Bireysel Emeklilik-Geleceğe Yatırım Paneli TSB Sponsorluğunda Gerçekleştirildi.

4- 5 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen Sermaye Piyasaları Kongresi’nde, Bireysel Emeklilik-Geleceğe Yatırım Paneli Türkiye Sigorta Birliği sponsorluğunda gerçekleştirildi. İş Portföy Yönetimi Genel Müdürü Tevfik Eraslan moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Özel Emeklilik Daire Başkanı Uluç İçöz, Garanti Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Cemal Onaran, Avivasa Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Meral Eredenk Kurdaş, Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan ve Yapı Kredi Portföy Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Murat Öner konuşmacı olarak yer aldı.

Sayın Musa Ülken’e Veda Yemeği

Hayat Dışı Yönetim Komitesi Üyesi, Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken’in emekli olması nedeniyle verilen yemek 11 Ekim Salı akşamı Çengelköy’de gerçekleştirildi.

MASAK Sigorta Çalıştayı Yapıldı.

MASAK sigorta çalıştayı 12 Ekim Çarşamba ve 14 Ekim Cuma günlerinde Sürmeli Otel Gayrettepe’de gerçekleşti.

Türkiye Sigorta Birliği, PERYÖN tarafından düzenlenen 16. Dünya İnsan Yönetimi Kongresi’nde 21 Ekim’de “Otomatik Katılım İK için iş yükü mü, çalışan memnuniyetinde fırsat penceresi mi?” başlıklı bir oturum gerçekleştirdi.

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri M. Akif Eroğlu, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü Özel Emeklilik Daire Başkanı Uluç İçöz ve Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Cem Kılıç’ın konuşmacı olarak katıldığı oturumda Bireysel Emeklilik’te Otomatik Katılım tüm yönleriyle işlendi.

İnternet Erişimi Sağlanamayan Yerleşim Birimlerindeki Poliçe Yenilemelerine İlişkin Genelge (2016/35) yayımlanmıştır.

 Genelge için tıklayınız.

2007/27 sayılı Yalnız Maddi Hasarla Sonuçlanan Trafik Kazalarında Taraflarca Doldurulacak Kaza Tespit Tutanaklarına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2016/36) yayımlanmıştır.

Genelge için tıklayınız.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı İşlemleri Hakkında Genelgede Değişiklik Yapılması Hakkında Genelge (2016/34) yayımlanmıştır.

Genelge için tıklayınız.

2016 yılı Eylül sonu konsolide bilanço ve gelir tabloları web sitesine ve Birlik Portalı'na yüklenmiştir.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız.

2016 yılı Eylül sonu Trafik, Kasko, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler yayınlanmıştır.)

Tablolara ulaşmak için tıklayınız.
 

Sermaye Piyasaları Kongresi’ne Birliğimizce katılım sağlanmıştır.

TSPB’nin düzenlemiş olduğu 4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleşen Sermaye Piyasaları Kongresi’ne Birliğimizi temsilen Genel Sekreteri M. Akif Eroğlu, Genel Sekreter yardımcısı Kerem Özdağ ve Birliğimizde değişik görevlerde yer alan çalışanlarımızca katılım göstermiştir.
 

Çin, Yabancı Yatırımcıların Finans Şirketlerinin Kontrol Hisselerine Sahip Olmasına İzin Verebilir.

İngiliz ve Çin hükümetleri, Sermaye Piyasalarının açılımına dair yapılan Pekin Sözleşmesi’nin altını çizerek, Çin’deki portföy yönetim şirketlerinin, sigorta şirketlerinin ve ülke tahvillerinin kontrol hisselerinin yabancı yatırımcılar tarafından sahip olmasına izin verilebileceğini belirtti. Mevcut durumda, yabancı yatırımcıların bahsi geçen firmaların %49’luk hissesine kadar, hayat sigortası şirketlerinde ise %50’sine kadar sahip olmasına izin veriliyor.

İki hükümet ayrıca Londra-Şangay sermaye linkini uygulamak için anlaştılar, Çin bankalarından birkaç tanesinin İngiltere’de operasyon başlatmaları da bu anlaşmanın bir parçası.


(Kaynak: Insurancejournal, 14 Kasım)
 

Fransa, Terör Saldırısı Kurbanlarına Tazminat Fonu’nu Desteklemek için Prim Vergilerini Arttırıyor.

Fransa, saldırılara ve diğer suç eylemlerimden zarar gören kurbanlara tazminat sağlayan fona destek olmak için mülk sigortası poliçelerinden aldığı vergiyi, poliçe başına 4,30 EUR’dan 5,90 EUR’ya arttırmayı planlıyor.

Son iki yılda Fransa’ya yapılan kökten dinci saldırılar neticesinde 230’dan kişi hayatını kaybederken yüzlercesi de yaralandı. Bu süre zarfından kurbanlara ve yakınlarına amacı terör ve diğer suç eylemlerinden zarar görenlerin zararlarının tazmini için oluşturulan fondan tazminat ödemeleri yapıldı. Mevzubahis fon 1986 yılında Fransız hükümetince kurulmuş ve bireysel araçların, evlerin ve iş için yapılan sigorta poliçelerinden alınan vergilerle finanse edilmekte.

Vergi artışı, fona ek 140 milyon EUR sağlayacak. Ocak 2015’ten bu yana fona 4.000 adet tazminat talebi iletilmiş durumda. Bu rakam 1986 ile 2014 yılları arasında iletilen taleplerle eşit. Şu an fon rezervi 1,4 milyar EUR tutarındaki talebi karşılayacak büyüklükte.
 

(Kaynak: Insurancejournal, 19 Ekim)
 

Finansal Servisler Siber Güvenliğin Arttırılmasını Teşvik Ediyor.

Finansal servisler, siber saldırılara karşı uyarılıyor.

MetricStream’in yapmış olduğu anket çalışmasına göre finansal servisler geçtiğimiz yıl en az bir kere siber saldırıya uğramış durumda. Katılımcıların yanıtlarına göre %15’i saldırıların farkında olduğunu, %34’ü farkında olmadığını ve %56’sı ise zamanla siber saldırıların arttığı konusunda geri bildirimde bulunmuş.

MetricStream, finansal servislerin %91’nde siber güvenliğin girişim risk yönetiminin(ERM) bir parçası olduğu sonucuna ulaşmış. Ancak sadece %21’inde siber atakların risk yöneticisine raporlandığı anket sonucunda ortaya çıkmış. Anket sonucunda finansal servislerin %52’sinde siber risk programına yönetim kurulunun yüksek katılım gösterdiği görülmüş.
 

(Kaynak: CommercialRiskEurope, 10 Kasım)
 
 
E-BÜLTEN SAYI:
141
KASIM - 2016
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB