Haber Arşivi
Sektör Duyuru Arşivi

Üçüncü Ulusal Program Taslağı

Üçüncü Ulusal Program Taslağı kapsamında sigorta sektörüne yönelik düzenlemeler için takvim belirlendi

13 Şubat 2008 tarihinde AB Resmi Gazetesinde yayımlanmış olan "2008 Katılım Ortaklığı Belgesi"ne karşılık olarak kamu kurum ve kuruluşlarının katkılarıyla "AB Müktesebatının Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı (2008) Taslağı" hazırlandı.

Bilindiği gibi Ulusal Programlar, Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ve her aday ülkenin kısa ve orta vadede gerçekleştirmesi gereken öncelikleri belirleyen Katılım Ortaklığı Belgesi’ne karşılık olarak aday ülkeler tarafından hazırlanıyor.  Ulusal Program Belgesi, aday ülkenin öngörülen öncelikleri bir takvime bağlı kalınması yoluyla hayata geçireceğini taahhüt ediyor.

Bugüne kadar Avrupa Birliği tarafından Türkiye için 2001, 2003, 2006 ve 2008 yıllarında olmak üzere dört Katılım Ortaklığı Belgesi hazırlandı. Buna karşılık Türkiye, 2001 ve 2003 yıllarında olmak üzere iki Ulusal Program hazırladı.

Nihai şekli verilmemiş 2008 Ulusal Program Taslağı kapsamında sigorta sektörüne yönelik düzenlemeler için belirlenen takvim aşağıda yer almaktadır:


ustok Şubat Kasko Değer Listesi
Aracın Model Yılı:
Aracın Markası:
Aracın Tipi:
  • ARAÇ KODU:
  • ARAÇ KASKO BEDELİ:

* Birliğimiz üyesi sigorta şirketlerinin sigortaladıkları motorlu kara taşlarının kasko değerlerini belirlemelerinde yardımcı olmak üzere, piyasa fiyatları göz önüne alınarak saptanan ve sektör içi bir hizmet gereği Birlik üyelerine duyurulan bu fiyatların yapılacak işlemlerde esas alınmasından, TSB hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmez. *Listedeki otomobil, arazi taşıtı ve hafif ticari araçların değerleri INDICATA firmasının katkılarıyla oluşturulmaktadır. Kamyon, çekici, otobüs, motosiklet, zirai traktör gibi araçların değerleri ise TSB tarafından hazırlanmaktadır.

İNDICATA firmasından gelen değerlerin kontrolünde ve listenin TSB tarafından hazırlanan bölümü için ikinci el araç ilan siteleri, ithalatçı, imalatçı firmalar ve bunların web siteleri, galeriler, konu ile ilgili süreli yayınlar, gazetelerin ikinci el ilanları ve bunların web siteleri, alıcı veya satıcı tarafından ibraz edilen fatura ve benzeri belgeler gibi kaynaklardan yararlanılmaktadır.

kapat

E-BÜLTEN KAYIT
 
 
  • Kasko Değer Listesi
  • Motorlu Taşıt Vergisi
  • Resmi İstatistikler
    Resmi İstatistikler
  • Trafik Sigortası Rehber Tarifesi
  • Genel Şartlar