Swiss Re’nin hazırlamış olduğu, 29 Temmuzda yayımlanan “Sigma 2015” raporu birlik websitesine eklenmiştir.

2015 yılında küresel ekonomideki yavaş büyüme ve düşük faiz oranları sebebiyle sigorta endüstrisi ilerlemesi yavaş kalmıştır. Dünya GSYH ortalama büyümesi %2,5 olarak gerçekleşmiştir.
2015 yılında küresel anlamda toplam prim üretimi %3,8 oranında artmıştır.
Gelişmekte olan pazarlarda büyüme bir önceki yılı ikiye katlayarak %12 olarak gerçekleşmiştir.
2016 için gelişmiş pazarlardaki hayat sigortası tarafında büyümenin hızlı, hayat dışı sektörlerde ise hayata nazaran yavaş olması beklenmektedir. Gelişmekte olan pazarlar için ise Çin gibi güçlü pazarlarda büyümenin aynı ivme ile ilerlemesi beklenirken diğer pazarlarda durağanlık beklenmektedir.
Raporu görmek için tıklayınız.

OSEM' in doğru hasar onarımları üzerine ilk uygulamalı eğitimi yapıldı.

OSEM'in standartlara uygun Hafif Hasar Onarım Yöntemleri başlıklı kaporta tipi ilk teknik eğitimi 28 Temmuz Perşembe-29 Temmuz Cuma günü Osem-Omat Bakırcı Otomotiv eğitim merkezinde gerçekleşti. Teorik ve Uygulamalı olarak gerçekleşen eğitimde hafif hasar onarım yöntemlerine yönelik uygulamalar üzerinde atölye ortamında pratikler yapıldı. Tüm katılımcıların tek tek uygulama yaptığı eğitimin sonunda katılımcılara OSEM sertifikaları verildi.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasının Sonlandırılmasına İlişkin Sektör Duyurusunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2016/14) yayımlanmıştır.

Sektör Duyurusu için tıklayınız.

Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin Genelge (2016/27) yayımlanmıştır. 

Genelge için tıklayınız.

Poliçe Yenilemelerine İlişkin Genelge (2016/28) yayımlanmıştır. 

Genelge için tıklayınız.

Kara Araçları Kasko Sigortası Teminatlarına Yönelik Sektör Duyurusu (2016/15) yayımlanmıştır.

Sektör Duyurusu için tıklayınız.

"Kara Araçları Kasko Sigortası Kapsamında Malul ve Engelli Araçlarının Poliçe Primlerinin Hesaplanmasında ÖTV İstisnasının Dikkate Alınmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2016/16)" yayımlanmıştır.

Sektör Duyurusu için tıklayınız.
 

Yıllık Gelir Sigortasının Hak Sahipleri Tarafından Aranmayan Paralar Mevzuatı Karşısındaki Durumuna İlişkin Sektör Duyurusu (2016/17) yayımlanmıştır.

Sektör Duyurusu için tıklayınız.
 

Konut ve İşyeri Sigortalarına Yönelik Sektör Duyurusu (2016/18) yayımlanmıştır.

Sektör Duyurusu için tıklayınız.
 

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar yayımlanmıştır.

Genel Şartlar için tıklayınız.
 

Bireysel Emeklilik Hakkında Sektör Duyurusu (2016/20) yayımlanmıştır.

Sektör Duyurusu için tıklayınız.
 

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlanmıştır.

Yönetmelik için tıklayınız.
 

AXA, Alibaba ve Ant Finansal Servisler ile Küresel Stratejik Ortaklık kurdu

AXA, Alibaba’nın küresel e-ticaret platformu üzerinden sigorta ürünlerinin ve servislerinin dağıtımında yeni fırsatlar bulmak için Alibaba ve Ant Finansal Servisler ile küresel stratejik ortaklık kurdu.
Şirketler ürün ve servis geliştirmede, yeni pazar ve segment geliştirirken birlikte çalışmayı planlıyor.
İşbirliğinin ilk aşamasında aşağıdaki alanlarda geliştirmeye odaklanılacak:

AXA, AliExpress küresel müşterilerine ürün hasarlarında tamirat için garanti aşımı, online ödeme koruması gibi sigorta ürünleri geliştirecek ve sağlayacak.
AXA, Çinli seyyahlar için seyahat sigortası ürünleri sunacak.
Alibaba’nın tüm pazarlarında küçük ve orta ölçekli işlemler için sigorta sağlayacak.


(Kaynak: Insurancejournal, 29 Temmuz)
 

İngiltere Yüksek Mahkemesi Sigorta tazminat iddiasındaki yalan söylemenin dolandırıcılık olarak nitelendirilemeyeceğine hükmetti

İngiltere Yüksek Mahkemesi geçen hafta sigortalıların sigorta tazminatı alabilmek için yalan beyanda bulunması tamamen dolandırıcılık olarak nitelendirilemeyeceğini ve tüm haklarını kaybetmemesi gerektiğine karar verdi.
Karar, Versloot Dredgign adlı şirketin kargo gemisinin makine dairesine su basması neticesinde sigorta şirketinin sigortalının yalan beyanda bulunmasını bahane göstererek hasar ödemesi yapmaması neticesinde açılmış davada alındı. Söz konusu durumda sigortalı alarm olduğunu ancak mürettebat gemiyi suya indirdiği sırada çıkan gürültüden dolayı duymadığını bildirmiş, ancak sigortacı alarm konusunda sigortalının yalan söylediğini belirterek–maddi hasarla ilgili olmamasına rağmen- hasar ödemesini yapmamıştır. Netice itibariyle sigortalı mahkemeye başvuruyor ve mahkemede alınan karar yalan beyanın sigortalının haklarının tamamını kaybetmesine sebep olamaz yönünde oluyor.


(Kaynak: Commercialriskeurope, 29 Temmuz)
 

Insurance Europe küresel sermaye standardına bir adım daha yaklaşarak ilgisini arttırıyor

Uluslararası Sigorta Denetmenleri Birliği(IAIS)’nin Sigorta Sermaye Standart(ICS) raporunu yayımlamasıyla birlikte risk temelli küresel sigorta sermaye standardına bir adım daha yaklaşıldı.
Avrupa sigorta federasyonu, Insurance Europe, Solvency 2 gibi yerel sermaye dengesi için oluşturduğu uygulamalar için zaman çizelgesini savunarak ilgisini arttırıyor.
IAIS yayımladığı ICS danışman raporunun vurgusu küresel sigorta sermaye standardının program dâhilinde devam ettiğidir.
 
 
(Kaynak: Commercialriskeurope, 21 Temmuz)
 

 
E-BÜLTEN SAYI:
138
AĞUSTOS - 2016
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB