Doğal Afet Sigortaları Kurumu Çalışma Esasları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu Çalışma Esasları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 26.02.2015 tarihli ve 29279 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelik için tıklayınız...

Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 27.02.2015 tarihli ve 29280 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelik için tıklayınız...

Bireysel Kredilerle Bağlantılı Olarak Akdedilen Meblağ Sigortalarında Sigortalının Vefat Etmesi Üzerine Yapılan Ödemelerin Veraset ve İntikal Vergisi Karşısındaki Durumuna İlişkin Sektör Duyurusu (2015/8) yayımlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız...

2015 yılı Aktüerlik Sınavları Başvuru ve Uygulama Kılavuzu ile 2015 Yılı Aktüerlik Sınavları Kapsamı yayımlandı

2015 Yılı Aktüerlik Sınavları Kapsamı için tıklayınız…

2015 Yılı Aktüerlik Sınavları Başvuru ve Uygulama Kılavuzu için tıklayınız…

2014 yıl sonu istihdam istatistikleri belli oldu

2014 yılında Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri çalışanlarının ve pazarlama personellerinin eğitim durumlarına yönelik olarak hazırlanan istihdam tabloları Birliğin internet sitesine ve Birlik portalına yüklendi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız....

2014 yıl sonu istatistikleri revize edildi

Beş üye şirketimizden gelen güncelleme neticesinde 2014 yıl sonu istatistikleri revize edildi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız....

2015 yılı Aktüerlik Sınavları İlanı yayımlandı

2015 yılı Aktüerlik Sınavları İlanı için tıklayınız…

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında İkametgah Esaslı Poliçe Tanzimi ve Asgari Teminatlar Hakkında Sektör Duyurusunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2015/6) yayımlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız..

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Poliçeleri Düzenlenirken Şirket Nev’i Değişikliklerine İlişkin Sektör Duyurusu (2015/7) yayımlandı.

Sektör duyurusu için tıklayınız..

Rücu ve Sovtaj Tutarlarına İlişkin Genelge (2015/6) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

Sigorta Acentelerinin Şube Açma İle İlgili Kurallara Uyumu Konusunda Sektör Duyurusu (2015/4) yayımlandı

Sektör Duyurusu için tıklayınız…

Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin 2014/8 Sayılı Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/5) yayımlandı

Genelge için tıklayınız…

Finansal Hizmetlere İlişkin Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği yayımlandı

Finansal hizmetlere İlişkin Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği 31.1.2015 tarihli ve 29253 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmelik için tıklayınız...

Sigortacılık Hesap Planında Yeni Alt Hesap Açılmasına Dair Sektör Duyurusu (2015-5) yayımlandı

Sektör Duyurusu için tıklayınız...

2015 yılı Ocak sonu istatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2015 yılı Ocak sonu itibari ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre % 10,8 artış ile 3.060.663.366 TL olarak gerçekleşti

Tablolara ulaşmak için tıklayınız....

Birlik, ATEX Parlayıcı ve Patlayıcı Ortamlarda Güvenlik Sempozyumu Danışma Kurulu toplantısına katıldı

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen ATEX Parlayıcı ve Patlayıcı Ortamlarda Güvenlik Sempozyumu Danışma Kurulunun 7 Şubat 2015 tarihli toplantısına Birliğimizi temsilen Risk Mühendisliği İnceleme ve Araştırma Komitesinden Senih Tan katıldı.

EIOPA, bütçe kesintisine gitti

Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Otoritesi’nin 2015 yılında bütçe kesintisine gittiği açıklandı. Söz konusu bütçe kesintisinin Solvency II ve diğer düzenleme projelerinin hayata geçirilmesini tehlikeye sokacağından endişe ediliyor. Bu durum aynı zamanda EIOPA’nın sigorta denetleme faaliyetini güçlü ve tutarlı bir şekilde sürdüremeyeceğine yönelik yorumlara da yol açtı.

EIOPA’nın bütçesi bir önceki yıla göre % 7,6 oranında (yaklaşık 19,9 Milyon Euro) azaltıldı. EIOPA her yıl bir sonraki yıl için gelir ve gider tahminlerini içeren bütçe taslağını Avrupa Komisyonu’na sunuyor. Söz konusu bütçe taslağı, Komisyon’un incelemesinin ardından Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na gönderiliyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope, 6 Şubat 2015)

İngiliz hükümeti, sürücüsüz araba projesini hayata geçiriyor

İngiliz hükümeti tarafından desteklenen sürücüsüz araba projesi kapsamında deneme sürüşleri yakın zamanda Greenwich’de gerçekleştirilecek. İngiltere’deki RSA sigorta şirketi tarafından da desteklenen projenin motorlu taşıt sektörüne önemli etkilerinin olması bekleniyor.

RSA’ya göre proje sigorta sektörü açısından ise sunulan hizmet modellerini önemli şekilde değiştirecek. Bu kapsamda sigorta sektörünün bu teknolojiyi iyi kavraması söz konusu teknolojinin piyasaya girmesinden sonra şirketlerin müşterilerine uygun ürün ve hizmetler sunmasında büyük önem taşıyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 11 Şubat 2015)

Rekabet ortamı, sigorta alıcılarına kolaylık sağlıyor

Marsh tarafından hazırlanan rapor, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’ daki sigorta alıcılarının davranışlarını mercek altına alıyor. Rapora göre, söz konusu bölgelerdeki tüketiciler artan rekabet ortamı nedeniyle fiyatlardaki indirimlerden faydalanıyor.

Marsh’a göre uluslararası sigorta gruplarının faaliyetlerini yeni coğrafyalara genişletmeleri ile birlikte şirketler rekabetçi ortamda büyüme mücadelesi veriyor.

Buna rağmen, raporda 2015 yılında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika sigorta piyasalarında genel olarak iyimser piyasa koşullarının etkili olmasının beklendiği ifade ediliyor.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 13 Şubat 2015)


Sigorta şirketleri teknolojiyi uygulamada geride kaldı

Son dönemde dijital teknolojinin satışları artırmak üzere finansal piyasalarda oldukça kullanılır olduğu görülse de uzmanlar sigorta sektörünün teknolojiyi uygulamada geride kaldığını belirtiyor.

Genel görüşe göre sigortacılar müşterileri hakkında bilgi toplamak ve hasar oranını azaltmak üzere daha çok telematik ve sosyal medya gibi araçlara yöneliyor.

Konu ile ilgili yapılan çalışmalar ise dijital araçlardan faydalanmanın bir sigorta şirketini daha karlı hale getireceğini belirtiyor. Araştırmalara göre dijital teknolojinin şirketin maliyetlerini %10; hasar miktarını ise % 8 azaltacağı tahmin ediliyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 17 Şubat 2015)


Sigma raporu, yükselen piyasalarda sağlık hizmetlerine yönelik artan talebi mercek altına aldı

Swiss Re tarafından hazırlanan “Yükselen piyasalarda sağlıklı kalmak” başlıklı Sigma raporu, yeni gelişen piyasalarda daha iyi sağlık bakım hizmetine yönelik talep ve beklentinin artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Rapor, söz konusu piyasalarda gelir düzeyi arttıkça bireylerin sağlık hizmetlerine daha fazla imkân ayırdığını belirtiyor.

Çalışma ayrıca sigorta sektörünün artan sağlık harcamalarını karşılamak üzere gerekli donanıma sahip olduğunu belirterek sigorta sektörünün sürdürülebilir bir ulusal sağlık sisteminde merkezi rol oynayabileceğine vurgu yapıyor.

Sigma raporu, yükselen piyasalarda sağlık hizmetlerinin vergi geliri yoluyla devlet tarafından veya bireylerin tasarrufları aracılığıyla sağlandığını belirterek bakım hizmetlerinin finansmanındaki bu iki kaynağın giderek yetersiz kaldığını ifade ediyor. Rapor ayrıca gelişen teknoloji ve tedavilerin sağlık hizmetlerinin maliyetini arttırdığına da dikkat çekiyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 25 Şubat 2015)

 
E-BÜLTEN SAYI:
121
MART - 2015
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB