız...

23.08.2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelikler

Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin Mali Bünyelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, “Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin Sermaye Yeterliliklerinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik” ve “Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin Teknik Karşılıklarına ve Bu Karşılıkların Yatırılacağı Varlıklara İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 23.08.2015 tarihli ve 29454 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin Mali Bünyelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik için tıklayınız...

Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin Sermaye Yeterliliklerinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik için tıklayınız...

Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin Teknik Karşılıklarına ve Bu Karşılıkların Yatırılacağı Varlıklara İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik için tıklayınız...

Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2015/22) yayımlandı

Genelge için tıklayınız

''Devam Eden Riskler Karşılığı Hesabına İlişkin Sektör Duyurusu (2015/30)'' yayımlandı

Sektör Duyurusu için tıklayınız...

Muallak Tazminat Karşılığına İlişkin Genelgenin (2014-16) Uygulanmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2015-29) yayımlandı

Sektör Duyurusu için tıklayınız.

Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Kapsamında Yapılacak Bildirimlere İlişkin Sektör Duyurusu (2015/28) yayımlandı

Sektör Duyurusu için tıklayınız...

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasına İlişkin Genelge (27/2015) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.

Yıllık Gelir Sigortaları Yönetmeliğinin Bazı Maddelerinin Uygulama Esaslarına İlişkin Genelge (2015/30) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

İsviçre, İran’a yönelik yaptırımları kaldırıyor

İsviçre, dünya güçleri ile vardığı anlaşma sonucu nükleer programını kısıtlayan İran’a karşı yaptırımları kaldıran ilk ülke oldu. Kararla birlikte İran devlet kurumları ile değerli metallerin muamelelerindeki yasaklar kalkacak.

Kararla ayrıca İran ham petrolü ve petrol ürünlerinin nakliyesinin bildirimi ile bu işlemlere ilişkin sigorta ve reasürans sözleşme kuralları üzerindeki zorunluluklar kaldırılacak.

Söz konusu anlaşmanın iki ülke arasında siyasi ve ekonomik fırsatları beraberinde getirmesi bekleniyor. Hükümet kaynakları, İsviçre’nin bu hamlesinin devam eden nükleer anlaşma sürecini desteklediğini ifade ediyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 13 Ağustos 2015)

Swiss Re, 2015’in ilk yarısında meydana gelen doğal felaketlerin tahmini faturasını çıkardı

Swiss Re’nin tahminlerine göre 2015 yılının ilk döneminde doğal felaketler sonucu meydana gelen sigortalı kayıp miktarı 16,5 Milyar Dolar oldu. Bu miktar, son 10 yılda kaydedilen ortalama 29 Milyar Dolar kaybın oldukça gerisinde kaldı.

Veriler, doğal felaketler kaynaklı ekonomik kayıpların 37,4 Milyar Dolar ile yine 10 yıllık ortalamanın (107 Milyar Dolar) altında kaldığını ortaya koyuyor. Swiss Re’ye göre 2015 yılının ilk döneminde oluşan 12,9 Milyar Dolar değerindeki sigortalı kayıplar doğal felaketler; geriye kalan 3,6 Milyar Dolar değerindeki kayıplar ise insan kaynaklı felaketler nedeniyle meydana geldi.

Aynı dönemde doğal felaketler nedeniyle meydana gelen toplam maddi kayıp miktarı ise 33 Milyar dolar oldu. Tahminlere göre, sigorta sektörü tarafından maddi kayıpların % 45’i tazmin edildi.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 20 Ağustos 2015)

Insurance Europe anketi Solvency II’ye hazırlıkları değerlendirdi

Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu Insurance Europe tarafından Solvency II’ye ilişkin gerçekleştirilen anket çalışması Solvency II uygulaması ile ilgili sonuçları ortaya koyuyor
Ankete göre sigortacılar Solvency II’ye hazırlık sürecinde ilerleme kaydetmiş olsa da halen uygulamaya ilişkin bazı sorunlar bulunuyor. 

Ankete katılanlar en çok son dakika gerekliliklerinin baskı yarattığını ifade ediyor. Sigortacılar, üye devletlerin Solvency II’nin ulusal hukuka aktarımında da sorunlar oluşabileceğinden endişe duyuyor.

Buna karşın sigortacıların çoğunluğu yeni rejim sonucu risk yönetimi ve yönetişim alanlarında ilerleme kaydedildiğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar ise şirketlerin zorlu süreçte kaydettikleri ilerlemenin memnuniyet verici olduğunu ifade ederek mevcut sorunların giderilmesi gerektiğini belirtiyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 27 Ağustos 2015)

Amerikan Ticaret Odası, Çin’in finansal piyasalarını yabancılara açmasını talep ediyor

Amerikan Ticaret Odası üyeleri, Çin’in sigorta ve diğer hizmet sektörlerine daha fazla erişim sağlaması yönünde çağrıda bulundu. Amerikan Ticaret Odası, kapalı bankacılık, lojistik ve diğer sektörlerin rekabete açılmasının Çin’in hizmet sektörünün gelişmesine katkı sağlayacağı ve ülkenin ekonomik büyümede ticarete olan bağımlılığını azaltacağını belirtiyor.

Çin’de 35 yıla yakın geçmişe sahip olan sigorta sektörünün potansiyel risklerin belirlenmesi konusunda yabancı şirketlerin deneyimlerinden faydalanabileceği de ifade ediliyor.

Çin’in yabancılara yönelik reform sözüne karşın, yabancı hizmet sağlayıcılarının düzenleyici ortam konusunda karamsar oldukları biliniyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 29 Ağustos 2015)

 
E-BÜLTEN SAYI:
127
EYLÜL- 2015
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB