Prim-adet tablolarında yeni raporlama sistemine geçildi

Birlik internet sayfasında ve Birlik portalında yayınlanan prim-adet tablolarında kullanım kolaylığı açısından bazı geliştirmeler yapıldı. Kullanıcı seçimine imkân ve veri erişimi kolaylığı sağlayan yeni raporlama sistemi 31.10.2014 tarihli prim-adet tablolarında kullanılmaya başlanarak internet sitemizde yayınlandı.

2014 yılı Kasım sonu istatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2014 yılı Kasım sonu itibari ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre % 6,4 artış ile 22.900.923.547 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız…

2014 yılı Ekim sonu istatistikleri revize edildi

İki üye şirketimizden gelen güncelleme neticesinde 2014 yılı Ekim sonu istatistikler revize edildi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2014 yılı Ekim sonu istatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre, 2014 yılı Ekim sonu itibari ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre % 6,6 artış ile 20.939.406.745 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız....

2014 yılı Eylül sonu teknik sonuçları revize edildi

Bir Üye Şirketimizin güncellemeleri çerçevesinde 2014 yılı Eylül sonu teknik sonuçları revize edildi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2014 yılı Eylül sonu teknik sonuçlar belli oldu

2014 yılı Eylül sonu konsolide bilanço ve gelir tabloları Birliğin internet sitesine ve Birlik Portalına yüklendi.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

Sigortacılık Hesap Planında Yeni Alt Hesap Açılmasına Dair Sektör Duyurusu (2014/33) yayımlandı

Sigortacılık Hesap Planında Yeni Alt Hesap Açılmasına Dair Sektör Duyurusu (2014/33) yayımlandı.

Sektör duyurusu için tıklayınız…

Sigorta Acentelerinin Şube Açma ile İlgili Kurallara Uyumu Konusunda Sektör Duyurusuna Ek Sektör Duyurusu (2014/32) yayımlandı

2014/32 sayılı Sigorta Acentelerinin Şube Açma ile İlgili Kurallara Uyumu Konusunda Sektör Duyurusuna Ek Sektör Duyurusu (2014/32) yayımlandı.

Sektör duyurusu için tıklayınız…

Bireysel Emeklilik Sistemindeki Ödeyeni Tüzel Kişi Olan Sözleşmelere İlişkin Genelge (2014/17) yayımlandı

Bireysel Emeklilik Sistemindeki Ödeyeni Tüzel Kişi Olan Sözleşmelere İlişkin Genelge (2014/17) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız...

Muallak Tazminat Karşılığına İlişkin Genelge (2014-16) yayımlandı

Muallak Tazminat Karşılığına İlişkin Genelge (2014-16) yayımlandı.

Genelge için tıklayınız...

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Kurum Katkısına Dair Tebliğ (2010/1)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Hükümlerine Uyarlanmasına İlişkin Sektör Duyurusu(2014/31) yayımlandı

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Kurum Katkısına Dair Tebliğ (2010/1)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Hükümlerine Uyarlanmasına İlişkin Sektör Duyurusu(2014/31) yayımlandı.

Sektör Duyurusu için tıklayınız…

 

Birlik, OECD Sigorta ve Bireysel Emeklilik Komitesi’nin 94. Oturumu’na katıldı

Birlik, 4–5 Aralık 2014 tarihlerinde OECD’nin Paris’teki merkezinde düzenlenen OECD Sigorta ve Bireysel Emeklilik Komitesi’nin (IPPC) 94. Oturumu’na katıldı.

Toplantının ilk gününde ülke istatistikleri, doğal afet risk finansmanı, terörizm risk sigortası gibi konular ele alındı.

Toplantının ikinci gününde ise yıllık gelir sigortaları, kurumsal yatırımcılar ve uzun dönemli finansman değerlendirildi.

İki gün süren oturumlara OECD üyesi ülkelerden delegeler ile konu ile ilgili kurum ve kuruluşlardan temsilciler katıldı.

Birlik, Fransız Sigorta Birliği tarafından düzenlenen 6. Solvency II konferansına katıldı

Birlik, 3Aralık 2014 tarihinde Fransız Sigorta Birliği (FFSA) tarafından düzenlenen 6. Solvency II konferansına katıldı. Fransa ve Avrupa’dan sigorta kurumları ve düzenleme otoriteleri temsilcileri ile çeşitli sigorta şirketlerinden üst düzey yöneticilerin katıldığı konferansta dünya ve Avrupa genelindeki ihtiyati reformlar, Solvency II, sistemik risk, sigortacılara yönelik sermaye gereklilikleri ve finansal denetleme gibi konular değerlendirildi.

İklim değişikliği raporu 2013 yılı doğal afetlerini mercek altına aldı

Geçtiğimiz günlerde Lima’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler iklim değişikliği görüşmelerinde açıklanan raporda 2013 yılında meydana gelen hava olayları değerlendiriliyor. Alman hükümeti tarafından desteklenen bir düşünce kuruluşu tarafından hazırlanan rapora göre geçtiğimiz yıl doğal afetlerden en fazla etkilenen ülkeler Filipinler, Kamboçya ve Hindistan oldu.

Rapora göre geçtiğimiz 20 yılda sel, kuraklık, toprak kaymaları gibi afetler nedeniyle 530 000 den fazla kişi hayatını kaybederken söz konusu afetler nedeniyle oluşan kayıp miktarı 2.1 Trilyon Doları buldu.

BM iklim paneli ise küresel ısınmanın etkilerinin artan sıcaklık dalgaları ve yükselen deniz seviyeleri ile her kıtada görülür olduğuna dikkat çekiyor. Bilim insanları da aşırı hava olaylarının sıklığının arttığını belirterek iklim değişikliğini bireysel hava olayları ile ilişkilendirmenin zor olduğunu vurguluyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 3 Aralık 2014)

Afrika’daki yerel sigorta şirketleri Avrupalı şirketlerin ilgisini çekiyor

Sahra altı Afrika ülkelerinde artan orta sınıfla birlikte Avrupalı ve Güney Afrikalı sigorta şirketlerinin bu ülkelerdeki hayat ve emeklilik ürünlerine odaklı yerel şirketleri satın alma yönündeki taleplerini arttırdığı görülüyor. Uzmanlar, Ghana, Kenya ve Nijerya gibi ülkelerde kaydedilen hızlı ekonomik büyüme ile birlikte sigortaya yönelen kişi sayısının arttığına dikkat çekiyor.

Buna karşın, Afrika’daki orta ve alt sınıf müşteri kitlesinin gelişmiş ülkelerdeki orta sınıf kadar varlıklı olmadığı ve bu nedenle bu sınıflara ulaşmak üzere daha fazla acentenin gerekli olduğuna dikkat çekiliyor.

Ayrıca, sigortaya hâkim nitelikli eleman azlığı, Afrika genelindeki sigorta piyasasının parçalı bir yapıda olması ve bazı düzenleyici tedbirler Afrika piyasasına yönelik başlıca engelleri oluşturuyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 8 Aralık 2014)

Swiss Re, 2014 yılında meydana gelen doğal afetlerin tahmini faturasını açıkladı

Swiss Re’nin Sigma çalışmasında yer alan ilk tahminlere göre 2014 yılında doğal ve insan kaynaklı meydana gelen afet kayıplarının toplam miktarı 113 Milyar Doları buldu. Bu miktar içerisinde sigorta şirketleri 34 Milyar Dolarlık zararı tazmin etti. Rapora göre 2014 yılında meydana gelen afetler sonucu 11,000 kişi hayatını kaybetti.

2013 yılında 126 Milyar Dolar maddi zarara neden olan doğal afetlerin faturası 2014 yılında 106 Milyar Dolara geriledi. Sigma raporuna göre bu miktar son on yılda kaydedilen ortalama 188 Milyar Dolarlık kaybın gerisinde kaldı.

Swiss Re raporu, 2013 yılında doğal afetler nedeniyle oluşan 37 Milyar Dolar sigortalı kayıp miktarının 2014 yılında 29 Milyar Dolara gerilediğini ortaya koyuyor. 2014 yılında insan kaynaklı afetler nedeniyle oluşan sigortalı kayıp miktarı ise 5 Milyar Dolar oldu.

(Kaynak: Insurance Journal, 17 Aralık 2014)


İngiliz hükümeti ile sigortacılar bir sel havuzunun kurulması konusunda uzlaştı

İngiliz sigorta sektörü ülkede sellere karşı en yüksek riske sahip konutların dahi sigortalanmasına olanak sağlayacak sigorta havuz sisteminin geliştirilmesi konusunda İngiliz hükümeti ile nihai uzlaşmanın sağlandığını duyurdu.

Yeni sistem geçtiğimiz yıl ülkede yıkıcı tahribata yol açan ve yüzlerce kişiyi evlerinden eden seller sonucu geliştirildi.

İngiliz Sigorta Birliği (ABI) Genel Sekreteri Huw Evans, bu girişimin yüksek riskli sel tehlikesi ile karşı karşıya olan konutların uygun maliyetle sigortaya sahip olabilmesi konusunda sigorta sektörü ve hükümetin kararlılığının göstergesi olduğunu belirtiyor.

Sele yönelik bir sigorta havuzunun oluşturulması için sigorta şirketleri 17 Milyon Pound yatırımda bulundu. ABI, söz konusu havuzdan 300,000 ila 500,000 konutun faydalanmasını öngörüyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 18 Aralık 2014)


A.M. Best batı Avrupalı sigorta ve reasürans şirketlerini değerlendirdi

A.M. Best. tarafından hazırlanan özel raporda batı Avrupa’daki sigorta ve reasürans şirketleri mercek altına alındı. Rapora göre 2014 yılında batı Avrupalı sigorta ve reasürans şirketleri güçlü performans göstererek sermaye güçlerini korumayı başardı.

A.M. Best raporu, sigortacıların geçtiğimiz yıllarda derecelendirme konusunda aşama kaydettiğine ve özellikle 2011 yılı sonunda Euro bölgesindeki mali krizden sonra şirketlerin kendilerini krizlerden korumak üzere tedbirler aldığına dikkat çekiyor. A.M. Best, 2015 yılında ise artan denetlemenin batılı sigortacı ve reasürörler üzerinde baskı yaratmasını bekliyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 22 Aralık 2014)

 
E-BÜLTEN SAYI:
119
OCAK - 2015
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB