Birlik Olağanüstü Genel Kurulu

Birlik’in Seçimli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, 17 Mayıs 2017 Çarşamba günü Hilton İstanbul Kozyatağı Otel’de gerçekleştirildi. Eureko Sigorta Genel Müdürü Can Akın Çağlar Birlik Başkanı seçildi. Birlik üyesi 63 şirketin üst düzey yöneticilerinin katıldığı seçim sonrasında bir konuşma yapan Can Akın Çağlar, seçilen kişinin kimliğinin tek başına bir anlamının olmadığının altını çizerek, başkanlığın makam değil görevlendirme olduğunu ve görevin üstesinden hep birlikte gelmeye çalışacaklarını söyledi. Sigortacılık Kanunu uyarınca yapılan seçimde ayrıca boşalan Hayat Dışı Yönetim Komitesi Üyesi de belirlendi. Yeni Hayat Dışı Yönetim Komitesi Üyesi Axa Sigorta’dan Ali Erlat oldu.

“Sigorta Sektöründe İnovasyon” konuşuldu

Sigorta Haftası kapsamında gerçekleştirilen VI. Ulusal Sigorta Sempozyumu, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Sigorta Birliği’nin katkılarıyla Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) tarafından 29 Mayıs Pazartesi günü Swissotel the Bosphorus’da düzenlendi. Sempozyumda sigorta sektöründe inovasyonun önemi kamu, sigorta şirketleri, aracı ve yardımcı hizmetler perspektifiyle değerlendirildi; ayrıca bilgi işlem teknolojilerinde son gelişmeler ele alındı.

Tarım Sigortaları Havuzuna İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası İle İlgili Olarak Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı 13.05.2017 tarihli ve 30065 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

 Karar için tıklayınız.

Mali ve Teknik Kriterleri Sağlayan Reasürans Şirketleri Listesi Hakkında Genelge (2017/4) yayımlanmıştır.

Genelge için tıklayınız.

2017 yılı Mart sonu konsolide bilanço ve gelir tabloları web sitesine ve Birlik Portalı'na yüklenmiştir.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız.

Üyemiz şirketlerden derlenen verilere göre 2017 yılı Nisan sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %14,6 artış ile 16.078.029.461 TL olarak gerçekleşmiştir.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız.

2017 Mart Sonu poliçe adet istatistikleri web sitesine ve Birlik Portalı'na yüklenmiştir.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız.

Fintech 2017 Konferansı

16/05/2017 tarihinde İstanbulTalks’un düzenlediği Fintech 2017 Konferansı’nda yer alan “Insurtech Sigortacılık Sektörü İçin Ne İfade Ediyor?” konulu panelde Birlik Genel Sekreteri Sn. M. Akif EROĞLU moderatör olarak katılım göstermiştir.

2023 Yılında Dünyada ve Türkiye’de Sigortacılık

23/05/2017 tarihinde Ankara Ticaret Odası’nın düzenlemiş olduğu “2023 Yılında Dünyada ve Türkiye’de Sigortacılık” konulu toplantıya Birlik Genel Sekreteri Sn. M. Akif EROĞLU moderatör olarak katılım göstermiştir.

26/05/2017 tarihinde Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF)’nun Ankara’da gerçekleşen 6. Olağan Genel Kurulu’na Birlik Başkanı Sn. Can Akın ÇAĞLAR ve Birlik Genel Sekreteri Sn. M. Akif EROĞLU konuşmacı olarak katılım göstermiştir.

Birlik, Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği’nin (SASDER) 11-14 Mayıs 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen 5. Ulusal Kongresine katılım sağlanmıştır.

Insurance Europe(Avrupa Sigorta Birliği) ve GFIA(Küresel Sigorta Birlikleri Federasyonu) toplantılarına katılım sağlanmıştır.

30/05/2017 ve 31/05/2017 tarihlerinde Insurance Europe ve GFIA’nın düzenlemiş olduğu Genel Kurul toplantılarına katılım gösterilmiş, GFIA’nın Financial Inclusion Workshop oturumunda, kapsayıcı sigortacılığın başarılı örneği olarak DASK modeli Koordinatör Aysun Yıldız Özer tarafından bir sunumla anlatılmıştır.

9. Uluslararası Sigorta Konferansı’na katılım sağlanmıştır.

Insurance Europe tarafından 01/06/2017 tarihinde Zürih’te düzenlenen, İsviçre Sigorta Birliği’nin ev sahipliğini yaptığı “Dijitalleşmenin Bugünü ve Yarını” konulu 9. Uluslararası Sigorta Konferansına katılım gösterilmiştir.

Otonom Araçlar Oto Sigortasını Nasıl Büyütecek?

Otonom araçlar için sigorta kapsamı, önümüzdeki sekiz yıl içinde 81 milyar ABD Doları yeni prim üretimi sağlayacak, Accenture ve Steven Institute of Technology şirketlerinin birlikte hazırladıkları araştırma raporuna göre, bu ciro gelişen teknoloji ile ilgili üç değişik riski kapsam altına alacak; siber güvenlik, ürün sorumluluk (yazılım ve donanım) ve kamusal altyapı.
Otomobil sektörüne ve onun teknolojisine ilişkin bu yükselişin, uzun vadede oto sigortacılığında bir düşüşe neden olacağı öngörülmektedir.
Sigortacıların yeni aktüeryal modellerin yanında süratle büyük veri ve analitik alanlarında kendilerine yeni yetenekler eklemeye ihtiyacı olduğu raporda belirtilmiş. Rapora göre, 2026’dan sonra, sigortacılar otonom araçların yaygınlaşmasıyla birlikte oto sigortalarındaki primleri düşürecekler. Yollar daha güvenli hale gelecek ve artık poliçeler kullanıcılardan üreticilere kayacak.
Accenture firmasının kıdemli direktörü ve küresel sigorta pratiği müdürü John Cusano, sigortacıların otonom araçların hayatımıza girmesiyle primlerin düşmesini desteklediğini belirtiyor. Ancak araştırmalara göre bu düşüş gerçekleşmeden oto sigortalarında primlerin yükseleceğini ve değişen teknolojik çevre içinde rahat hareket edebilen sigortacıların pazar payı kazanabileceklerini ayrıca belirtiyor.
Araştırmaya göre, siber güvenlik sigortası 2025 yılına kadar potansiyel olarak 64 milyar ABD Doları yeni prim geliri sağlanacağı ve bu branşı ürün sorumluluk sigortasının (14 milyar ABD Doları) ve kamu altyapı sigortasının (3 milyar ABD Doları) takip edeceği öngörülmektedir.
Bu üç yeni iş kolu raporda açıklandığı şekilde aşağıda yer almaktadır:
Siber Güvenlik: kimlik hırsızlığı, gizlilik ihlalleri ve kişisel verilenlerin çalınması veya kötüye kullanılmasının yanı sıra cihaz hırsızlığına, yetkisiz girişlere araç kontrollerinin kaçırılmasına karşı koruma.
Sensorlar ve yazılım algoritmaları için üretim sorumluluğu: İletişim, yazılım ve donanım ile ilgili arıza kapsamı.
Kamu altyapısı: Trafik ve yol ağlarını yöneten bulut sunucu sistemleri için sigortanın yanı sıra harici sensorlar ve sinyallerin hata vermesi ve sistem düzeyinde çıkan iletişim sorunları.
Otonom araç teknolojisi, insan hatasından kötü niyetli üçüncü kişiler, yazılım, donanım ve altyapı riskine kadar önemli bir risk kayması yaratacak. Kurumsal dönüşümü sağlamak için proaktif bir yaklaşım gerekli.

 
E-BÜLTEN SAYI:
148
HAZİRAN - 2017
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB