Haber Arşivi
Sektör Duyuru Arşivi

Enstitü Sınıflama Klozu

GEMİLERİN SINIFLANDIRILMASI

1. Bu sigorta ve poliçe veya açık teminatta [open cover] kabul edilen sefer fiyatı sadece 

1.1. Uluslararası Sınıflama Kurumları Birliği [IACS](1) üyesi veya bunların iştirakçi üyesi 

1.2. O ulusun [ adalar topluluğu o ulusun bir parçası ise adalar arasındaki ticaret dahil] kıyı ticaretinde kullanılan gemileri ile sınırlı olmak üzere aşağıdaki 4. klozda tanımlanan bir Ulusal Bayrak Kurumu tarafından sınıflandırılan mekanik,pervaneli,çelik gemilerle taşınan yük ve / veya menfaatlere uygulanır.

Sınıflandırılmamış gemilerle taşınan yük ve / veya menfaatler,fiyat ve koşulların kararlaştırılması için, hemen sigortacılara bildirilmelidir. Zarar böyle bir anlaşma olmadan önce meydana gelmişse, sadece makul ticari piyasa fiyatı ve koşulları ile teminat elde etmek olanağı ile sınırlı olmak üzere, teminat sağlanabilir.

YAŞ SINIRLAMASI

2. Aşağıdaki yaş sınırını aşan [yukarıda tanımlandığı gibi] sınıflandırılmış gemilerle taşınan yük ve / veya menfaatler poliçe ya da açık teminattaki koşullarla ve kararlaştırılacak bir ek prime bağlı olarak sigorta edilir. 10 yaşını aşmış dökme yük veya birkaç değişik yükü birlikte taşıyan [combined] gemiler ya da 15 yaşını aşmış diğer gemiler. Ancak aşağıdaki gemiler hariçtir.

2.1. Kırk ambar yük taşıması için bir dizi liman arasında,düzgün ve yerleşmiş bir örnek oluşturmuş ticarette kullanılan ve 25 yaşını aşmamış gemiler.

2.2. Bir dizi liman arasında,düzgün ve yerleşmiş bir örnek oluşturmuş ticarette kullanılan ve 30 yaşını aşmamış konteynır,otomobil taşımak için yapılmış gemiler veya çift çeperli,açık ambarlı, köprü ayaklı vinç ile donatılmış gemiler [OHGCs](2). 

KÜÇÜK DENİZ TAŞITLARI

3. Bu Kloz liman alanı içinde yükleme veya boşaltma için kullanılan küçük deniz taşıtlarına uygulanmaz.

ULUSAL BAYRAK KURUMU

4. Ulusal Bayrak Kurumu, kendi ülkesinin bayrağı altında çalışan gemi sahibi ile aynı ülkede ikamet eden bir sınıflama kurumudur. 

DERHAL İHBAR 

5. Bu sigorta sigortalının sigortacılara hemen bildirim yapılmasını istediğinde, sigortayı eski haline koyma hakkı bu yükümlülüğün yerine getirilmesine bağlıdır. 

YASA VE UYGULAMA 

6. Bu sigorta İngiliz yasa ve uygulamasına bağlıdır. 

CL 354

(1) Cari IACS üye listesi için www.iacs.org.uk sayfasına bakınız.

(2) Open-hatch gantry cranes

ustok Şubat Kasko Değer Listesi
Aracın Model Yılı:
Aracın Markası:
Aracın Tipi:
  • ARAÇ KODU:
  • ARAÇ KASKO BEDELİ:

* Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

İNDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

kapat

E-BÜLTEN KAYIT
 
 
  • Kasko Değer Listesi
  • Motorlu Taşıt Vergisi
  • Resmi İstatistikler
    Resmi İstatistikler
  • Trafik Sigortası Rehber Tarifesi
  • Genel Şartlar