2015 Yılı Kasım Sonu İstatistikleri belli oldu

Üye Şirketlerimizden derlenen verilere göre 2015 yılı Kasım sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %18,4 artış ile 27.123.157.912 TL olarak gerçekleşti.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

Mali ve Teknik Kriterleri Sağlayan Reasürans Şirketleri Listesi Hakkında Genelge (2015/58) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

23.12.2011 tarih ve 2011/22 sayılı Sigortacılık Genel Müdürlüğü E-Başvuru Sistemine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/57) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tarifelerinin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine İletilmesi ve Yayınlanması ile Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Teklif Alınmasına İlişkin 2013/11 Sayılı Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/55) yayımlandı
Genelge için tıklayınız...

Emeklilik Planlarında Katılımcılara Sağlanan Ek Faydalara İlişkin Genelge (2015/56) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...
 

Muhtemel Birikim ve Geri Ödeme Tablolarına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılması İlişkin Genelge (2015/51) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...
 

Sigorta ve Reasürans Brokerleri Yönetmeliği’nin Uygulanmasına İlişkin Genelge (2015/54) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin 2014/8 Sayılı Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/51) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...
 

06.05.2015 Tarihli ve 2015/11 Sayılı Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Kapsamında Yapılacak Risk İncelemesine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/53) yayımlandı

Genelge için tıklayınız
 

Sigortacılık Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkındaki 2015/42 Sayılı Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2015/52) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.
 

2010/8, 2010/14 ve 2014/23 Sayılı Sektör Duyurularının Yürürlükten Kaldırılması Hakkında Sektör Duyurusu (2015/44) yayımlandı

Sektör Duyurusu için tıklayınız...
 

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Uygulanmasına İlişkin Genelge (2015/50) yayımlandı

Genelge için tıklayınız.
 

Birlik, Yeşilırmak Havzası Taşkın Yönetimi Planı Kapanış Toplantısına katıldı

Birlik, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Taşkın ve Kuraklık Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından 8 Aralık 2015 tarihinde Çorum’da düzenlenen Yeşilırmak Havzası Taşkın Yönetimi Planı Kapanış Toplantısına katıldı.

Ülkemizde bulunan 25 su havzasından beşi (Yeşilırmak Havzası, Antalya Havzası, Susurluk Havzası, Sakarya Havzası ve Ceyhan Havzası) için 2013 yılının Ekim ayında başlatılan taşkın yönetim planı çalışması kapsamında gerçekleştirilen Yeşilırmak Havzası Taşkın Yönetimi Planı Kapanış Toplantısı ile söz konusu havzanın taşkın yönetim planı tamamlandı.
       
 

Avrupa Komisyonu, finansal hizmetlerde sınır ötesi bir piyasa hedefliyor

Avrupa Komisyonu hazırladığı danışma raporunda taşıt ve emeklilik sigortaları ile diğer genel finansal ürünlerde sınır ötesi bir piyasa yaratılması konusunda neler yapılması gerektiğini inceliyor.
 
Buna göre dijitalleşmenin şirketlerin bir başka üye ülkede şube açmadan sınır ötesi faaliyetlerini arttırma da öncü rol oynayacağı ifade ediliyor.

Finansal hizmetlerde tek bir piyasa tesis edilmesi ile birlikte tüketicilerin finansal krizden edindikleri güvensizliğin bertaraf edilmesi bekleniyor.

Diğer ülkelerdeki tüketicinin korunmasına ilişkin belirsizlik, değişik vergi uygulamaları ve dil unsuru sınır ötesi hizmet alımlarındaki en büyük engelleri oluşturuyor.

Avrupa Komisyonu’ nun konu ile ilgili eylem planını önümüzdeki dönemde paylaşması bekleniyor.


(Kaynak: Insurance Journal, 10 Aralık 2015)
 

İngiliz sigortacılar Solvency II’ye uyum için yatırım yapıyor

İngiltere’de sektörel bir lobi kuruluşu, İngiliz sigorta şirketlerinin Avrupa Birliği’nin Solvency II olarak bilinen yeni sermaye yeterlilikleri mevzuatı ile uyumlu hale gelebilmek üzere en az 3 Milyar Pound değerinde yatırım yaptığını açıkladı.

İngiliz Sigorta Birliği (ABI) ise yeni yıl itibariyle yürürlüğe giren yeni düzenlemenin 400’den fazla İngiliz şirketini etkileyeceğini belirtiyor.

Kaynaklar, İngiltere’nin bazı büyük sigorta şirketlerinin iç sermaye modellerinin Bank of England tarafından onaylandığını belirtiyor. Sigorta şirketlerinin çoğunluğunun ise Solvency II sermaye gerekliliklerini önümüzdeki yıl açıklamaları bekleniyor.


(Kaynak: Insurance Journal, 18 Aralık 2015)
 

Swiss Re, 2015 yılında etkili olan felaketlerin faturasını çıkardı

Swiss Re’nin son Sigma raporu, 2015 yılında meydana gelen doğal ve insan kaynaklı felaketlerin ekonomik maliyetinin 85 Milyar Dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Rapora göre geçtiğimiz yıl oluşan sigortalı hasarı ise 32 Milyar Dolar oldu. 2015 yılında meydana gelen felaketlerde yaklaşık 26 000 kişi hayatını kaybetti.

Sigma raporu, 2015 yılında doğal felaketler nedeniyle oluşan sigortalı hasar maliyetinin insan kaynaklı felaketlerdeki sigortalı hasarın gerisinde kaldığına dikkat çekiyor. Rapora göre geçtiğimiz yıl insan kaynaklı felaketler nedeniyle oluşan en büyük sigortalı hasarı Çin’in Tianjin Limanı’nda meydana gelen patlama oldu.

Swiss Re, 2015 yılının birçok doğal felaketin yaşandığı bir yıl olarak kayıtlara geçtiğini belirtiyor. Buna göre kayıpların büyük bölümü fırtına, kasırga, deprem, sel ve orman yangınları gibi doğal felaketler nedeniyle meydana geldi.


(Kaynak: Insurance Journal, 18 Aralık 2015)
 

İngiltere’yi sel felaketi vurdu

İngiliz sigortacılar, geçtiğimiz günlerde kuzey England bölgesinde meydana gelen seller sonucunda ağır maliyetlerle karşı karşıya kaldı. Ülkenin 2007 yılından beri yaşadığı en büyük sel felaketinin sigortacılara maliyetinin 1,5 Milyar Pound olacağı tahmin ediliyor.

Çevre Ajansı’na göre ise yaklaşık 6,700 konut hasar gördü. Büyük çaplı sel felaketinin toplam ekonomik maliyetinin 5 Milyar Pound’u aşması bekleniyor.

İngiliz Sigorta Birliği, 2007 yılında kuzey doğu ve güney Galler’i vuran sel ve fırtına felaketinin sigortacılara maliyetinin 3 Milyar Pound’a olduğunu açıklamıştı.
 

(Kaynak: Insurance Journal, 29 Aralık 2015)
 

 
E-BÜLTEN SAYI:
131
OCAK - 2016
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2016 TSRSB