Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Paneli gerçekleştirildi

Birlik tarafından düzenlenen Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Paneli 18 Şubat 2016 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleşti. Toplantıya ekonomi bürokrasisinin yanı sıra başta emeklilik şirketleri olmak üzere sigorta sektörü temsilcileri, portföy yönetim şirketleri ile işveren örgütlerinin temsilcileri katıldı. Toplantı, Birlik Genel Sekreteri Akif Eroğlu’nun, ‘İşyeri Bazlı Bireysel Emeklilik Planlarında Yeni Dönem’ başlıklı sunumu ile başladı. Ardından Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım paneline geçildi. Panelde; Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti Kamer Özdemir ‘Büyüme için Yurtiçi Tasarruflar’ başlıklı, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, “Türkiye’deki Emekli Profili Çerçevesinde Bireysel Emeklilik Sistemine Bakış’ başlıklı, İstanbul Risk Yönetimi Laboratuvarı Direktörü Dr. Emrah Şener ise ‘Dünya’da Otomatik Katılım Uygulamaları ve Parametreleri: Optimal Emeklilik Sistemi Parametreleri’ başlıklı sunumları gerçekleştirdi.


 

2015 Yılı Aralık Sonu İstatistikleri revize edildi

Üye Şirketlerimizden gelen güncelleme neticesinde 2015 yılı Aralık sonu istatistikleri revize edildi
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Ocak Sonu İstatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre 2016 yılı Ocak sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %26,4 artış ile 3.868.770.410 TL olarak gerçekleşti
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Aktüerlik Sınavları Başvuru ve Uygulama Kılavuzu ve 2016 Yılı Aktüerlik Sınavları Kapsamı yayımlandı

2016 Yılı Aktüerlik Sınavları Başvuru ve Uygulama Kılavuzu için tıklayınız…
2016 Yılı Aktüerlik Sınavları Kapsamı için tıklayınız…

2015 Yılı Aralık Sonu Motorlu Taşıtlar Sigorta İstatistikleri belli oldu

2015 yılı Aralık sonu Trafik, Kasko, Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza ve Zorunlu Taşımacılık Mali Sorumluluk sigortasına ilişkin istatistikler yayınlandı
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Aktüerlik Sınavları İlanı yayımlandı

2016 Yılı Aktüerlik Sınavları İlanı Müsteşarlığın internet sayfasında yayımlandı
Aktüerlik Sınavı İlanı için tıklayınız…

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelik yayımlandı

Yönetmelik için tıklayınız....
 

Devam Eden Riskler Karşılığı Hesabına İlişkin Sektör Duyurusu (2016/1) yayımlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar yayımlandı

Genel şartlarda yapılan değişiklikler için tıklayınız.
 

Birlik, Insurance Europe Exco toplantısına katıldı

Birlik, Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu (Insurance Europe) kapsamında düzenlenen Yönetim Komitesi (Exco) toplantısına katıldı. Toplantıda Avrupa sigorta piyasası gündemindeki konular üye Birlik Genel Sekreterleri tarafından değerlendirildi.
       
 

İngiliz şirketler için siber saldırı en büyük riski teşkil ediyor

Danışmanlık şirketi PwC’ ye göre çoğu CEO’nun siber riski en önemli risk olarak görmesine rağmen İngiliz şirket ve kurumlarının halen siber saldırılara karşı korunmasız kaldığı konusunda uyarıda bulundu.

PwC’nin Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nda açıkladığı “19. Yıllık Küresel CEO Anketi”nin sonucuna göre İngiltere’ deki CEO’ların neredeyse dörtte üçü siber riski aşırı düzenleme (over-regulation) ve coğrafi belirsizliklerin ardından şirketlerinin karşı karşıya olduğu en önemli üçüncü risk olarak nitelendiriyor.

PwC anketi, siber saldırı tehlikesi konusunda İngiliz yöneticilerin diğer ülkelerdeki mevki daşlarına göre daha duyarlı olduğunu ortaya koyuyor. ABD’de siber saldırı tehlikesinin şirketlerinin büyümesini olumsuz şekilde etkileyeceğini düşünen yöneticilerin oranı ise % 88 olarak belirlendi.


(Kaynak: Insurancejournal.com, 2 Şubat 2016)
 

Ocak ayında meydana gelen hava ile bağlantılı olayların maliyeti 4 Milyar Doları geçti

Aon Benfield’s in doğal afetlerin aylık etkilerini değerlendiren Impact Forecasting ekibi, geçtiğimiz Ocak ayında ABD ve Asya ‘da meydana gelen ağır hava şartlarının maliyetinin 4 Milyar Dolar’ın üzerinde olduğunu açıkladı.

Ocak ayının ikinci yarısında ABD’nin doğusunu etkileyen güçlü fırtınalar 58 kişinin hayatını kaybetmesine ve birçok kişinin yaralanmasına neden oldu. Fırtına nedeniyle 11 eyalette olağan üstü hal ilan edildi.

Aynı dönemde dünya genelinde El Niño nedeniyle oluşan seller sonucu 125 Milyon Dolar; Hindistan’ı vuran 6,7 şiddetindeki deprem sebebiyle ise 75 Milyon Dolar değerinde ekonomik hasar meydana geldi.

Asya’da ise uzun süreli kutup soğukları ve kar yağışları etkili oldu. Olumsuz hava koşulları yüklü maddi hasar ve ulaşımda aksaklıklara yol açtı. Kötü hava nedeniyle Tayvan, Tayland, Japonya, Güne Kore ve Çin’de 116 kişi hayatını kaybederken felaketin maliyeti 2 Milyar Doları buldu.


(Kaynak: Insurancejournal.com, 10 Şubat 2016)
 

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının maliyeti hesaplanıyor

İngiltere’deki Ekonomik ve Ticaret Araştırma Merkezi tarafından yayımlanan rapora göre İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması İngiltere’ye 670 Milyar Dolarlık ticari riski beraberinde getirecek.

Rapora göre AB üyeliği İngiltere’nin diğer 27 AB üyesi devlet ve Birliğin anlaşmalı olduğu 68 devletle ticaretine kolay erişim sağlıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron İngiltere’nin AB üyelik şartlarının yeniden müzakere edilmesi ve üyeliğin Haziran ayında referanduma sunulması çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz ay ülke genelinde gerçekleştirilen anketlerin sonucuna göre vatandaşların % 49’u ülkenin AB üyeliğini sürdürmesini; % 41’i ise AB’den ayrılmasını destekliyor.


(Kaynak: Insurancejournal.com, 16 Şubat 2016)
 

Hindistan, nükleer sorumluluğa ilişkin uluslararası sözleşmeye taraf oldu

Uluslararası Atom Enerji Ajansı geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın Nükleer Hasarın Tazminine ilişkin Ek Sözleşme’ yi kabul ettiğini açıkladı. Hindistan’ın nükleer sorumluluk konusunda uluslararası bir anlaşmaya taraf olması ile birlikte yabancı reaktör tedarikçilerinin ülkeye çekilmesinin teşvik edilmesi bekleniyor.

Zira ülkedeki mevcut yasa nükleer tesis operatörlerinin meydana gelen nükleer kazalardan tedarikçileri sorumlu tutmasına imkân sağlıyor. Bu durum donanım sağlayan uluslararası şirketlerin ülkede iş yapmaktan kaçınmasına neden oluyor.

Hindistan’ın bu hamlesi yabancı şirketlerin Hindistan’daki enerji tesislerine yönelik yatırımları açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

Ülkede 2010 yılında kabul edilen nükleer sorumluluk yasası ertesinde bazı uluslararası şirketler ülkede nükleer tesis inşa etme riskini üstlenmeyeceklerini açıklamıştı.
 

(Kaynak:Insurancejournal.com, 5 Şubat 2016)
 

 
E-BÜLTEN SAYI:
133
MART - 2016
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB