Yeni yönetim basınla buluştu

11 Mayıs 2016 tarihinde Birliğin yeni yönetiminin sigorta sektörünün temel konularına yaklaşımını ve çözüm önerilerini paylaştığı, hedef ve beklentilerini aktardığı ve 2015 yılı resmi sonuçlarını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenlendi.

"Zorunlu Trafik Sigortalarında Yeni Dönem ve Daha Etkin Bir Tahkim" Çalıştayı düzenlendi

11 Mayıs 2016 tarihinde Birlik ve Sigorta Tatbikatçıları Derneği işbirliğinde "Zorunlu Trafik Sigortalarında Yeni Dönem ve Daha Etkin Bir Tahkim" başlıklı bir toplantı düzenlendi.
 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Çalıştayı düzenlendi

13 Mayıs 2016 tarihinde tamamlayıcı sağlık sigortasının, kamu sağlık hizmet sunucularının dahil olduğu, kamu-özel sektör işbirliği modeli çerçevesinde yeniden kurgulanmasını teminen, Sağlık Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı, Kamu Hastaneleri Kurumu, Üniversite Hastaneleri Birliği, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği ile kamu ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı bir çalıştay düzenlendi.
 

Yeni ofis açılışı gerçekleştirildi

Birlik ofisinin Ataşehir'deki Palladium Tower'a taşınması dolayısıyla 23 Mayıs 2016 tarihinde bir açılış ve kokteyl gerçekleştirildi.
 

2016 Yılı Mart Sonu Teknik Sonuçları belli oldu

2016 yılı Mart sonu konsolide bilanço ve gelir tabloları Birlik internet sitesine ve Birlik Portalı'na yüklendi.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Nisan Sonu İstatistikleri belli oldu

Üyemiz şirketlerden derlenen verilere göre 2016 yılı Nisan sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %34,6 artış ile 14.027.679.334 TL olarak gerçekleşti.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Mart Sonu Motorlu Taşıtlar Sigorta İstatistikleri belli oldu

2016 yılı Mart sonu Trafik, Kasko, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler yayımlandı.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı İşlemleri Hakkında Genelge (2016/20) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

Bireysel Emeklilik Sisteminde Emeklilik Sözleşmelerinin Sonlanmasına İlişkin İşlemler Hakkında Sektör Duyurusu (2016/10) yayımlandı

Sektör Duyurusu için tıklayınız...

Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Genelge (2016/18) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Prim İadelerine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2016/19) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.

Sigorta ve Reasürans Brokerlerinin Portföy Taahhüdünde Bulunmamasına İlişkin Sektör Duyurusu (2016/7) yayımlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız.

Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası Tarife Ve Talimatının Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Tarife Ve Talimat yayımlandı

Tarife ve talimat için tıklayınız...

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

Yönetmelik için tıklayınız.

Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Sigortalar Kapsamında Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar Hakkında Yönetmeliğe İlişkin Sektör Duyurusu (2016/8) yayımlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız...

Kredi ile Bağlantılı Zorunlu Deprem Sigortası Poliçelerinin Kredi Sözleşmesinden Cayılması Durumunda İptal Edilmesine İlişkin Genelge (2016/17) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.

Vize ve İkamet İzni Taleplerinde Yaptırılacak Sağlık Sigortalarına İlişkin Genelge (2016/16) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

"Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayımlandı

Yönetmelik için tıklayınız...

Tarım Sigortaları Havuzuna Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteğine İlişkin Karar yayımlandı

Tarım Sigortaları Havuzuna Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteğine İlişkin Karar 5.5.2016 tarihli 29703 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı
Karar için tıklayınız...

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

Yönetmelik için tıklayınız...

Birlik, "Türkiye Afet Modelinde Yeni Bir Boyut" başlıklı konferansa katıldı

Birlik, 4 Mayıs 2016 tarihinde Milli Reasürans Konferans Salonunda gerçekleştirilen "Türkiye Afet Modelinde Yeni Bir Boyut" başlıklı konferansa katıldı. Konferansta, "Afet Analitiğinde Eğilimler ve Gelişmeler" ve "Deprem Riskine Karşı Türk Bilimsel Görüş" konuları ele alındı. Konferans kapsamında ayrıca proje ekibi tarafından "Uygunluk Analizi Modeli" nin sunumu gerçekleştirildi.
 

AB Veri Koruma Düzenlemesi sigorta şirketlerini de etkileyecek

Brokerlik şirketi Marsh, AB'de uygulamaya girecek veri koruma düzenlemesi kapsamında sigorta şirketlerinin uygulamalarını gözden geçirmeleri gerekeceği uyarısında bulundu.

Zira yeni düzenlemenin veri koruma yükümlülüklerini ciddi şekilde arttırması bekleniyor. Düzenleme kapsamında siber istismar veya verinin kötüye kullanımı hallerinde şirketlere yüklü cezalar uygulanacak.

Buna göre en ciddi ceza bedelinin 20 Milyon olması bekleniyor. AB'de faaliyet gösteren global şirketler de bu uygulamaya tabi olacak.

(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 26 Mayıs 2016)
 

ABI, kış dönemi sel hasarlarının maliyetini çıkardı

İngiliz Sigorta Birliği (ABI) geçtiğimiz kış meydana gelen fırtınalar nedeniyle oluşan sel hasarlarının 1.3 Milyar Pound'a mal olduğunu açıkladı. ABI, 2013-14 döneminde 31.000 Pound olan ortalama konut hasar bedelinin 50.000 Pound'a yükseldiğine dikkat çekti.

ABI, sel hasarlarının % 85'inin tamamının veya bir kısmının ödendiğini de açıkladı.Geçtiğimiz ay sel riski taşıyan alanlardaki sigorta maliyetlerini karşılamak üzere devreye giren sektör planı ise Nisan 2016 tarihinden sonraki poliçeleri teminat altına alacak.

(Kaynak: Insurance Journal.com, 25 Mayıs 2016)
 

İngiltere'nin AB'den ayrılması ekonomik engelleri beraberinde getirecek

AB Finansal Hizmetler Komisyoneri, geçtiğimiz günlerde verdiği demeçte 23 Haziran'da yapılacak referandumda İngiltere'nin AB'den ayrılmayı tercih etmesi halinde ülkenin ticari bazı engellerle karşı karşıya kalacağına dikkat çekti.

Komisyoner, Londra'nın geçtiğimiz yıl Global Finansal Hizmetler Endeksi tarafından en rekabetçi finansal merkez seçildiğini de sözlerine ekledi.

İngiliz Komisyoner, İngiltere'nin AB'den ayrılması halinde İngiliz banka ve şirketlerinin birlik dışında şube kurmak zorunda kalacağını ifade etti. Finans uzmanları da İngiltere'nin AB 'den ayrılma kararının ekonomi, istihdam ve ekonomik büyüme üzerinde etkili olacağına vurgu yapıyor.

(Kaynak: Insurance Journal.com, 24 Mayıs 2016)
 

İklim değişikliği, Kanada'daki doğal felaketleri artırdı

Kanada sigorta sektörü, iklim değişikliği sonucu ülkede artan doğal afetlere yönelik ek fon ayrılması çağrısında bulundu.

Yetkililer, iklim değişikliği nedeniyle meydana gelen doğal felaketlerin önümüzdeki beş yılda devlete olan yıllık maliyetinin 900 Milyon Dolar olacağını tahmin ediyor. Buna karşın hâlihazırda eyaletlerdeki felaket hasarlarını karşılayan özel bir fon bulunuyor.
 
(Kaynak: Insurance Journal.com, 19 Mayıs 2016)
 

Nisan ayında meydana gelen doğal felaketlerin maliyeti son beş yılın zirvesini yaptı

Aon Benfield Etki Analizi ekibi tarafından hazırlanan "Küresel Felaketler Nisan 2016" başlıklı raporda geçtiğimiz Nisan ayında meydana gelen doğal felaketlerin son beş yılın en fazla kaybına neden olduğunu belirtiyor. Raporda deprem, fırtına ve seller en fazla hasara neden olan felaketler olarak sıralandı.

Rapor, Japon Sigorta Birliği tarafından 70.000 hayat-dışı hasarın kaydedildiğinin ve toplam sigortalı hasar maliyetinin 2 Milyon Doları geçeceğinin bildirildiğine yer veriyor.

Rapora göre Ekvador'u vuran 7.8 şiddetindeki depremin ise ekonomik ve yapılandırma maliyetinin 3 Milyon Doları aşması bekleniyor.
 
(Kaynak: Insurance Journal.com, 5 Mayıs 2016)
 

 
E-BÜLTEN SAYI:
136
HAZİRAN - 2016
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB