Haber Arşivi
Sektör Duyuru Arşivi

Enstitü Hızbotu Klozları

ÖZEL KOŞULLAR VE AYRICA İSTİSNA EDİLEN RİSKLER

1. Bu sigorta kapsamındaki gemi sefere çıktığında poliçeye ekli cetvelde  adı yazılı sigortalı veya diğer yetkili kişi / kişilerin gemide olması ve gemiyi denetim altında tutması bu sigortanın bir koşuludur. 

2. Geminin;

2.1. oturma,batma,denize gömülme veya kumsal yahut kıyı açığında demirli veya rıhtıma bağlı bırakılmış iken dalgaların gemi üzerinden aşması, dalgalar tarafından sürüklenmesi nedeniyle 

2.2. yarışa veya hız denemesine katılması yahut bunlarla ilgili her hangi denemeden doğan zıya veya hasarı yahut üçüncü kişilere karşı sorumluluk ya da her hangi kurtarma hizmeti için tazminat talep edilemez . 

3. Ayrıca ,ve yukarıdan ihlal olmaksızın, aşağıdakiler neden olmadıkça motor ve bağlantıları,dümen, strat şaft veya pervane, elektrik donanımı, bataryalar ve bağlantılarının zıya veya hasarı için tazminat talep edilemez: 

3.1. Ağır hava sonucu geminin denize gömülmesi. 

3.2. Geminin oturması,batması, yakılması, yanması veya diğer gemi,rıhtım,iskele ile çatışma veya teması. 

3.3 Gemiden taşınması veya gemiye yerleştirilmesi 

3.4. Geminin tamamen çalınması,gemiye veya depo ya da onarım yerinde gemiye zorla girilerek hırsızlık 

3.5. Gemiye güvenli olarak kitlenmiş olması veya botlara olağan yöntemlere ek olarak hırsızlığa karşı cihaz ile güvenli bir şekilde kilitlenmesi koşuluyla dıştan takma motorların çalınması 

3.6. Kıyıdaki depo veya onarım yerinde yangın 

3.7. Kötü niyetli hareketler 

4. Ski veya su kayağı yapan her hangi kişiye karşı yahut o çekilirken ya da çekilmeye hazırlanırken veya çekildikten sonra gemiye yahut kıyıya güvenli olarak ulaşana kadar olan sorumluluğu için tazminat talep edilemez. 

5. Ski veya su kayağı yapanlardan başka spor yahut etkinlik ile uğraşan her bir hangi kişiye veya o çekilirken ya da çekilmeye hazırlanırken yahut çekildikten sonra gemiye veya kıyıya güvenli olarak ulaşana kadar olan sorumluluğu. 

6. Eğer içten takma makine ile donatılmışsa, geminin makine dairesi [makine bölümü] yakıt deposu [tank] yeri, mutfağı kendiliğinden çalışan veya kumanda merkezinden denetlenen ve uygun monte edilmiş ve etkin bir şekilde çalışan yangın söndürme sistemi ile donatılmadıkça , yangın veya patlama nedeniyle ya da onlardan doğan her hangi tazminat için sorumluluk kabul edilemez. 

CL. 333 numaralı Kloz’un çevirisidir. 

ustok Ocak Kasko Değer Listesi
Aracın Model Yılı:
Aracın Markası:
Aracın Tipi:
  • ARAÇ KODU:
  • ARAÇ KASKO BEDELİ:

* Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

İNDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

kapat

E-BÜLTEN KAYIT
 
 
  • Kasko Değer Listesi
  • Motorlu Taşıt Vergisi
  • Resmi İstatistikler
    Resmi İstatistikler
  • Trafik Sigortası Rehber Tarifesi
  • Genel Şartlar