Anadolu Toplantıları

5_google_adwords

Birlik tarafından TOBB işbirliğinde 19 Aralık 2016’da başlayan işverenlere yönelik olarak düzenlenen Otomatik BES bilgilendirme toplantıları şubat ayında devam etti. Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi yöneticilerinin de katıldığı toplantılarda katılımcılara öncelikle 2003 yılında başlayan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin 13 yılda sağladığı gelişmeler anlatıldı. Otomatik Katılım’la sistemde sağlanacak ivme ile ülkemizdeki Otomatik Katılım uygulaması hakkında bilgi verildi. Otomatik Katılım’ın işverenlere ve çalışanlara sağlayacağı faydalar ile sistemin neden gerekli olduğu aktarıldı ve işverenlerin soruları yanıtlandı.

Reklam kampanyası

5_google_adwords

Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılıma yönelik iletişim çalışmaları kapsamında 27 Aralık 2016 ‘da TV’lerde yayınlanmaya başlayan reklam filminin ardından Ocak 2017’de, kampanya kapsamında outdoor, radyo, gazete ve dijital mecralarda da çalışmalar yer almaya başladı.

Kamu spotu

Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılıma yönelik iletişim çalışmaları kapsamında hazırlanan kamu spotu, RTÜK’ün 4 Ocak Pazartesi yapılan toplantısında kamu yararına yönelik spot film olarak kabul edildi ve 6 ay süreyle 4 Temmuz 2017 tarihine kadar yayın kuruluşlarına önerilmesine karar verildi.


Habertürk TV’de yayınlanan ve Birliğin sponsor olduğu Bakış programına Birlik Genel Sekreteri M. Akif Eroğlu konuk oldu

24.01.2017 Salı günü gerçekleştirilen Bakış programına Birlik Genel Sekreteri M. Akif Eroğlu konuk oldu. Ülke tasarruflarının artırılması ve emeklilik döneminde yaşam standartlarının korunması için bireysel emeklilik sisteminin önemini vurgulayan Eroğlu 1 Ocak’ta yürürlüğe giren otomatik katılımın bu amaca hizmet edecek önemli bir adım olduğunu vurguladı. Seyircilerden gelen sorulara cevap veren Eroğlu tamamen faizden uzak planların da sunulmakta olduğunu belirterek dini hassasiyetleri olan vatandaşların sisteme gönül rahatlığıyla girebileceklerini söyledi.


2016 yılında Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri çalışanlarının ve doğrudan satış personellerinin eğitim durumlarına yönelik olarak hazırlanan istihdam istatistikleri web sitesine ve Birlik Portalına yüklenmiştir.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız.

Üyemiz şirketlerden derlenen verilere göre 2016 yılı Aralık sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %30,5 artış ile 40.486.796.941 TL olarak gerçekleşmiştir.

Tablolara ulaşmak için tıklayınız.

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 27.01.2017 tarihli 29961 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Kanun için tıklayınız.

İngiltere’de Dolandırıcılık Vakaları %55 Oranında Arttı

İngiltere mahkemelerinde 2016 yılı içinde “siber suçlar”  ve “süper fraud” ile ilgili açılan kovuşturmalar toplamda 1.14 milyar Pound’luk bir tutara ulaştı. Bu, 2015 yılına göre %55 oranında bir artışa işaret ediyor ve son 5 yıl içindeki en yüksek tutar.


100 bin Pound’u aşan dolandırıcılık vakaları 2015 yılında 310 iken 2016 yılında 220’ye düşmüştü. Her ne kadar vaka sayısında bir azalış söz konusu olsa da ortalama zararı ikiye katlayarak 2.4 milyon Pound’dan 5.2 milyon Pound’a yükseldi. Dolandırıcılık kovuşturmalarında en son 2011 yılında 1 milyar Pound’luk bariyeri aşmıştı.


50 milyon Pound’u aşan 7 büyük dolandırıcılık vakasının toplan değeri 900 milyon Pound’a ulaştı. Bu tutar bir önceki sene 250 milyon Pound ile sınırlı kalmıştı. Toplama bakıldığında bu vakaların toplam dolandırıcılık kovuşturmalarının %80’lik kısmına tekabül ettiği görülüyor.

(Kaynak:CommercialRiskEurope, 26 Ocak)

Lloyd, Brexit’in Fransa’daki Faaliyetler için Bir Fırsat Olarak Görüyor.

Lloyd Fransa ülke temsilcisi Rochefoucauld’a göre, Brexit Lloyd’un Fransa’daki işlerini genişletmek için bir fırsat olduğuna inandıklarını belirtti.


2016 yılında Fransa’daki toplam prim üretiminin 550 milyon Euro’luk kısmını doğrudan sigortadaki %10’luk bir artışla Lloyd oluşturdu. Büyüme genel olarak siber riskler, politik riskler gibi uzmanlık gerektiren branşlarda olmuştur.


Mart itibarıyla İngiltere’nin AB’den ayrılışıyla ilgili 2 yıllık pazarlık süreci başlayacak. Süreç içinde Londra merkezli sigorta şirketlerinin üye ülkelerde şube açmadan doğrudan sigorta satış hakkını kaybetmesi bekleniyor. Umulur ki İngiltere ile AB arasındaki ticaret anlaşması finansal servisleri de içerir.

(Kaynak: CommercialRiskEurope, 2 Şubat)

İngiliz Sigorta Birliği (ABI): İngiltere Motor Sigortası Primler Rekor Seviyeye Ulaştı.

İngiltere Sigorta Birliğine göre, vergilerin artması, tamir maliyetlerinin artışı ve boyun zedelenmesi şeklinde yaralanmalardaki maliyet artışı kaynaklı motor sigortası primleri 2016 dördüncü çeyrekte enflasyon oranının 5 katından fazla bir artış oranıyla en yüksek seviyeye ulaştı.


Ortalama prim tutarı £462 ($583) olarak gerçekleşti. Bir önceki en yüksek £443 ($559) olarak 2012 ikinci çeyrekte gerçekleşmişti.


Dördünce çeyrekte bir önceki döneme kıyasla artış oranı %4,9 oldu. Ortalama primler, 2016’da tüm yılda 2015’e kıyasla %9,3 oranla artış gösterdi.

(Kaynak: InsuranceJournal, 3 Şubat)


 

 
E-BÜLTEN SAYI:
144
ŞUBAT - 2017
 
Tüm Hakları Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine Aittir. © 2013 TSRSB