Birlik ve GFIA işbirliği ile “Sigorta ve G-20 Hedefleri” konferansı düzenlendi

Ülkemizin G-20 Dönem Başkanlığı kapsamında, Birliğimiz ve Küresel Sigorta Birlikleri Federasyonu (Global Federation of Insurance Associations - GFIA) işbirliğinde “Insurance and the G-20 Goals/Sigorta ve G-20 Hedefleri” başlıklı konferans 29 Temmuz 2015 Çarşamba günü Çırağan Sarayı’nda düzenlendi. G-20 gündeminde de yer alan yatırım, uygulama ve kapsayıcılık gibi küresel sigortacılık piyasalarını yakından ilgilendiren konuların 4 ana başlıkta ele alındığı konferansın açılış konuşmalarını Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, Küresel Sigorta Birlikleri Federasyonu Başkanı Dirk Kempthorne ve Birlik Başkanı Ramazan Ülger gerçekleştirdi.

Detaylı bilgi için tıklayınız..FANAF, Birliği ziyaret etti

27 Temmuz 2015 tarihinde Afrika Sigorta Birlikleri Federasyonu (FANAF) tarafından Birliğe bir çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Afrika ülkelerinden sigorta birlikleri ve sigorta şirketi temsilcilerinin katıldığı toplantıda Türk sigorta ve bireysel emeklilik sektörleri hakkında bilgi verilmesinin ardından heyet üyelerinin soruları yanıtlandırıldı. 

2015 yılı Haziran sonu istatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre 2015 yılı Haziran sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %14,8 artış ile 15.238.763.477 TL olarak gerçekleşti.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

Muallak Tazminat Karşılığına İlişkin Genelgede (2014/16) Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/28) yayımlandı


Genelge için tıklayınız.

06.06.2014 Tarih ve 9/2014 Sayılı İkamet İzni Taleplerinde Yaptırılacak Özel Sağlık Sigortalarına İlişkin Genelge’ de Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (31/2015) yayımlandı


Genelge için tıklayınız.

Tehlikeli Maddelerin Demiryolu İle Taşınması Hakkında Yönetmelik yayımlandı.

Yönetmelik için tıklayınız.

2007/27 Sayılı Yalnız Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2015/26) yayımlandı

Genelge için tıklayınız

06.05.2015 Tarihli ve 2015/11 Sayılı Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Kapsamında Yapılacak Risk İncelemesine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/25) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.

Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortasının Sunulacağı Branş Hakkındaki Sektör Duyurusu (2015/26) yayımlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız.

Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Sorumluluk Sigortalarına İlişkin Genelge (2015/23) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.

2015/15 sayılı Genelge Uyarınca Güvence Hesabı Katkı Payında Asgari Maktu Tutarın Alınmasına Yönelik Sektör Duyurusu (2015/25) yayımlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız.

Munich Re, 2015 yılının ilk yarısı için doğal afet kaynaklı kayıpların faturasını açıkladı

Munich Re tarafından açıklanan son verilere göre, 2015 yılının ilk yarısında doğal afetler kaynaklı toplam ve sigortalı kayıp miktarı son 30 yılın ortalamasının altında kaldı.

Buna göre sözü geçen dönem için toplam kayıp miktarı, 30 yılın ortalaması olan 64 Milyar Dolar karşısında 35 Milyar Dolar oldu. Bu yılın ilk döneminde kaydedilen sigortalı kayıp miktarı ise 12 Milyar Dolar oldu.

Munich Re’ye göre bu yılın Haziran ayı sonu itibariyle doğal afetler sonucu hayatını kaybeden kişi sayısı ise 16.000 oldu.

2015 yılının ilk döneminde en ağır faturaya neden olan doğal afetler arasında Nepal depremi ile Hindistan ve Pakistan’ı etkisi altına alan sıcaklık dalgası yer alıyor. Söz konusu doğal afetlerde de 12.000 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 16 Temmuz 2015)

Küresel sigortacılar, İran piyasasına temkinli bakıyor

İran’ın dünya güçleri ile vardığı nükleer anlaşmanın ertesinde batılı ve orta doğulu sigortacıların gözü İran’a çevrildi. Özellikle taşımacılık ve enerji sektörlerinde oldukça çekici bir piyasa olarak görülen İran’a yönelik yaptırımların ne zaman kaldırılacağı yönündeki belirsizlik ise sürüyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Viyana’da varılan anlaşmaya göre İran’ın nükleer programında yapacağı uzun dönemli kesintilere karşılık ABD ve Avrupa Birliği’nin ülke üzerindeki yaptırımları kaldırılacak.

Anlaşma neticesinde ihracatla ilişkili risklere teminat sağlamayı hedefleyen küresel sigorta şirketleri için 8 Milyar Dolarlık piyasanın kapılarının açılması bekleniyor.

İran’ın ekonomik olarak 2016 yılında büyüme göstereceği tahmin ediliyor. İran, 1991 yılında dağılan Sovyetler Birliği’nin ardından global ticaret ve finans sistemine yeniden katılan ikinci en büyük ekonomi olacak.

(Kaynak: Insurance Journal, 27 Temmuz 2015)

Hindistan, seçim öncesi tarım sigortasını genişletmeyi hedefliyor

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yaklaşan genel seçimler öncesinde çiftçilere geniş sigorta kapsamı sunulması için harekete geçti. Hükümet, bir yanda önümüzdeki kış tarım sigortasında yeni bir program başlatmayı hedeflerken diğer yanda 263 Milyonluk çiftçi nüfusunun sağlık ve kaza sigortalarına erişimini de kolaylaştırmayı planlıyor.

Hâlihazırda Hintli çiftçilerin yalnız % 20’si hükümet tarafından finanse edilen ürün sigortasına sahip bulunuyor. Ülkedeki tarım sigortası penetrasyonu primlerin pahalılığı nedeniyle oldukça düşük seviyede seyrediyor. Ülke genelindeki düşük sigortalılık oranı, federal hükümetler ve devletin sigorta şirketlerini sübvanse etmesini gerektiriyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 28 Temmuz 2015)

Geneva Association, Asya’daki sel riskini mercek altına aldı

Geneva Association tarafından hazırlanan çalışma, Asya’da büyüme gösteren piyasalarda sel riskinin sigortalanmasını inceliyor. Çalışmada doğal afetler nedeniyle bölgede oluşan kayıpların % 10’dan azının sigortalı olduğu belirtiliyor.

Geneva Association, Asya’nın doğal afetlere meyilli ve doğal afetlerden en fazla kaybın meydana geldiği coğrafya olmasına karşın bölgede sel sigortasının yeterli düzeyde talep görmediğine dikkat çekiyor.

Çalışma sonuç olarak, doğal afetlerin yıkıcı sonuçları karşısında Asya’nın ekonomik ve sosyal gelişiminin sekteye uğrayabileceği uyarısında bulunuyor. Geneva Association’a göre sel sigortasına yönelik kamu ve özel sektörün işbirliği içerisinde olması da önem teşkil ediyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 29 Temmuz 2015)

Japonya’da deprem sigortası primleri artacak

4 yıl önce Japonya’da meydana gelen benzeri görülmemiş 9 büyüklüğündeki depremin ardından ülkedeki sigorta şirketleri sigorta primlerinde % 19 artış yapılmasını talep ediyor. Maliye Bakanlığı ise söz konusu artışın 2017 yılı başı itibariyle kademeli olarak yürürlüğe gireceği sinyalini veriyor.

Japonya’daki deprem sigortası oranları bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Afet Önleme Kurumu 2011 yılından beri deprem riski bulunmayan bölgeler için bile potansiyel afet modelleri üzerinde çalışıyor.

Mart 2011’de meydana gelen deprem ve tsunami nedeniyle Tokyo’nun Pasifik kıyılarındaki şehirler yerle bir olmuş ve 15.000’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Hükümet tahminlerine göre söz konusu afetin faturası 136 Milyar Dolar oldu. Japon Sigorta Birliği’ne göre sigorta şirketlerinin ödediği tazminat miktarı ise 1,2 Trilyon Yen gibi rekor bir tutara ulaştı.

(Kaynak: Insurance Journal, 30 Temmuz 2015)

 
E-BÜLTEN SAYI:
126
AĞUSTOS - 2015
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB