2015 Yılı Aktüerlik Sınavları Birinci ve İkinci Seviye Sınav Sonuçları açıklandı

Sonuçlar için tıklayınız…

2015 Yılı Mayıs Sonu İstatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre 2015 yılı Mayıs sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %13,9 artış ile 12.780.077.707 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

Ulusal Mortalite Tablolarının Güncellenmesi Projesine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2015/18) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

06.05.2015 Tarihli ve 2015/11 Sayılı Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Kapsamında Yapılacak Risk İncelemesine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/19) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalar Uygulama Esasları Yönetmeliğinin Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Genelge (2015/20) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar yayımlandı

Bakanlar Kurulu kararı için tıklayınız...

06.05.2015 Tarihli ve 2015/11 Sayılı Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Kapsamında Yapılacak Risk İncelemesine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/17) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

Güvence Hesabı Katkı Payında Asgari Maktu Tutarına İlişkin Genelge (2015/15) yayımlandı

Genelge için tıklayınız…

Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Sorumluluk Sigortaları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar yayımlandı

Bakanlar Kurulu Kararı için tıklayınız...

TSB Genel Sekreteri TİAD organizasyonuna katıldı

Takım Tezgâhları Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (TİAD) 26 Haziran Cuma akşamı düzenlenen TİAD Yönetim Kurulu ve üyelerinin bir araya geldiği geleneksel iftar organizasyonuna katılan TSB Genel Sekreteri M. Akif Eroğlu ‘Yatırımların finansmanında sigorta sektörünün önemi ve Türk sigortacılık sektörü’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.


Birlik, OECD Sigorta ve Bireysel Emeklilik Komitesi’nin 95. Oturumu’na katıldı

Birlik, 25–26 Haziran 2015 tarihlerinde OECD’nin Paris’teki merkezinde düzenlenen OECD Sigorta ve Bireysel Emeklilik Komitesi’nin (IPPC) 95. Oturumu’na katıldı.

Toplantı kapsamında yıllık gelir sigortaları, siber sigorta, doğal afet finansmanı, kurumsal yatırımcılar gibi konular ele alındı.

Toplantıda sigorta şirketlerinin yönetişim uygulamaları konusunda düzenlenen panelde ise Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta A.Ş tarafından da bir sunum gerçekleştirildi.

İki gün süren oturumlara OECD üyesi ülkelerden delegeler ile konu ile ilgili kurum ve kuruluşlardan temsilci ve konuşmacılar katıldı.

Birlik, AB Eşleştirme Projesinin açılış toplantısına katıldı

Birlik, 29 Haziran 2015 tarihinde MASAK nezdinde Ankara’da gerçekleştirilen “Terörün Finansmanı ve Aklama ile Mücadelede Etkinlik” konulu AB Eşleştirme Projesinin açılış toplantısına katıldı. Toplantıda Projenin amacı hakkında tanıtım yapılarak sürecin ne şekilde yürütüleceği ve proje çıktıları hakkında ön bilgi verildi.

G-7, yüzyıl sonunda sera etkisi yaratan gazların emisyonunun sıfıra indirilmesini hedefliyor

Dünyanın en zengin ülkeleri sera etkisi yaratan gazların emisyonunun bu yüzyıl sonunda sıfıra indirgenmesi konusunda ağırlığını koydu.G-7 geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ülkelerin emisyonların % 70 oranında azaltılmasını hedeflemeleri gerektiğini vurguladı.

Çevre kirliliğinin en büyük sorumlusu olarak görülen Çin’in karbon atığını kısıtlamak üzere harekete geçmesi ile birlikte G-7’nin iklim değişikliğinde eylem alınması konusunda daha büyük baskı altına girdiği ifade ediliyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 8 Haziran 2015)

Malezyalı sigortacılar dijital teknolojiye yöneldi

Malezya’da islami sigorta sunan şirketler beş yıl içerisinde dijital teknolojilere daha fazla yatırım yaparak poliçe sahiplerini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Bu kapsamda Malezya Takaful Birliği, takaful sunan şirketlerin 2020 yılı itibariyle poliçe sahibi sayısını 8.4 Milyon’a çıkarmak üzere eğitim kampanyalarına hız vermesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Ernst &Young raporu, güneydoğu Asya’daki islami sigortanın genç nüfus ve güçlü ekonomik büyümeye sahip Suudi Arabistan’ı yakalama potansiyeli olduğunu ortaya koyuyor. Malezya önündeki hedefi başarmak üzere üst düzey profesyonelleri de sektöre çekmeye çalışıyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 18 Haziran 2015)

Swiss Re’nin Sigma raporu 2014 global sigorta piyasasını inceliyor

Swiss Re’nin son Sigma raporuna göre global sigorta piyasasındaki prim üretimi 2014 yılında % 3,7 artarak 4.7 Trilyon Dolara ulaştı. Rapora göre bu artış bir önceki yıl durgunluk yaşayan prim gelirlerinin ivme kazandığını gösteriyor.

Swiss Re, hayat branşında prim gelirlerinin bir önceki yıl kaydedilen % 1,8’lik azalmanın ardından % 4,3 oranında arttığını ortaya koyuyor. Hayat-dışı prim büyüklüğü ise 2009 yılından beri gelişme gösterse de kriz öncesi dönemdeki ortalamanın altında kaydedildi.

Sigma raporuna göre Kuzey Amerika’da prim gelirleri bir önceki yıla göre % 2,6 artarken batı Avrupa’daki primler ise pozitif büyüme (+0,6) gösterdi.

(Kaynak: Insurance Journal, 24 Haziran 2015)

A.M. Best, düşük faiz ortamının sigortacılar üzerindeki etkisini inceledi

A.M. Best tarafından hazırlanan rapor düşük faiz ortamının sigorta şirketleri açısından önemli bir zorluk teşkil ettiğini belirtiyor.

2005-2014 döneminde 90 Milyar Euro’yu aşan borca sahip şirket örneklerine dayanan analize göre düşük faiz ortamı sigortacıların sermayelerini yükseltmek üzere güçlü koşullar yaratıyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 23 Haziran 2015)

 
E-BÜLTEN SAYI:
125
TEMMUZ - 2015
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB