Haber Arşivi
Sektör Duyuru Arşivi

Deniz Yolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Tarife ve Talimatı

Deniz Yolu ile Yapılacak Düzenli Seferlere Dair Yönetmelik’in “Sigorta” başlıklı 12 nci maddesi hükümlerine göre düzenli sefer yapan gemilerin işletmecilerinin yaptırmak zorunda oldukları “Deniz Yolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası”na aşağıda yer alan tarife ve talimat uygulanır.
 

A. TARİFE VE TALİMAT
 
1. Asgari teminat tutarları aşağıdaki tabloda belirlenmiştir.
 
2. Yolcuların kaza sonucu hasara uğrayan eşyalarına ilişkin maddi tazminat, aşağıdaki teminat limitleri dahilinde karşılanır.
 
3. Sigorta primleri, bu Tarife ve Talimat dikkate alınarak Türkiye’de sorumluluk branşında ruhsatı olan sigorta şirketlerince serbestçe belirlenir.

Teminatlar (TL)

A- Tedavi Gideri

B-Sakatlanma ve Ölüm

C- Maddi Teminat

Kişi Başına

Kaza Başına

Kişi Başına

Kaza Başına

Kişi Başına

Kaza Başına

200.000

4.000.000

200.000

4.000.000

5.000

100.000B. YÜRÜRLÜK
 
Bu Tarife ve Talimat 09/03/2011 tarihinde yürürlüğe girer.

ustok Şubat Kasko Değer Listesi
Aracın Model Yılı:
Aracın Markası:
Aracın Tipi:
  • ARAÇ KODU:
  • ARAÇ KASKO BEDELİ:

* Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

İNDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

kapat

E-BÜLTEN KAYIT
 
 
  • Kasko Değer Listesi
  • Motorlu Taşıt Vergisi
  • Resmi İstatistikler
    Resmi İstatistikler
  • Trafik Sigortası Rehber Tarifesi
  • Genel Şartlar