Birlik, OSEM toplantısına ev sahipliği yaptı

23 Mart 2016 tarihinde Oto Yedek Parça ve Servis Sertifikasyonu Merkezi’nin (OSEM) otomotiv sektörüne tanıtımı amacıyla Birlik merkezinde toplantı düzenlendi.

Birlik, trafik sigortası toplantısı düzenledi

Birlik, 18 Mart 2016 tarihinde İstanbul Mariott Hotel Asia’da, trafik sigortasında yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere ilgili branşta faaliyet gösteren şirketler ile Hazine Müsteşarlığı yetkililerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirdi.

OSEM tanıtımı gerçekleştirildi

Birlik tarafından kurularak faaliyetlerine başlayan Oto Yedek Parça ve Servis Sertifikasyon Merkezi (OSEM) 16 Mart 2016 tarihinde İstanbul’da Point Hotel Barbaros’ta düzenlenen bir toplantı ile sektöre ve kamuoyuna tanıtıldı. Hazine Müsteşarı Yardımcısı Ahmet Genç, Birlik Başkanı Ramazan Ülger, OSEM Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Hancıoğlu’nun açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda, OSEM Genel Müdürü Bener Yıkılmaz kuruluşu tanıtan bir sunum gerçekleştirdi.

  

2015 Yılı Aralık Sonu Motorlu Taşıtlar Sigorta İstatistikleri revize edildi

Bir üye şirketimizden gelen güncelleme neticesinde 2015 yılı Aralık sonu motorlu taşıtlar istatistikleri revize edildi.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Şubat Sonu İstatistikleri revize edildi

Bir üye şirketimizden gelen güncelleme neticesinde 2016 yılı Şubat sonu istatistikleri revize edildi.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2015 Yıl Sonu Teknik Sonuçları belli oldu

2015 yıl sonu konsolide bilanço ve gelir tabloları Birlik internet sitesine ve Birlik Portalı' na yüklendi.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Şubat Sonu İstatistikleri belli oldu

Üyemiz şirketlerden derlenen verilere göre 2016 yılı Şubat sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %32,8 artış ile 7.110.231.686 TL olarak gerçekleşti.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Ocak Sonu İstatistikleri revize edildi

Üç üye şirketimizden gelen güncelleme neticesinde 2016 yılı Ocak sonu istatistikleri revize edildi.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
 

2015 Yıl Sonu İstihdam İstatistikleri belli oldu

2015 yılında Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri çalışanlarının ve doğrudan satış personellerinin eğitim durumlarına yönelik olarak hazırlanan istihdam istatistikleri Birlik internet sitesine ve Birlik Portalına yüklendi.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...
 

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Prim İadelerine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2016/13) yayımlandı

Genelge için tıklayınız....
 

Ürün Sorumluluk Sigortası Genel Şartları Değişiklik Metni yayımlandı

Metin için tıklayınız....
 

8.3.2016 tarihli ve 29657 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan mevzuat

18.3.2016 tarihli ve 29657 sayılı Resmi Gazete’de Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine İlişkin Yükümlülüklere Uyum Programı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliği (Sıra No: 5)’nde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ (Sıra No: 14) yayımlandı.
 

Kefalet Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şart yayımlandı

Genel Şart için tıklayınız....
 

Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmeliğin 12'nci Maddesi Kapsamında Hazırlanacak Raporlara İlişkin Genelge (2016/9) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...
 

Reasürans Anlaşmalarına İlişkin Genelge (2016/7) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...
 

2016/10 Sayılı Genelge yayımlandı

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tarifelerinin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine İletilmesi ve Yayınlanması ile Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Teklif Alınmasına İlişkin 2013/11 Sayılı Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2016/10) yayımlandı.
Genelge için tıklayınız...

Birlik, 2016 Yılı Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Toplantısına katıldı

“10 uncu Yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Değerlendirilmesi” gündemiyle 2016 Yılı Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı’na Birliği temsilen Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bozkurt ve Koordinatör Sevgi Unan tarafından katılım sağlandı.
 

Birlik, Susurluk Havzası Taşkın Yönetim Planı Açılış Toplantısına katıldıı

Birlik, 14 Mart 2016 tarihinde T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Taşkın ve Kuraklık Daire Başkanlığı tarafından Bursa’da gerçekleştirilen ülkemizin 25 su havzasından biri olan Susurluk Havzası ile ilgili Taşkın Yönetim Planı Açılış Toplantısına katıldı.
       

İran, petrol ihracatındaki engelleri aşamadı

Dünyanın 3. petrol üreticisi konumundaki İran’ın geçtiğimiz Ocak ayında nükleer faaliyetlerinin denetimi konusunda geri adım atması ile birlikte ABD ve Avrupa Birliği ‘nin ülke üzerindeki ekonomik ambargoları kademeli olarak kalkmıştı.

Buna karşın İranlı yetkililer, alıcıların bankacılık ve sigortacılık alanındaki engeller nedeniyle petrol alımlarında ihtiyatlı bir tavır almalarıyla İran’ın halen petrol ihracatı konusunda engellerle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Özellikle Avrupa’ya yapılan sevkiyatlarda tekne sigortalarındaki belirsizlik İran’ın petrol satışlarının istenilen düzeyde olmasını engelliyor.

İran’a yönelik yaptırımlar, 2011 yılında günlük 2,5 milyon varil olan petrol ihracatını son yıllarda 1 milyon varile düşürmüştü. İran ise yaptırımların kalkması ile birlikte petrol piyasasındaki eski gücünü kazanmaya çalışıyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 2 Mart 2016)
 

Finans sektörü kadın çalışanların kariyer gelişimini destekleme de başarısız kalıyor

İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Mercer’in yayınladığı üçüncü yıllık şirket çalışanları çalışmasının sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. 42 ülkeden 583 şirketin katıldığı anketin sonuçlarına göre finans ve sigorta sektöründe kadınlar % 76 oranında yardımcı eleman kademelerini teşkil ediyor. Çalışmaya göre kadınların % 48’i profesyonel düzeyde; % 44’ü orta düzey yöneticilik düzeyinde; % 30’u ise kıdemli müdür düzeyinde işgücünde yer alıyor.

Mercer’a göre finans sektörü kadınlara işe başlama kademelerinde kariyer fırsatları sunmakla birlikte terfi ve içeriden yükselme gibi kariyer fırsatları giderek azalıyor. Uzmanlar, mevcut sistemle birlikte giderek daha fazla kadının işgücünden çekildiğine dikkat çekiyor.

(Kaynak: Insurance Journal, 9 Mart 2016)
 

İngiltere, sürücüsüz araçların yollarda denenmesi için yeşil ışık yaktı

İngiliz Hazine Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada sürücüsüz araçların İngiliz karayollarında test edilmesine izin verilebileceği yer aldı. Hazine Bakanlığı açıklamasında mevcut parlamentonun görev süresi içerisinde sürücüsüz araçların yollarda kullanımına yönelik gerekli düzenleyici engellerin kaldırılmasını hedeflediğini belirtti.

Buna göre hükümet deneme sürüşlerinin bu yıl tali yollarda, 2017’de ise karayolları ve stratejik öneme sahip yollarda gerçekleştirilmesini planlıyor.

Hazine Bakanı, küresel ekonomideki belirsizlik ortamında İngiltere’nin yeni teknoloji ve altyapılar konusunda dünyaya liderlik etmek üzere cesur kararlar alması gerektiğine dikkat çekti. İngiliz bakan, sürücüsüz araçların ulaşımda içten yanmalı motorların icadından sonraki en önemli gelişme olacağını ifade etti.

(Kaynak: Insurance Journal, 14 Mart 2016)
 

İngiltere’de telematik bazlı motorlu taşıt sigortaları % 40 arttı

İngiliz Sigorta Brokerleri Birliği’nin (BIBA) son araştırmasına göre İngiltere’de telematik bazlı motorlu taşıt sigortası poliçeleri % 40 oranında artış gösterdi. Söz konusu sigortalar dikkatli sürücüler için % 25’e kadar tasarruf fırsatı sunuyor. BIBA’ ya göre özellikle makul teminat bulmada zorlanan genç sürücüler telematik bazlı poliçeler sayesinde 1,000 Pound’ un üzerinde tasarruf edebiliyor.

BIBA’nın 30 telematik şirketinin 2015 verilerinden elde ettiği bilgiye göre Ocak 2015 itibariyle telematik bazlı poliçelerde bir önceki yıla göre 132.000 adet artış kaydedildi.

BIBA, sürücü davranışlarını takip ederek primlerde belirleyici rol oynayan telematiğin genç sürücüler arasında giderek daha fazla talep edildiğine dikkat çekiyor. Sektör istatistikleri ise telematik bazlı poliçeye sahip yeni sürücülerin çarpma riskinin % 40 oranında azaldığına işaret ediyor.

BIBA, telematik sistemi ile birlikte primlerin daha makul, yolların ise daha güvenli olduğuna dikkat çekiyor.
 
(Kaynak: Insurance Journal, 15 Mart 2015)
 

FERMA, risk yöneticilerini uyardı

Avrupa Risk Yönetimi Birlikleri Federasyonu (FERMA) Avrupalı şirketlerdeki risk yöneticilerinin yakın zamanda İngiliz sözleşme hukukuna getirilecek değişikliklere ivedi şekilde uyum göstermeleri çağrısında bulundu.

İngiliz hukukunda ticari sigorta sözleşmeleri önümüzdeki Ağustos ayı itibariyle 2015 tarihli Sigorta Kanunu’na tabi olacak. Yeni düzen, sigortacı açısından bazı istenmeyen uygulamaları ve riskin alıcılara dürüst şekilde açıklanmasını beraberinde getiriyor.

FERMA, kıta Avrupası’ndaki risk yöneticilerinin İngiliz Sigorta Kanunu ve yakın dönemde yürürlüğe girecek düzenlemelerin şirketlere getireceği görevler hakkında bilinçsiz olduğuna dikkat çekiyor.

Konuya ilişkin olarak uzmanlar İngiltere menşeli olmayan birçok şirketin bu yıl içerisinde Sigorta Kanunu ile uyumlu olmayan birçok sözleşme yapacağını ve bu durumun tazminat başvurularında şirketlerin aleyhine olacağına dikkat çekiyor.
 
(Kaynak: Commercialriskeurope.com, 24 Mart 2016)
 

 
E-BÜLTEN SAYI:
134
NİSAN - 2016
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB