Türkiye Sigorta Birliği ve TOBB işbirliğinde Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım işveren bilgilendirme toplantıları yapıldı.

Türkiye Sigorta Birliği, 1 Ocak 2017’den itibaren başlayan Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım hakkında TOBB işbirliği ile çeşitli illerde ticaret ve sanayi odalarında işverenlere yönelik bilgilendirme toplantıları düzenliyor. 19 Aralık Pazartesi günü Konya’da başlayan toplantılar, 20 Aralık Salı günü Tekirdağ’da, 21 Aralık Çarşamba günü Ankara’da, 22 Aralık Perşembe günü Manisa’da, 23 Aralık Cuma günü Sakarya’da, 26 Aralık Pazartesi günü Kayseri’de, 4 Ocak'ta Kocaeli’nde ve 5 Ocak'ta Antalya'da gerçekleşti.

Hazine Müsteşarlığı temsilcilerinin yanı sıra Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu ve Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Özdağ’ın ve Emeklilik Gözetim Merkezi yöneticilerinin de katıldığı toplantılarda katılımcılara öncelikle 2003 yılında başlayan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 13 yılda sağladığı gelişmeler anlatıldı. Otomatik Katılım uygulaması hakkında bilgi verildi. Otomatik Katılım’ın işverenlere ve çalışanlara sağlayacağı faydalar ve sistemin neden gerekli olduğu aktarıldı. Türkiye Sigorta Birliği, Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi yöneticilerinin yaptıkları sunumların ardından işverenlerin soruları yanıtlandı.

Otomatik BES ile ilgili hazırlanan reklam filmi televizyonlarda gösterilmeye başlamıştır.
İzlemek için tıklayınız.

  • Otomatik BES nedir?

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4-a ve 4-c maddeleri kapsamındaki 45 yaşını doldurmamış tüm çalışanlar ve çalışmaya yeni başlayacaklar, kademeli şekilde ve otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dâhil olacak. Otomatik Katılım’la birikim yapmaya başlayanlar yatırdığı katkı payının % 25'i oranında Devlet Katkısı ve iki aylık cayma süresinin sonunda sistemde kalmayı tercih etmeleri halinde sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere 1.000 TL başlangıç Devlet Katkısı hesaplanır. Sistemden emekli olmaları halinde Yıllık Gelir Sigortası tercihini kullandıklarında ek olarak birikimlerinin % 5’i kadar daha Devlet Katkısı teşvikinden faydalanabilecekler.


Otomatik Katılım dünyada İngiltere, İtalya, Yeni Zelanda gibi pek çok ülkede uygulanan ve emekliliğe dönük tasarrufları artırma konusunda etkili bir uygulama. Yurtiçi tasarrufların artırılması, yastık altı olarak nitelenen bireysel tasarrufların yatırıma yönlendirilerek yurtiçi yatırımlara kaynak oluşturulması yönüyle makro boyutta ülkemize; bireylerin emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarının korunması, tasarruf ataletinin aşılması yönüyle de mikro boyutta bireylere önemli derecede fayda sağlayacak. Bireysel Emeklilik Sistemi, 2013’te Devlet Katkısı uygulamasının başlamasıyla girdiği yüksek büyüme trendini devam ettirerek, 2016 yılsonu itibarıyla katılımcı sayısında 6,6 milyon kişiye ve fon tutarında, 7,4 milyar TL’si Devlet Katkısı olmak üzere, 60,8 milyar TL’ye ulaştı. 2017’de Otomatik BES’in başlamasıyla birlikte katılımcı sayısında ve fonda önemli bir artış bekleniyor.


Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dâhil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik yayımlanmıştır.

Yönetmelik için tıklayınız.

Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler İle Prim Desteği Oranlarına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı 31 Aralık 2016 tarihli 29935 sayılı Resmi Gazetede (2. Mükerrer) yayımlanmıştır.

Karar için tıklayınız.

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği yayımlanmıştır.

Tebliğ için tıklayınız.

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Genelge (2016/39) yayımlanmıştır.

Genelge için tıklayınız.

2016 Eylül Sonu poliçe adet istatistikleri web sitesine ve Birlik Portalı'na yüklenmiştir.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız.
 

Üyemiz şirketlerden derlenen verilere göre 2016 yılı Kasım sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %31,8 artış ile 35.736.167.860 TL olarak gerçekleşmiştir.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız.
 

İnceleme ve araştırma teknik komitelerine Rekabet Hukuku Eğitimi verilmiştir.

11-12-13 Ocak 2016 tarihlerinde piyasada rekabetin korunması ve rekabet hukukuna aykırı davranışlardan kaçınılması adına farkındalık yaratmak amacıyla şirketlerin Birlik bünyesindeki teknik komite üyelerine Birlik personelinin de katıldığı eğitimler verilmiştir.

ABD ve AB Sigorta Düzenlemeleri Üzerinde Anlaşıyor.

ABD ve AB düzenleyici otorite temsilcileri reasürans ve sigorta düzenlemeleri üzerinde anlaşma zemini sağladıklarını belirtiyor. Anlaşma sigortada 3 alanı kapsamaktadır: reasürans, grup denetimi ve düzenleyiciler arasındaki sigorta bilgi değişimi.
ABD’yi ve AB’yi temsil eden delegelere göre, ABD ve AB sigortacıları diğer ülkelerdeki faaliyetlerinde kendi ülkelerindeki düzenleyicilere tabi olacaklar. ABD için, anlaşma ABD devlet düzenlemesinin önceliklerini koruyor, aynı durum AB şirketleri için de geçerliliğini koruyor.
Kasım 2015’te ABD Hazine Departmanı ve ABD Ticaret Ofisi AB ile kapsayıcı bir anlaşma için görüşmelere başlama niyetinde olduklarını duyurdu. Görüşmeler Şubat 2016’ta başladı ve 2016 içinde Mayıs, Temmuz ve Eylül aylarında temsilciler bir araya geldi.
Anlaşma, ABD ile AB üyesi ülkelerdeki düzenleyici otoriteleri arasında bir anlaşma olduğu için kapsayıcı bir anlaşma olarak bilinmektedir.
Anlaşma, ABD ve AB denetleyici otoritelerini sigortacıların denetim bilgilerinin değişimine teşvik ediyor.
Amerikan Sigorta Birliği(AIA), Amerika Reasürans Birliği(RAA), Uluslararası Underwriting Birliği(IUA), Mutual Sigorta Şirketleri Ulusal Birliği (NAMIC) gibi sektör kuruluşları bu anlaşmayı olumlu karşıladıklarına dair bildirimlerde bulunmuştur.

(Kaynak: Insurance Journal, 13 Ocak 2017) 

Reasürans Fiyatları Yenilemede Yavaş Tempoda da Olsa Düşüyor.

Brokerlere göre fiyatlardaki azalış oranı yavaş olsa da, reasürans alıcıları Ocak 2017 yenilemelerinde fiyatlarda ilave bir indirimle karşılaştı.
Reasürans şirketlerine genel olarak bakıldığında yenileme döneminde indirimlerinin olduğu ve bu indirimlerin genele bakıldığında %3 ile %15 arasında bir aralıkta olduğu gözlemlendi.

(Kaynak: CommercialRiskEurope, 16 Ocak 2017)

 
E-BÜLTEN SAYI:
143
OCAK - 2017
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB