OSEM ve Bakırcı Otomotiv Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandı

TSB tarafından kurulan ve 16 Mart’ta tanıtımı yapılan OSEM-Oto Yedek Parça ve Servis Sertifikasyon Merkezi otomotiv sektörünün tanınmış şirketlerinden Bakırcı Otomotiv ile 15 Temmuzda iş birliği anlaşması imzaladı.

2016 Yılı Haziran Sonu Teknik Sonuçları belli oldu

Üyemiz şirketlerden derlenen verilere göre 2016 yılı Haziran sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %35,5 artış ile 20,7 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.
 Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Mayıs Sonu Teknik Sonuçları belli oldu 

Üyemiz şirketlerden derlenen verilere göre 2016 yılı Mayıs sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %35,9 artış ile 17,4 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Mart Sonu Poliçe Adet istatistikleri Belli Oldu 

2016 Mart Sonu poliçe adet istatistikleri web sitesine ve Birlik Portalı'na yüklenmiştir.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

2016 Yılı Mart Sonu Teknik Sonuçları Revize Edildi

İki üye Şirketimizin güncellemeleri çerçevesinde 2016 yılı Mart sonu teknik sonuçları revize edilmiştir.
Tablolara ulaşmak için tıklayınız...

Sigorta ve Reasürans Şirketleri ile Emeklilik Şirketlerinin Finansal Raporlamaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

Yönetmelik için tıklayınız...
 

Finansal Tabloların Sunumu Hakkında Tebliğ (2008/1)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı

Tebliğ için tıklayınız...
 

Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı

Yönetmelik için tıklayınız...
 

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Teklif Ekranı Oluşturulmasına İlişkin Sektör Duyurusu (2016/11) yayınlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız.
 

Muallak Tazminat Karşılığından Kaynaklanan Net Nakit Akışlarının İskonto Edilmesi Hakkında Genelge (2016/22) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...
 

Sağlık Sigortası Genel Şartlarında Yapılan Değişikliğe İlişkin Sektör Duyurusu (2016/12) yayımlandı

Sektör Duyurusu için tıklayınız.
 

Zorunlu Sigorta Takibine İlişkin Yönetmelik Kapsamında Zorunlu Trafik Sigortasına İlişkin Sektör Duyurusu (2016/13) yayımlandı

Sektör duyurusu için tıklayınız.
 

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Prim İadelerine İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına İlişkin Genelge (2016/26) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...
 

Sigortacılıkta Tahkime İlişkin Yönetmelik Uyarınca Sigorta Hakemlerinde Aranacak Mesleki Deneyim ile Sigorta Hakemlerine İlişkin Genelge (2016/23) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...

Sigorta Denetleme Kurulu Tarafından Tanzim Edilen Raporların İcrasında Uyulacak Esaslara İlişkin Genelge (2016/25) yayımlandı

Genelge için tıklayınız...
 

Birlik, OECD Bireysel Emeklilik Çalışma Grubu toplantısına katıldı

Birlik, 6-7 Haziran 2016 tarihlerinde OECD’nin Paris’teki merkezinde düzenlenen Bireysel Emeklilik Çalışma Grubu toplantısına katıldı.
 

Birlik, OECD Ekonomik Görünüm toplantısına katıldı

Birlik, 8 Haziran 2016 tarihlerinde OECD’nin Paris’teki merkezinde düzenlenen Ekonomik Görünüm toplantısına katıldı. Toplantıda ülkelerin ekonomik görünümleri ile ilgili bilgi paylaşımı gerçekleştirildi.
       

Birlik, OECD Sigorta ve Bireysel Emeklilik Komitesi toplantısına katıldı

Birlik, 9-10 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen OECD Sigorta ve Bireysel Emeklilik Komitesi toplantısına katıldı. İki gün süren toplantıda ülkelerin sigorta ve bireysel emeklilik sistemlerine ilişkin yasal ve istatistiki çalışmalar, mali teşvikler ile yıllık gelir sigortaları gibi konular değerlendirildi.
 

Birlik, Azerbaycan Uluslararası Sigorta Forumu’na (AIIF) katıldı

Birlik, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 23 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilen Azerbaycan Uluslararası Sigorta Forumu’na (AIIF) Genel Sekreter M. Akif Eroğlu ve Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bozkurt nezdinde katılım gösterdi. Genel Sekreter M. Akif Eroğlu forumda Türkiye’de sigortacılık ve Trafik Sigortası hakkında bir de sunum gerçekleştirdi.
 

Brexit İngiltere’ye Sigorta Sektörüne Düzenleme Üzerinde Daha Fazla Esneklik Verebilir

Brexit, sigorta sektöründe düzenleme konusunda İngiltere’ye rekabette avantaj sağlayabilir; ancak ülke olarak ortak pazara erişime devam etmek ve Solvency II’ye uyum korunduğu takdirde, bu avantaj kısıtlı olacaktır.
Referandumda AB’den ayrılma kararı çıkmış olmasına rağmen, İngiltere’deki sigorta şirketleri mevcut Solvency II rejimine uyum konusunda herhangi bir değişiklik yapacak gibi görünmüyor. Ancak; Linklaters, İngiltere düzenleyici otoritesinin Brexit sonrası mevcut sigorta mevzuatını gözden geçirmesini bekliyor. İngiliz otoritesi Solvency II rejiminde şirketlerce pek benimsenmeyen hesaplama yöntemlerinde değişikliğe gidebilir..


(Kaynak: commercialriskeurope.com 14 Temmuz)
 

Sigorta Sektöründe Birleşme ve Satın Alma Aktiviteleri Yavaşladı, Ancak Brexit Avrupa’da Artışa Neden olabilir

Sigorta sektöründe küresel boyutta birleşme ve satın almalar bu yıl düşüşe geçti. Ancak Brexit kararı İngiltere’deki şirketlerin Avrupa’da faaliyetlerini devam ettirme ve pazara erişim konusunda iştahını arttırabilir.
2015 yılındaki sigorta şirketlerinin dâhil olduğu çok sayıdaki birleşme ve satın almadan sonra, Clyle&Co’ya göre dünya genelinde bir düşüş yaşanıyor.
Ekim 2015-Mart 2016 arasında bir önceki 6 aylık dönemdeki 250 anlaşmadan 173 anlaşmaya gerilemiştir.
 

(Kaynak: commercialriskeurope.com 14 Temmuz)
 

İngiliz Sigortacıları Trafik Sigortalarında Düşük Prim için Telematiği Benimsiyor

Direksiyon başında mobil telefon kullanımına karşı büyüyen tahammülsüzlüğü göstermek için, 1314 trafik sigortası şirketi arasında yapılan araştırma sonucunda direksiyon başında akıllı telefon kullanmayan müşterilerini daha düşük primle ödüllendirmek istiyor.
Telematik uygulaması, sigortacıların müşterilerinin telefon kullanıp kullanmadığını denetleyebilmesine olanak veriyor. Aynı zamanda sürüş kalitesinin ölçülmesi de mümkün olacağı için aracını kurallar çerçevesinde kullanan sigortalılara düşük prim uygulayabilecek
 
(Kaynak: insurancejournal.com 18 Temmuz)
 

Tokio Marine Kiln (TMK) Çevrimiçi Broker Platformu’nu Piyasaya Sürdü

TMK, brokerların çevrimiçi olarak gerçek zamanlı poliçe yapması için “One TMK” adında dijital bir platformu piyasaya sürdü.
Firma web tabanlı platform brokerların operasyonel maliyetini azaltmak ve müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmesine yardımcı olmak için geliştirildiğini söylemektedir.
Dijital platform geleneksel yollarla ulaşımın zor olduğu ve ekonomik olmadığı ürünlere, müşterilerin brokerlara masalarında otururken doğrudan kolayca ulaşmalarını sağlamaktadır.
 
(Kaynak: insurancejournal.com 18 Temmuz)
 

 
E-BÜLTEN SAYI:
137
TEMMUZ - 2016
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB