Dijital Bankasürans Türkiye & Global 2016” Zirvesi

Acerpro tarafından 4 Ekim 2016 Salı günü düzenlenen “Dijital Bankasürans Türkiye & Global 2016” Zirvesi’nde, Birlik Başkanı Ramazan Ülger tarafından gerçekleştirilen sunumu aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
Sunum için tıklayınız.

Komite üyeleriyle kokteyl…

28.09.2016 tarihinde Birlik tarafından tüm inceleme ve araştırma komiteleri üyelerinin bir araya geldiği bir kokteyl düzenlendi.

2016/23 Sayılı Acentelik Sözleşmelerinin Uyarlanmasına İlişkin Sektör Duyurusuna Ek Sektör Duyurusu (2016/25) yayımlanmıştır.

 Sektör Duyurusu için tıklayınız.

2016/11 sayılı Karayolları Motorlu Taşıtlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Teklif Ekranı Oluşturulmasına İlişkin Sektör Duyurusunda Değişiklik Yapılmasına Dair Sektör Duyurusu (2016/28)

Sektör Duyurusu için tıklayınız.

Ticari ve Sınai Sigortalarda Prim Tahakkukuna İlişkin Sektör Duyurusu (2016/27) yayımlanmıştır.

Sektör Duyurusu için tıklayınız.

(2015/32) Sayılı Tamirhane Referans Listesine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2016/32)

Genelge için tıklayınız.

İran'a Yönelik Sigortacılık Faaliyetleri Hakkında Sektör Duyurusu (2016/29)

Sektör Duyurusu için tıklayınız.
 

Birlik Etik Çalıştayı’na katıldı..

Başbakanlık Etik Kurulu’nun 21 Eylül 2016 tarihinde Ankara’da ve 29 Eylül 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlemiş olduğu “Kamu Sendikaları; Etik ve Çıkar Çatışması Yönetimi Çalıştayı”na Birliğimizce katılım gösterilmiştir. Toplantı kapsamında iş etiğine dair temel kavramlar ve tarihsel gelişim, iş etiğini etkileyen faktörler, etik sorunların çözümü, etik kodların tanımı ve etik kodların önemi gibi konular hakkında bilgi verildi. Bu konular çerçevesinde vaka analizleri üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.
 

Birlik, 01–05 Ekim 2016 tarihleri arasında Uluslararası Mühendislik Sigortacıları Birliği’nin (IMIA) Katar’ın Doha şehrinde gerçekleştirilen 2016 yılı toplantısına katıldı.

Birçok ülkeden üst düzey uzmanın katıldığı toplantıda Birlik, Koordinatör Sevgi Unan ile Mühendislik Sigortaları Komitesi Üyesi Volkan Babür tarafından temsil edildi. Toplantı kapsamında çalışma grupları tarafından mühendislik sigortalarına ilişkin gündemdeki konular değerlendirilerek mevcut sorunların çözümüne yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.
       

Birlik, 06-07 Ekim 2016 tarihlerinde Sigorta Tatbikatçıları Derneği’nin düzenlemiş olduğu “8. Uluslararası İstanbul Sigorta Konferans’ına katıldı..

Birlik, Genel Sekreter M. Akif Eroğlu’nun da konuşmacı olarak yer aldığı, uluslararası konuşmacıların da katılım göstermiş olduğu 8. Uluslararası İstanbul Sigorta Konferansı’na katılım göstermiştir.
 

Kanada Sigorta Otoritesi, Mortgage Sigortacıları için Sermaye Gerekliliklerini Sıkılaştırıyor.

Kanada finansal servisler otoritesi, ülkedeki ev piyasasında mortgage sigortacılarının büyüyen risklere karşı daha iyi karşılık verebilmesi için sermaye gerekliliklerine yeni bir düzenleme getiriyor. Otorite, sermaye gerekliliklerinin en son 15 yıl önce güncellendiğini belirtiyor..
Finansal Kuruluşlar Denetim Kurumu, sigorta şirketlerinin “şiddetli ama makul kayıplarına” karşı daha iyi karşı koyabilmesini amaçlayan yeni uygulamanın 1 Ocak itibariyle yürürlüğe gireceğini duyurdu. Kurum Başkanı Jeremy Rudin, ev fiyatları kredi kullananların gelirleriyle yüksek derecede ilişkili olduğu zamanlarda yeni çerçeve daha fazla sermayenin bir kenara ayrılması gerektirecek. Sonuçta bu yenilikler hem sigortalılara hem de güvencesiz kredi sağlayıcılarına koruma sağlamaya devam edeceğini belirtiyor.


(Kaynak: Insurancejournal, 23 Eylül)
 

Nakliyat Sigorta Primleri Düşüyor, Dalgalanma Artıyor

Cenova’da yapılan Uluslararası Nakliyat Sigortaları Birliği’nin (IUMI) düzenlemiş olduğu konferansa katılım gösteren konuşmacılar, Deniz Nakliyat Sigortası yapan şirketlerin; yüksek değerli gemilerin artan sayıları, risk birikimi ve teknolojik gelişmelerle birlikte düşen primlere karşın artan risk dalgalanmasıyla yüzleştiğini belirtmişlerdir.
IUMI, 2015 yılında deniz nakliyat sigortasındaki prim tutarının bir önceki yıla göre %10,5 düştüğünü belirtiyor. Tekne sigortası primlerinde %8,4; kargo sigortası primlerinde de %9,1’lik bir düşüş rakamlara yansıyor.
Deniz nakliyat sigortası sektörü; politik ve ekonomik belirsizlik, düşük petrol fiyatları, biriken riskler ve gelişen teknoloji kaynaklı artan dalgalanmayla karşı karşıya kalmış görünüyor.
 

(Kaynak:commercialriskeurope, 22 Eylül)
 

Londra Sigorta Pazarı Felaketlere Olan Direncini Test Etmeye Hazırlanıyor

Londra sigorta pazarı, bu ay 11 Eylül saldırısı büyüklüğündeki felaketlere karşı direncini test etmeyi planlıyor.
Hâlihazırda sigorta şirketleri kasırgalarla, depremlerle ve son yıllarda gerçekleşen terörist saldırılarıyla baş edebilecek gücü olduğunu göstermişti ancak sektör 2001 yılında ABD’de gerçekleşen 11 Eylül saldırısı büyüklüğünde bir saldırı karşında nasıl reaksiyon göstereceğini test etme ihtiyacı hissettiğini ortaya koymakta. Bu duruma son zamanlarda artan terör eylemlerinin sebep olduğu söylenebilir. Hazırlanan senaryolara göre, sigorta şirketleri ve brokerlar 30 Ekim’de başlayacak olan 2 haftadan uzun sürecek toplantılar serisine başlayacaklar. Bu toplantılarda sigortalılara karşı nasıl tepki gösterecekleri ve ödenecek hasarın sermaye yapısına etkileri üzerinde durulacak.
Bu senaryolar çalıştırılırken, İngiltere sigorta sektörünü düzenleyen Bank of England ile Finansal Yürütme otoritesi gözlemci sıfatıyla yer alacaklar.
 

(Kaynak: Insurancejournal, 5 Ekim)
 
 
E-BÜLTEN SAYI:
140
EKİM - 2016
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB