Haber Arşivi
Sektör Duyuru Arşivi

Enstitü Ek Tehlikeler Klozu

1/11/95

INSTITUTE ADDITIONAL PERILS CLAUSES - HULLS1

[Yalnız Institute Time Clauses Hulls 1/11/952    ile kullanılır]

1. Bu sigorta bir ek prim karşılığında

1.1. [aşağıdakilerin] onarım veya değiştirme maliyetini kapsamak üzere genişletilir :

1.1.1. Patlayan her hangi kazan veya kırılan her hangi şaft.

1.1.2. Institute Time Clauses Hulls 1/11/95 in 6.2.1 Klozu ile sigorta edilen gemide zıya veya hasara neden olan her hangi kusurlu parça.

1.2. Her hangi kaza veya herhangi kişinin ihmal ya da yetersizlik veya hatalı kararı nedeniyle geminin uğradığı zıya veya hasar.

2. 1.1.1 ve 1.1.2 de sağlananlar hariç, bu Ek Tehklikeler Klozları3   undaki hiçbir şey, gemide zıya veya hasara neden olmayan, plan veya yapımdaki hata veya yanlışın sonucu kusurlu bulunacak her hangi parçanın onarım veya değiştirme masrafına izin vermez.

3. Bu 1. Kloz’da sağlanan teminat bu sigortanın içerdiği bütün diğer hüküm, koşul ve istisnalara ve zıya veya hasarın sigortalı, gemi sahibi veya gemi idarecilerinin gerekli özeni göstermemesi sonucu olmaması şartına bağlıdır. Kaptan gemi zabitleri, gemi adamları veya kılavuzlar gemide pay sahibi olsalar bile bu Kloz’un anlamı içinde gemi sahibi olarak düşünülmez.

CL 294 Numaralı klozun çevirisidir.

1Enstitü Ek Tehlikeler Klozları – Tekneler
2Enstitü Tekne Klozları – Süreli 1/11/95
3Enstitü Ek Tehlikeler Klozları – Tekneler

ustok Şubat Kasko Değer Listesi
Aracın Model Yılı:
Aracın Markası:
Aracın Tipi:
  • ARAÇ KODU:
  • ARAÇ KASKO BEDELİ:

* Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

İNDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

kapat

E-BÜLTEN KAYIT
 
 
  • Kasko Değer Listesi
  • Motorlu Taşıt Vergisi
  • Resmi İstatistikler
    Resmi İstatistikler
  • Trafik Sigortası Rehber Tarifesi
  • Genel Şartlar