Sigorta Çalıştayı 2015 düzenlendi

3 Ekim 2015 tarihinde T.C. Yargıtay Başkanlığı 11. ve 17. Hukuk Daireleri, İstanbul Şehir Üniversitesi ve Birliğimiz işbirliğiyle bir Sigorta Çalıştayı düzenlendi. İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ademoğlu, İstanbul Şehir Üniversitesi Dekanı Nihat Bulut, Yargıtay Başkanlığı 11. Hukuk Dairesi Başkanı Adem Özgan, 17. Hukuk Dairesi Başkanı Şehabettin Sertkaya ve Birlik Başkanı Ramazan Ülger’in açılış konuşmalarını yaptığı toplantı İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Altunizade Batı Kampüsü konferans salonunda gerçekleştirildi.

Tüm güren süren çalıştayda, Doç. Dr. Volkan Seven “Mesleki sorumluluk sigortası”, Prof. Dr. Tekin Memiş “İnşaat sigortası - Rizikonun gerçekleşme anı” ve “Trafik sigortaları”, Prof. Dr. Alper Gümüş “Destekten yoksun kalma tazminatı” ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür Vekili Gökhan Karasu’nun da katıldığı toplantıda Birlik Genel Sekreteri Akif Eroğlu tarafından da “Trafik Sigortası” ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı soru-cevap kısmının ardından sona erdi.
 

2015 Yılı Eylül Sonu Trafik İstatistikleri belli oldu

2015 yılı Eylül sonu Trafik, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler yayınlandı.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız....

2015 Yılı Eylül Sonu İstatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre 2015 yılı Eylül sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %16,1 artış ile 22.055.229.269 TL olarak gerçekleşti.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2015 Yılı Ağustos Sonu İstatistikleri revize edildi

İki üye şirketimizden gelen güncelleme neticesinde 2015 yılı Ağustos sonu istatistikleri revize edildi.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2015 Yılı Ağustos Sonu İstatistikleri belli oldu
Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre 2015 yılı Ağustos sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %16 artış ile 19.795.398.630 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Kurum Katkısına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ (2010/1)’de Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ yayımlandı

Tebliğ için tıklayınız.
 

Hayat Grubu Sigortaları Aktüerya Raporlarına İlişkin Genelge (2015/38) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.
 

Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Sektör Duyurusu (2015/37) yayımlandı.

Sektör duyurusu için tıklayınız.

10.08.2015 Tarihli ve 2015/28 Sayılı Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Kapsamında Yapılacak Bildirimlere İlişkin Sektör Duyurusunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2015/36) yayımlandı.

Sektör duyurusu için tıklayınız.
 

06.05.2015 Tarihli ve 2015/11 Sayılı Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Kapsamında Yapılacak Risk İncelemesine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/37) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız.
 

7. Uluslararası Sigorta Konferansına katıldı

Birlik, 8-9 Ekim 2015 tarihlerinde Sigorta Tatbikatçıları Derneği tarafından Milli Reasürans T.A.Ş konferans salonunda gerçekleştirilen 7. Uluslararası Sigorta Konferansına katıldı.

Hasar ve sigortalama süreçlerinde teknolojinin faydalarının değerlendirildiği konferansın açış konuşması Birlik Genel Sekreteri Akif Eroğlu tarafından gerçekleştirildi.

İki gün süren konferansta uluslararası danışmanlık ve bilişim şirketlerinden yetkililer tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

            
 

A.M. Best raporu İspanyol sigorta piyasasını inceledi

A.M. Best’in yeni raporu, İspanyol sigorta piyasasını mercek altına alıyor. Rapor, ülke ekonomisinin iyileşme göstermesi ile sigorta şirketlerinin karlılığa hedeflendiklerine dikkat çekiyor.

A.M. Best raporu, toplam prim üretiminin 2014 yılında küçüldüğünü belirterek özellikle hayat-dışı branşının motorlu taşıt sigortasındaki rekabetten dolayı olumsuz etkilendiğini vurguluyor.

Rapora göre İspanya’daki sigorta penetrasyon oranı özelllikle hayat branşında Avrupa standartlarının altında kalıyor. Buna göre İtalya ve Fransa’da % 9 olan sigorta penetrasyon oranı İspanya’da % 5,3 düzeyinde bulunuyor. A.M. Best, genel olarak İspanyol tüketicilerin sigorta ürünleri ile tasarruf yapma eğiliminde olmadığına dikkat çekiyor.

Rapor, geçtiğimiz yıllarda ülkedeki prim üretimi miktarının küçülmesine rağmen İspanyol piyasasının sigortalama performansını sürdürdüğünü belirtiyor. Rapor, İspanyol sigorta piyasasının geleneksel iş planını sürdürdüğünü ve piyasanın göreceli olarak dayanıklı olduğu sonucuna ulaşıyor.
 

(Kaynak: Insurance Journal, 23 Ekim 2015)
 

İngiltere’de siber suç oranı yükselişe geçti

İngiliz Sigorta Birliği (ABI) geçtiğimiz günlerde İngiliz hükümetinin açıkladığı son suç oranlarına göre siber suçların artış gösterdiğine dikkat çekti.

ABI, siber suçların iş çevrelerini riske soktuğunu; aileleri ise ekonomik zorluklarla karşı karşıya bıraktığını vurguluyor. ABI, siber suç işleyen kişilerin bazı iş kolları için en büyük tehdit olduğunu da ifade ediyor.

İngiliz Sigorta Birliği, siber risk sigortasının şirket verilerinin kaybolmamasına yönelik teknik ve mali destek sunması ile bu ürüne yönelik talebin gittikçe arttığını belirtiyor.


(Kaynak: Insurance Journal, 20 Ekim 2015)
 

Avrupa ve Amerikan sigorta birlikleri sigorta sektöründe transatlantik işbirliğini destekliyor

Amerikan Sigorta Birliği (AIA), Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu (Insurance Europe) ve Amerikan Hayat Sigorta Şirketleri Konseyi (ACLI) ortaklaşa yayınladıkları bültenle sigorta sektörünün Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığına (TTIP) dâhil edilmesine yönelik desteklerini ifade etti.

Avrupa Birliği ve Amerika’daki hayat ve hayat-dışı sigorta sektörlerini temsil eden üç kuruluş, Atlantik ötesi ticaret ve yatırımların istihdam ve rekabeti artırarak Atlantik’in iki yakasındaki ekonomik faaliyetleri geliştireceğini savunuyor. Avrupa ve Amerika’daki karşılıklı sigorta yatırımları yıllık 137 Milyar Euro’yu aşıyor.

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı, Avrupa ve Amerika arasındaki ticaret ve yatırım fırsatlarının arttırılmasına yönelik imkân sağlayarak gelecek dönemde üçüncü taraflarla ticaret müzakerelerinde standartların belirlenmesi ve düzenleyiciler arasında diyalog geliştirilmesine katkı sağlıyor.


(Kaynak: Insurance Journal, 16 Ekim 2015)
 

İngiliz sigortacılar iklim değişikliğine karşı ortak eylem çağrısında bulundu

İngiliz Finansal Düzenleme Otoritesinin küresel ısınmanın sigorta sektörü üzerindeki risklerini inceleyen raporunun ardından Lloyd’s of London ve İngiliz sigorta şirketleri iklim değişikliğine karşı ortak eylem alınması konusunda çağrıda bulundu.

Üst düzey şirket yetkilileri tarafından Finansal Düzenleme Otoritesine sunulan mektupta iklim değişikliğinin sigorta sektörünü çeşitli, karmaşık ve belirsiz şekilde etkileyebileceğine vurgu yapıldı. Bu kapsamda düzenleme otoritesi tarafından hazırlanan raporun iklim değişikliğinin sigorta sektörü ve toplum üzerindeki risklerinin azaltılmasında öncülük etmesi konusundaki sektör görüşleri paylaşıldı.
 

(Kaynak: Insurance Journal, 1 Ekim 2015)
 

 
E-BÜLTEN SAYI:
129
KASIM - 2015
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB